MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Žiadne zbytočné kompromisy

V tomto smere sme od výrobcu žiadne veľké kompromisy neočakávali a ani sa nekonajú. Huawei P30 je po stránke pripojenia vynikajúco vybavené zariadenie, ktorému nič podstatné nechýba. Nájdete tu extra rýchle LTE pripojenie s rýchlosťami do 1400 Mbps, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth v5.0, NFC, USB-C. Najvernejším fanúšikom infračerveného portu bude chýbať iba táto maličkosť.

Všetky formy pripojenia pritom fungujú skutočne výborne. Po celý čas testovania sme mali v telefóne 2 SIM karty, ktoré fungovali bez problémov. Nepostrehli sme ani žiadne výpadky signálu či zhoršenie jeho kvality. Bezproblémové boli aj štandardné hovory, v tomto prípade už s klasickým slúchadlom. Po tejto stránke tak telefónu nemáme čo vytknúť, jediným neduhom je spomínaná NM pamäťová karta, ktorá sa svojou užitočnosťou zatiaľ ani zďaleka nedoťahuje na klasickejšie microSD pamäťovky.

Fotoaparát: Špičková výbava

Jednou z oblastí, kde sme vlani medzi modelmi P20 a P20 Pro našli najväčší rozdiel, bol fotoaparát. Výkonnejší a drahší model dostal úplne inú zostavu s revolučným snímačom a priblížením. Prakticky rovnaká sústava fotoaparátov sa teraz dostala aj do modelu P30.

Ten ponúka 40MP hlavný snímač, 16MP širokouhlý a 8MP telefoto objektív. Telefón je tak rovnako flexibilný, ako napríklad Huawei Mate 20 Pro. Táto zostava tiež sľubuje vynikajúce výsledky za všetkých svetelných podmienok, aj keď musíme poznamenať, že nie vždy sa nám podarilo zhotoviť fotografiu podľa našich predstáv.

Tešiť sa ale môžete na skutočne pekné a ostré fotografie s klasickým režimom, v širokouhlom aj priblíženom formáte, pričom tu nájdete 3-násobný optický zoom ako na P20 Pro a Mate 20 Pro. 5-násobné bezstratové priblíženie sa tu teda nekoná, no stále ide o nadštandardné možnosti.

Veľmi slušne fungoval aj portrétový režim, aj keď ToF snímač na modeli P30 Pro robil o triedu lepšie fotografie s rozmazaným pozadím.

Aplikácia fotoaparátu je pritom rovnako dobre vybavená ako pri drahšom modeli. Nájdete tu množstvo režimov vrátane výkonného nočného režimu, ktorý robí skutočne krásne fotografie aj s minimálnym svetlom. My sme mali problémy najmä v automatickom režime.

Typický príklad skutočne fádnej fotografie s nevýraznými farbami, a to aj pri výbornom osvetlení.

Úlohu tu zohrávala aj umelá inteligencia, ktorá nepracovala vždy podľa našich predstáv. Ak sme ju úplne vypli, niektoré zábery sa nám zdali priam fádne a nevýrazné. Problémy sme mali aj v náročnejších svetelných podmienkach. Často nám výrazne chýbal dynamický rozsah, ktorý patril pri predchádzajúcich modeloch medzi tie najlepšie vlastnosti fotoaparátov.

Znamenalo to, že na fotografii s ťažkými podmienkami boli vynikajúco zachytené tie najsvetlejšie aj najtmavšie miesta. V prípade P30 sa nám často stával, že telefón nezvládol sám nastavenia a fotografia bola vo výsledku príliš svetlá, alebo príliš tmavá. Dávame to ale za vinu aj samotnému fotoaparátu, ktorý jednoducho nemá taký rozsah, ako jeho starší bratia.

To nás pri fotení skutočne mrzelo. Podľa špecifikácií malo ísť o takmer rovnaký fotoaparát ako na Mate 20 Pro, ktorý do dnes patrí medzi najlepšie na svete. Je to veľká škoda, pretože inak je fotoaparát na P30-ke výborný. Možnosti priblíženia, vynikajúca aplikácia s množstvom funkcií a či výrazne vylepšená selfie kamera sú prednosťami tohto telefónu. Mrzí nás ale nekonzistencia pri fotografiách v horších svetelných podmienkach.

Ukážky možností priblíženia

Ukážky selfie fotografií.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+