MojAndroid

V tomto článku si povieme niečo o Custom ROMkách pre Huawei P8 Lite. Lepšie povedané, všetky tieto ROMky je možné nainštalovať na zariadenia, ktoré disponujú čipsetom Kirin 620 (napr. už spomínaný Huawei P8 Lite, ale aj Honor 4C, Honor 4X, Huawei Y6 II…). Každú z predstavovaných ROM som sám testoval a nejakú dobu na svojom Honore 4C používal, tak dá sa povedať, že píšem svoje dojmy, zaujímavosti, ale aj problémy, na ktoré som narazil.

Prečo nainštalovať na váš smartfón Custom ROM?

Hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodol prejsť z EMUI na Custom ROM je čistý Android a skvelá plynulosť a celkový skvelý vzhľad systému. Bolo ťažké sa najskôr rozlúčiť so skvelými funkciami z nadstavby EMUI, ale postupom času na nejakej tej Custom ROM som prišiel na to, že tých funkcií v nej je omnoho, omnoho viac, vrátane tých z EMUI (väčšina z nich sa dá nahradiť modulmi z Xposed Framework). Zároveň vám ostane aj viac voľného úložiska a viac možností, ako si upraviť systém. Do zoznamu som nezaradil LineageOS, pretože každá z týchto ROM má korene v LineageOS a ponúkajú ešte lepšiu stabilitu a vymoženosti.

LockScreen z DotOS

Návod na inštaláciu

Nenesiem zodpovednosť za prípadné znefunkčnenie vášho telefónu. Ak by však nastal prípad, že potrebujete pomôcť s unbrickom alebo s problémom, som ochotný pomôcť :) . Ak však budete postupovať správne, všetko by malo pekne fungovať.

Mne osobne sa raz stalo, že mi crashovali aplikácie buď po ich spustení alebo na pozadí. Tento problém vyriešite nasledovne: TWRP – Wipe – Advanced wipe – označte Dalvik cache a Cache. Swipe to wipe – Reboot.
Osobne som dostal pri inštalácii AOSP ROMiek chybu so storage/formatovaním dát v TWRP. Ak by sa stala aj vám, vyriešite ju jednoducho:
V TWRP: Wipe – Advanced wipe – Repair or change file system, change file system (/data), zmeňte na f2fs, potom naspäť na ext4.

TWRP Recovery

Takže prvá vec, ktorú musíme spraviť, je záloha. Po nej nasleduje odomknutie bootloadera (a strata záruky na telefón, konkrétne na jeho softvérové vady). Ak odkazy na stiahnutie nefungujú, tak existuje už nová verzia danej ROM. V takom prípade sťahujte potrebné súbory z oficiálnych článkoch na XDA (odkazy v každom názve ROMky)!

Inštalácia TWRP:
Vo vývojárskych možnostiach treba povoliť Ladenie USB!!!
1. Stiahneme si TWRP recovery do počítača: Odkaz na stiahnute
2. Stiahneme si ADB and fastboot do počítača: Odkaz na stiahnute
3. TWRP Recovery presunieme do zložky s ADB
4. Telefón vypneme, dáme ho do fastbootu držaním tlačidla Volume (-) a popritom ako držíme, zapojíme telefón pomocou USB káblu do počítača
5. V priečinku s ADB stlačíme Shift a klikneme ľavým tlačidlom myši. Zvolíme možnosť Otvoriť príkazový riadok sem.
6. Napíšeme do príkazového riadku tieto príkazy v poradí, v akom sú napísané:
fastboot devices
fastboot flash recovery twrp.img
fastboot reboot
HOTOVO! TWRP Recovery úspešne nainštalované.

TWRP

Inštalácia B895 cez TWRP:
1. Stiahneme firmware a dáme ho na SD kartu: Odkaz na stiahnutie
2. Nabootujeme sa do TWRP (telefón vypneme, podržíme tlačidlá Volume (+) a Power)
3. Povolíme “swipnutím” práva TWRP meniť systémové súbory
4. Wipe – Factory Reset; Advanced wipe – zaškrtneme dalvik, cache, data a potiahnutím povolíme mazanie
5. Install – b895_update.zip
6. Reboot system now
(Wipe dalvik cache)

ZNOVA NAINŠTALUJEME TWRP RECOVERY TAKÝM ISTÝM POSTUPOM AKO PREDTÝM

Inštalácia Custom ROM:
1. Stiahneme Custom ROM a dáme ju na SD kartu: AOSPA, RROS, DotOS, upravené EMUI
2. Wipe – Factory Reset; Advanced wipe – zaškrtneme dalvik, cache, data a potiahnutím povolíme mazanie.
3. Install – nazov_rom.zip
(Wipe dalvik cache)

HOTOVO! Custom ROM nainštalovaná!

TWRP inštalácia

Nainštalujeme GAPPS:
Stiahneme si .zip súbor gapps zo stránky opengapps.org. Vyberieme pre ARM64 architektúru a typ odporúčam Stock alebo Pico (voliteľné). Flashneme cez Install v TWRP recovery.

Pre predĺženie výdrže batérie vo všetkých AOSP ROMkách odporúčam aplikáciu Greenify a v Nastavenia – Poloha – Vyhľadávanie všetko povypínať, pretože ak sú tieto možnosti povolené, tak sa procesor zvykne neprepnúť do “Deep Sleep”.

 

AOSPA

Ako prvú ROM, ktorú som sa rozhodol predstaviť, je AOSPA (Paranoid Android). Je to prvá ROM, ktorú som na svojom Honore 4C otestoval a pár týždňov, dokonca až mesiacov nepretržite používal. Už od samého začiatku ma nadchla boot animácia a následný boot do systému. Pocit z prechodu z EMUI na čistý Android bol neskutočný. Krásna plynulosť, množstvo animácií a pestrofarebné zobrazenia. To je proste čistý Android. Túto ROM odporúčam tým, ktorí chcú lepší používateľský zážitok z Androidu a pár tých zaujímavých funkcií navyše.

Plocha z AOSPA
Výdrž batérie

Priemerný SOT (screen-on-time): 2,5 – 3,5 hod.

Prednosti tejto ROM
  • Color Engine
  • PIE Controls
  • Prebudenie dvojitým poklepaním (len P8 Lite)
  • Spravovanie notifikačnej LED diódy
  • Rôzne gestá
  • Zmena DPI
  • Možnosť vypnutia softvérových tlačidiel v nastaveniach
Bugy
  • Nahrávanie videa – sekanie natáčaného videa (Z aplikácie Cameringo – lepšie výsledné video)
  • 720p60 videá – lagovanie
  • OFF-mode nabíjanie

RROS

Túto ROM neviem opísať inými slovami, ako “brutálne nabitá funkciami”. Celým názvom sa volá RROS (Resurrection Remix). Je to vlastne mix rôznych iných ROM a ich funkcií ako napríklad OmniROM, SlimROM, či LineageOS. Nebojím sa povedať, že ak by som mal každú a jednu funkciu, spolu s rozšíreniami nejakej hlavnej funkcie počítať, tak určite ich napočítam desiatky a desiatky. Objaviť všetky funkcie a vyskúšať ich v praxi nemáte šancu stihnúť za deň testovania. Túto ROM rozhodne odporúčam tým, ktorí radi skúšajú a testujú rôzne veci na svojom telefóne. Vyhrajete sa do sýtosti. Daňou za systém nabitými funkciami je pomerne rýchle vybíjanie batérie. Ak ale chcete systém, ktorý je prostý čistý Android, RROS asi preskočte.

Plocha z RROS
Výdrž batérie

2 – 2,5 hod. Ak ale nebudete telefón zaťažovať, v pohode sa dostanete aj na hodnoty ako napríklad na AOSPA.

Prednosti tejto ROM
  • Obrovské množstvo funkcií (určite si nepamätám všetky, ale medzi moje obľúbené patrili napríklad možnosť úpravy záhlavia stavovej lišty, počasie v stavovej lište, funkcie zamknutej obrazovky alebo integrovaný odinštalátor predinštalovaných aplikácií)
  • Color Engine
  • Zmena DPI
  • Možnosť vypnutia softvérových tlačidiel v nastaveniach
Bugy
  • Nahrávanie videa – sekanie natáčaného videa (Z aplikácie Cameringo – lepšie výsledné video)
  • 720p60 videá – lagovanie
  • OFF-mode nabíjanie
  • Niekedy sa vyskytne SOD (sleep of death – telefón pôsobí ako úplne vypnutý a trvá niekoľko desiatok sekúnd, kým sa jeho činnosť obnoví, je ale možné, že tento bug bol už úplne fixnutý)

DotOS

Skúsil som ju len nedávno a musím povedať, že ROM menom DotOS (droid-on-time) sa veľmi podarila. Je graficky najkrajšia zo všetkých a odporúčam ju tým, ktorí by chceli rôzne grafické vychytávky. ROM je oficiálne podporovaná vývojármi a treba ju po inštalácii aktualizovať OTA spôsobom v nastaveniach.

Plocha z DotOS
Výdrž batérie

3 – 4 hod. SOT. Podľa mňa najlepšia výdrž na batériu zo všetkých AOSP ROM, ktoré som vyskúšal.

Prednosti tejto ROM
  • Rôzne gestá
  • Zmena DPI
  • Grafické spracovanie, štýl
  • OFF-mode nabíjanie (vývojár udáva ako funkčné, nuž mne stále spôsobovalo problémy)
Bugy
  • Softvérové tlačidlá je potrebné vypnúť pomocou build.prop editora (hw.mainkeys=0)
  • Nahrávanie videa – sekanie natáčaného videa (Z aplikácie Cameringo – lepšie výsledné video)
  • 720p60 videá – lagovanie (ale menšie ako pri ostatných ROM)
Nastavenia v DotOS

BONUS: Upravené EMUI

MOD: EMUI od používateľa “Persona78” je určená pre ľudí, ktorí by chceli mať niektoré funkcie z nových Huawei smartfónoch aj na svojom zariadení (s procesorom Kirin 620). Výhodou je, že nie sú tu žiadne bugy a vývojár pravidelne vydáva verzie s novými bezpečnostnými záplatami systému Android. ROM je ale postavená na Androide 6.0 Marshmallow.

Najskôr ale pred inštaláciou potrebujete flashnuť stock verziu, na ktorú idete aktualizovať upravenú verziu (to znamená, že ak idete nainštalovať upravené EMUI vo verzii B636, tak musíte najskôr nainštalovať oficiálnu B636). Link na stiahnutie nepridávam, pretože často vychádzajú aktualizácie, tak súbory sťahujte z oficiálneho článku zo XDA. Tam aj zistíte, aké sú pridané funkcie.

Výdrž batérie

Ako stock. Takže to najlepšie, čo váš telefón vie dať. SOT cca 3,5 – 4 hod.

Prednosti tejto ROM
  • Lepšia odladenosť ako na stock firmvéri
  • Klasické EMUI s pridanými funkciami (každého osobná preferencia)
Bugy

Žiadne (záleží, či vývojár nový update dobre optimalizuje).

K dispozícii sú už aj Custom ROMky pre telefóny s procesormi Kirin 620 s Androidom 8.0 Oreo, tie sú však ešte v testovacích alpha/beta verziách. Všetky uvádzané ROMky sú v stabilnej verzii!

Vaše tipy, otázky a návrhy k tejto téme nám napíšte do diskusie.

Akú ROM používate vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
25.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+