MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Nový Android aj EMUI

Podobne ako Huawei P30 Pro, aj menší P30 prináša novšiu nadstavbu EMUI 9.1 nad systémom Android 9.0 Pie. Nové EMUI prináša pár drobných vylepšení oproti predchádzajúcej verzii, no absolútna väčšina systému ostala nezmenená.

Najzásadnejšou zmenou je podpora zobrazovania upozornení zo všetkých aplikácií priamo na zamknutom displeji. Túto funkciu priniesol na modely P30 a P30 Pro jeden z update-ov, ktorý obdržíte po prvom prihlásení. Vďaka tomu vidíte priamo na always-on displeji upozornenia zo všetkých aplikácií a hoci s nimi nemôžete bližšie pracovať, ide o vítanú novinku, ktorá nahrádza chýbajúcu LED diódu.

Pár noviniek nájdeme aj priamo v systéme. Tou najočividnejšou zmenou sú nové štvorcové ikony, ktoré ladia s trošku hranatejšou konštrukciou celého telefónu. Hoci sme radi, že Huawei sa konečne venuje aj týmto estetickým prvkom svojho systému, ešte stále má v tomto smere čo doháňať. Novinkou je tiež napríklad zobrazenie priečinkov na domovskej obrazovke – vo verzii EMUI 9.0 sa naraz zobrazilo iba 9 ikoniek a pre ďalšie ste sa museli gestom posunúť v horizontálnom smere. V prípade P30 Pro sa ich naraz zobrazí viac a posúvate sa vertikálne.

Iné veľké zmeny sme v systéme nespozorovali. Miernou grafickou zmenou prešla zamknutá obrazovka, kde sa zmenilo poradie a rozloženie jednotlivých údajov. Domovské obrazovky, notifikačná lišta, defaultne skryté menu s aplikáciami či menu s nastaveniami zostali úplne rovnaké.

Nájdeme tu tiež rovnaké predinštalované aplikácie, pričom niektoré ponúkajú zmenenú ikonu – napríklad aplikácia Galéria, ktorá mala rovnakú nenápadnú ikonku už od nepamäti. Novší obrázok aspoň trošku viac naznačuje, o aký vynikajúci fotomobil sa jedná.

Stále tak v telefóne nájdete duplicitné aplikácie, ako napríklad aplikáciu pre e-maily, kalendár či spomínanú galériu. Našťastie, bloatware-u nie je veľmi veľa a niektoré z ponúkaných aplikácií možno aj využijete.

10.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+