MojAndroid

Čínska spoločnosť Xiaomi nedávno ukázala svetu extrémne rýchle nabíjanie Hypercharge s výkonom 200 W. Bohužiaľ neoznámil, kedy sa s ním v jeho smartfónoch stretneme a tak začali viaceré média špekulovať o nevyriešených problémoch s týmto nabíjaním. Portál GSMArena teraz informuje, že nabíjanie Hypercharge môže po dvoch rokoch znížiť kapacitu batériu. Ako veľmi prezradil samotný výrobca.

Plné nabitie batérie už za 8 minút

Pri predstavení ukázala spoločnosť Xiaomi na prezentačnom videu, že technológia HyperCharge dokáže s výkonom 200 W  nabiť cez USB-C kábel 4 000 mAh batériu na 100 % za 8 minút. V prípade bezdrôtového nabíjania s výkonom 120 W trvá úplné nabitie zariadenia iba 15 minút. Káblové nabíjanie na ňom dosiahlo 50 % kapacity batérie iba za tri minúty.

Spoločnosť zároveň predviedla aj extrémne rýchle bezdrôtové nabíjanie. Zariadenie pri tomto bezdrôtovom nabíjaní s výkonom 120 W dosiahlo za minútu 10 % kapacity batérie a za sedem minút 50 %. Nabíjaným smartfónom vo videu bol vlajkový model Xiaomi Mi 11 Pro, ktorý výrobca predstavil len pred pár mesiacmi.

Batéria zníži kapacitu o 20 % po dvoch rokoch každodenného nabíjania

Hneď po predstavení novej technológie začali novinári pokladať spoločnosti Xiaomi otázky, či nebude takto výkonná technológia degradovať batériu alebo ju extrémne prehrievať. Na prvú otázku im dal teraz výrobca odpoveď. Podľa jeho meraní by mala kapacita batérie klesnúť na 80 % svojej hodnoty po 800 cykloch.

Xiaomi HyperCharge nabíjanie | Foto: GSMArena.com

Počet 800 cyklov by mal odpovedať dvom rokom každodenného nabíjania do plného nabitia. Batéria Xiaomi Mi 11 Ultra s pôvodnou kapacitou 5000 mAh tak po tomto období klesne na 4000 mAh.  Spoločnosť Xiaomi tvrdí, že čínsky úrad vyžaduje minimálne 60 % kapacity po 400 cykloch, čo Xiaomi výrazne prekračuje.

Faktom je, že aj pri pomalšom nabíjaní po 800 cykloch degraduje kapacita batérie, aj keď s nižším prehrievaním. Rozdiel v rýchlosti nabitia je však podľa portálu GSMarena zásadný. Zatiaľ čo nabíjanie 5 W nabíjaním môže trvať aj niekoľko hodín, tak 200 W  HyperCharge nabíjanie iba 10 minút. A ak chce niekto predlžiť životnosť batérie, tak by ju mal podľa expertov nabíjať iba do 85 % jej kapacity.

Náš tip
Samsung Galaxy S10 Lite a Note 10 Lite dostávajú bezpečnostnú záplatu

 

 

13.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+