MojAndroid

O projekte Tango spoločnosti Google toho vieme už naozaj dosť. Ide o ambíciu internetového giganta poskytnúť používateľom spoľahlivú a presnú navigáciu vo vnútri budov. Za týmto účelom vytvoril dve zariadenia Tango, ktoré pozostávajú zo smartfónu a tabletu. Tie sú vybavené senzormi a kamerami, ktoré zaznamenávajú údaje o svojom okolí a používajú ich k vytvoreniu 3D modelu, resp. 3D mapy okolia. Spája sa tu teda špecializovaný softvér a hardvér, vďaka ktorému je zariadenie schopné reagovať na každý pohyb užívateľa, či už pri kroku vpred, vzad alebo keď sa nakláňa zo strany na stranu. K iniciatíve Googlu sa nedávno pridalo aj Lenovo, ktoré chce aj v spolupráci s Qualcomm Technologies ponúknuť Tango kompatibilné smartfóny širokej mase ľudí. S prvým komerčne dostupným zariadením malo prísť dokonca už v priebehu tohto roka.

Náš tip
Experimentálny tablet Project Tango dostupný za 512$

Project_Tango_Lenovo-5

Ako funguje navigácia pomocou tabletu Tango sme v praxi mali možnosť vyskúšať aj priamo na výstave MWC v Barcelone. Aby sme boli presnejší, tak sme za týmto účelom vydali na návštevu barcelonského múzea, v ktorom nám Lenovo ukázal praktické využitie pokročilej indoor navigácie. Samozrejme, v tomto prípade (vo vnútri budovy) sa na GPS nemáte ako spoľahnúť a celú navigáciu múzeom si berie na starosť tablet vybavený senzormi a kamerami. Tie v spolupráci s mapovými podkladmi múzea vedia presne, kde sa nachádzate alebo kam máte ísť, aby ste našli konkrétny obraz, výstavnú miestnosť alebo iný predmet. Cestu múzeum znázorňuje bodkovaná čiara podobná tej z pešej navigácie Google máp. Stačí ju len nasledovať a dostanete sa tam kam potrebujete.

Project_Tango_Lenovo-4

Samozrejme, to čo sa bude zobrazovať priamo na displeji zariadenia je už vecou aplikácie a dát, ktoré do nej vývojár vložil. V našom prípade sme boli schopní po priblížení sa k obrazu získať jeho detailnejší popis. Tablet príde vhod ale napríklad aj pri hľadaní konkrétnej osoby alebo pracovníka múzea, ktorý by mal so sebou zariadenie Tango. V miestnosti, v ktorej sme Tango tablet testovali môžete vidieť ďalšie osoby s týmto zariadením priamo na displeji, a to v podobe malých navigačných šípok. Od ostatných ľudí sú odlíšení aj tým, že nad hlavou sa im vznáša grafická 3D kocka – i keď v skutočnosti má mať podobu fotografie dotyčného človeka kvôli jeho identifikácii, viď. fotografia vyššie. Google tu teda používa aj rozšírenú realitu.

Project_Tango_Lenovo-6

Presnosť navigácie pomocou Tango tabletu je veľká a nepomýlia jú ani rýchle pohyby alebo otáčanie sa na jednom mieste. Škoda len, že priamo na mieste Lenovo neukázalo žiadne nové zariadenie a schopnosti technológie sme testovali len na dávnejšie predstavenom zariadení. Ako sme už ale spomínali v úvode, Lenovo chce svoj prvý komerčne dostupný smartfón predstaviť už toto leto. Jeho presné špecifikácie sú ale neznáme a vieme len toľko, že by mal mať uhlopriečku displeja menšiu ako 6,5″.

Od úspechu smartfónov s podporou technológie Tango závisí aj budúcnosť samotného projektu. Google totižto chce, aby 3D dáta verejných priestorov boli zbierané crowdsourcingovým spôsobom, podobne ako to je napríklad pri navigácii Waze. Čím viac ľudí ich bude používať, tým presnejšie budú mapové poklady. Skutočnému rozšíreniu technológie však nedôjde tento a pravdepodobne ani budúci rok a Google tu hrá hru na dlhé trate, ktorá by sa mu však v budúcnosti mohla vyplatiť.

Náš tip
Project Tango od Google – pomocou smartfónu chce zmapovať svet

Za pozvanie na výstavu MWC 2016 ďakujeme spoločnostiam Lenovo, MasterCard, Orange a Samsung.

23.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+