Téma závislosti na telefónoch je v posledných rokoch často skloňovaná. Najmä staršia generácia ťažko znáša prítomnosť telefónov na stoloch počas rodinných stretnutí či chatovanie, kým sa s niekým rozprávate.
Spoločnosť Huawei, tretí najväčší výrobca mobilných telefónov na svete, pripravila k sviatku svätého Valentína rozsiahly prieskum zameraný na používanie smartfónov. Prieskum mapuje ich rolu v životoch jednotlivcov a dopady na medziľudské vzťahy. Prieskumu sa zučastnilo viac než 6-tisíc respondentov z 12 krajín Európy. Zapojili sa: Dánsko, Rakúsko, Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Grécko a Turecko.
Prieskum pod názvom „Smart(phone) relationships“ (vzťahy prostredníctvom smartfónu) má za cieľ zistiť rozsah používania telefónov a pripomenúť, že nič nenahradí osobný kontakt. Marketingový riaditeľ Huawei, Roman Vaňko, komentuje:
Ako spoločensky zodpovedný výrobca sa snažíme poukazovať nielen na pozitívne, ale aj negatívne stránky používania mobilných telefónov. Aj keď nám komunikačné zariadenia uľahčujú život, nemalo by ich používanie presiahnuť istú mieru. Prieskum Huawei naznačil, že sa v mnohých prípadoch pohybujeme na hrane. Telefón máme neustále pri sebe a na správy odpovedáme v kine, na večeri, počas rozhovorov s blízkymi.
Väčšina používateľov zaspáva so smartfónom a takmer polovica kontroluje telefón niekoľkokrát za hodinu
Tieto a ďalšie zistenia priniesol prieskum. Najlepšie možno jeho výsledky znázorniť na nasledujúcich obrázkoch, ktoré mapujú 24 hodín života priemerného používateľa smartfónu.
K prieskumu sa vyjadria aj renomovaná sociologička, Silvia Porubanová:
Nové komunikačné možnosti vyvolali zmenu frekvencie i foriem komunikácie. Nemyslím si však, že by zážitok osobného alebo hlasového kontaktu bol nahraditeľný akoukoľvek sprostredkovanou formou. Sme ľudia a ľudským bytostiam je vlastná potreba osobného kontaktu, osobných vzťahov a väzieb. Každý z nás v istých chvíľach s radosťou zabudne na telefón.