MojAndroid

Téma závislosti na telefónoch je v posledných rokoch často skloňovaná. Najmä staršia generácia ťažko znáša prítomnosť telefónov na stoloch počas rodinných stretnutí či chatovanie, kým sa s niekým rozprávate.

Spoločnosť Huawei, tretí najväčší výrobca mobilných telefónov na svete, pripravila k sviatku svätého Valentína rozsiahly prieskum zameraný na používanie smartfónov. Prieskum mapuje ich rolu v životoch jednotlivcov a dopady na medziľudské vzťahy. Prieskumu sa zučastnilo viac než 6-tisíc respondentov z 12 krajín Európy. Zapojili sa: Dánsko, Rakúsko, Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Grécko a Turecko.

Prieskum pod názvom „Smart(phone) relationships“ (vzťahy prostredníctvom smartfónu) má za cieľ zistiť rozsah používania telefónov a pripomenúť, že nič nenahradí osobný kontakt. Marketingový riaditeľ Huawei, Roman Vaňko, komentuje:

Ako spoločensky zodpovedný výrobca sa snažíme poukazovať nielen na pozitívne, ale aj negatívne stránky používania mobilných telefónov. Aj keď nám komunikačné zariadenia uľahčujú život, nemalo by ich používanie presiahnuť istú mieru. Prieskum Huawei naznačil, že sa v mnohých prípadoch pohybujeme na hrane. Telefón máme neustále pri sebe a na správy odpovedáme v kine, na večeri, počas rozhovorov s blízkymi.

Väčšina používateľov zaspáva so smartfónom a takmer polovica kontroluje telefón niekoľkokrát za hodinu

Tieto a ďalšie zistenia priniesol prieskum. Najlepšie možno jeho výsledky znázorniť na nasledujúcich obrázkoch, ktoré mapujú 24 hodín života priemerného používateľa smartfónu.

K prieskumu sa vyjadria aj renomovaná sociologička, Silvia Porubanová:

Nové komunikačné možnosti vyvolali zmenu frekvencie i foriem komunikácie. Nemyslím si však, že by zážitok osobného alebo hlasového kontaktu bol nahraditeľný akoukoľvek sprostredkovanou formou. Sme ľudia a ľudským bytostiam je vlastná potreba osobného kontaktu, osobných vzťahov a väzieb. Každý z nás v istých chvíľach s radosťou zabudne na telefón.

14.2.2018
Zdroj: Tlačová správa
  • shark787@azet.sk

    Mám smartphone celý deň pri sebe no a čo :D keď idem spať dám si ho vedľa postele lebo mi slúži aj ako budík a ráno po zobudení na ňom pustím hudbu lebo mi slúži aj ako rádio no nemám potrebu hneď kontrolovať emali .. a áno keď ma ráno zobudí nejaká správa samozrejme že si ju prečítam ale to spraví každý. No a cez den kde ho mám mať keďnie pri sebe je to mobilný telefón a nie pevná linka naviac vďaka tomuto si viem hne´d vybaviť ten sociálny kontakt ktorý vraj nie je nahraditeĺný. Takže neviem kde je problém a vlastne celá táto štúdia je absolútne neopodstatnená a zbytočná

+