Huawei P20 Pro vs iPhone X: Nie je to len o výrezoch | DUEL

Huawei P20 Pro je jedným z najzaujímavejších zariadení tohto roka. Huawei nenechal nič na náhodu a vo svojej vlajkovej lodi ponúkol oveľa viac, ako sme očakávali. Fantastický trojitý fotoaparát so skvelými funkciami, displej s minimálnym rámikom, no zároveň výrezom v hornej časti a skvelé funkcie a výbavu, ktorá ho radí k absolútnej špičke na trhu. Tu sa už niekoľko mesiacov pohybuje iPhone X, ktorý bol v mnohých smeroch revolučný a stále mu patrí zaslúžené miesto v elitnej kategórii smartfónov. Ako obstoja tieto dva telefóny zoči-voči v dueli?

Konštrukcia a dizajn: Kto kopíruje koho?

Ak by sa na tieto dva telefóny pozrel úplný laik, je veľká šanca, že by ich označil za zariadenia toho istého výrobcu. Obe zariadenia zdieľajú množstvo spoločných čŕt, čo je na jednej strane zaujímavé, no na druhej to nie je dnes už nič nezvyčajné. Najviac pozornosti púta určite predná strana s výrezom v displeji. Kým iPhone X bol prvý masovo predávaný smartfón s touto vlastnosťou, v čase príchodu Huawei P20 Pro bolo na trhu už niekoľko ďalších modelov s podobnou kvalitou.

Tu ale podobnosť smartfónov nekončí. Akoby z oka iPhone X vypadla aj zadná strana P20 Pro. Vertikálne uložené šošovky fotoaparátov s inak minimalistickým dizajnom zadnej steny sú si veľmi podobné, no znovu nejde o nič výnimočné. Podobné sú však aj kontúry konštrukcie vrátane elegantného zahnutia skla, ktoré prechádza do kovového rámu. Huawei tu zašiel o krok ďalej a sklo na zadnej strane je výraznejšie zahnuté po všetkých hranách.

Okrem toho, Huawei si zvolil pri konštrukcii zariadenia pragmatickejší prístup. Kým Apple úplne odstránil skener odtlačkov a predná strana je tak okrem výrezu v displeji prázdna, Huawei, na počudovanie mnohých, umiestnil pod výrez lištu so skenerom odtlačkov.

Tento krok mnohých zaskočil, keďže primárnou úlohou výrezu v displeji je odstrániť všetky zvyšné časti rámika. Huawei sa obraňuje tým, že používatelia uprednostňujú skener odtlačkov vpredu a línia P20 má mať potenciál osloviť široké spektrum zákazníkov. Hoci skener je naozaj praktický a dokonca dokáže nahradiť celú navigačnú lištu v systéme, predsa len aj my snívame o telefóne, ktorý nebude mať žiaden rámik nazvyš. Okrem toho, skener odtlačkov vzadu nám vôbec neprekáža. Škoda.

Čo sa týka rozmerov, oba telefóny sú určené do väčších rúk. Huawei P20 Pro má rozmery 155 x 73.9 x 7.8 mm s hmotnosťou 180 gramov, kým iPhone X ponúka rozmery 143.6 x 70.9 x 7.7 mm a hmotnosť 174 gramov. Väčšie rozmery P20 Pro nesú so sebou aj väčší, 6,1″ displej oproti 5,8″ obrazovke na iPhone X. Pomer displeja k prednej strane je síce lepší na iPhone (82,9% vs 82%), no ak vezmeme do úvahy fakt, že P20 Pro má vpredu aj skener odtlačkov, rámik na iPhone X je v skutočnosti hrubší.

Displej: Malý a veľký výrez

Oba telefóny disponujú skutočne špičkovými obrazovkami, ktoré sú už tradične synonymom pre vlajkové lode. V oboch prípadoch ide o OLED displeje s vynikajúcim podaním farieb a skvelými pozorovacími uhlami. Zároveň ide o extrémne jasné panely, ktoré si poradia aj s náročnými svetelnými podmienkami. Ak by sme ale mali vybrať telefón s krajším displejom, označili by sme iPhone X. Ten ponúka krásne, no zároveň dostatočne verné farby, kým panel na P20 Pro má predsa len o čosi sýtejšie farby ako je skutočnosť.

A potom sú tu neslávne výrezy. Ten na iPhone X je skutočne veľký, kým Huawei ponúka oveľa kompaktnejšie riešenie. V oboch prípadoch si však budete musieť na tento dizajnový prvok zvykať. My sme s ním prišli do kontaktu ešte vlani po predstavení vlajkovej lode od Apple a zvykli sme si naň veľmi rýchlo. V prípade iPhone X je však výrez tak veľký, že do stavového riadku sa nezmestí ani len percento nabitia batérie. Huawei P20 Pro vám tu zobrazí 9-10 ikoniek, takže budete mať k dispozícii oveľa lepší prehľad o tom, čo sa s vaším zariadením deje.

Zabudnúť ale nesmieme ani na optimalizáciu systému k tomuto dizajnovému prvku, ktorá je aktuálne oveľa lepšia na iPhone. Nielenže je celý systém vrátane predinštalovaných aplikácií dokonale prispôsobený výrezu, ale od predstavenia iPhone X bolo optimalizovaných množstvo aplikácií tretích strán, takže s výrezom nebudete mať žiadne problémy. Naopak, na Huawei P20 Pro nie sú optimalizované ani niektoré základné aplikácie ako napríklad YouTube, ktorá pri priblížení do pomeru strán 18:9 má zaoblené rohy, ale zároveň je výrez v displeji skrytý v čiernej lište, ktorá navyše obsahuje neoptimalizované pixely prechádzajúce zo samotného videa.

Výkon: Neporovnateľne porovnateľný

Nie je žiadnym prekvapením, že oba smartfóny ponúkajú nadštandardný výkon vhodný aj na tie najnáročnejšie operácie a úkony, ktoré by ste s telefónom mohli robiť. Hoci hardvérová výbava oboch zariadení je diametrálne odlišná, používateľ pravdepodobne žiaden rozdiel nezbadá.

iPhone X je opatrený čipom Apple A11 Bionic, ktorý svojou výpočtovou silou konkuruje aj niektorým čipom z počítačov či notebookov. Čip s výkonným procesorom je však doplnený iba o 3 GB RAM, čo je vo svete Android smartfónov už dosť nízka hodnota. Optimalizácia systému iOS je však povestná a aj tu platí, že iPhone X zvládne s 3 GB RAM to, čo mnohé Android smartfóny nezvládnu s dvojnásobnou operačnou pamäťou.

Práve takúto kapacitu RAM ponúka Huawei P20 Pro. Pri oboch smartfónoch sa však môžete spoľahnúť na to, že v pamäti vám ostane otvorených množstvo starších aplikácií. Neraz sa nám na oboch telefónoch stalo, že sme našli otvorenú aj takú aplikáciu, ktorú sme naposledy použili deň dozadu.

P20 Pro funguje s čipom Kirin 970, ktorý bol vôbec prvým na svete, ktorý ponúkol zabudovanú výpočtovú jednotku pre umelú inteligenciu. Krátko na to predstavil Apple podobné riešenie práve v podobe svojho A11 Bionic. Aj v prípade P20 Pro však máte k dispozícii extrémne výkonný procesor, ktorý si dnes, ale ešte aj dlhú dobu, poradí so všetkými možnými operáciami a úlohami.

V konečnom dôsledku je tak výkon oboch zariadení veľmi podobný, najmä čo sa týka používateľského zážitku. Aplikácie sa spúšťajú rýchlo, prepínanie medzi nimi je v oboch prípadoch expresné a bezproblémové. Každý z telefónov zvláda trošku inak niektoré konkrétne úlohy, no v konečnom dôsledku ide v oboch prípadoch o špičku, čo sa mobilného výkonu týka.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Pre každého niečo iné

Dostávame sa k bodu, ktorý je pre väčšinu používateľov najdôležitejší. Ak máte vyhranený názor na niektorú z mobilných operačných platforiem, ktoré aktuálne vládnu svetu, zrejme presne viete, ktorý z týchto telefónov by ste si vybrali a nikto vám názor nezmení. Android 8.1 Oreo s nadstavbou EMUI 8.1 sa síce v istých črtách podobá na iOS 11.3.1, ktorým práve disponuje iPhone X, no zároveň sú medzi systémami tie isté rozdiely ako vždy.

Aj napriek tomu, že už dlhé roky používame výlučne Android zariadenia, vlani po predstavení iPhone X sme dali šancu svetu iOS a na vlastnej koži si vyskúšali, čo táto platforma so sebou prináša. Naše skúsenosti nájdete v týchto článkoch:

Náš tip
iPhone X očami Androiďáka: Čo sa mi na iOS a iPhone X páči [1. časť]

Náš tip
iPhone X očami Androiďáka: Čo sa mi nepáči [2. časť]

Náš tip
iPhone X očami Androiďáka: Celkové dojmy a hodnotenie [3. časť]

Od doby testovania iPhone X sa toho veľa nezmenilo. Android má stále rovnaké výhody a nevýhody a to isté platí aj pre iOS. Pokiaľ hľadáte otvorený systém s integráciami pre služby tretích strán a dokonalou spoluprácou so službami Google, Android je to správne riešenie. Platíte tu ale daň za pomalé aktualizácie a vyššiu možnosť neoptimalizovaných aplikácií.

Na druhej strane, Huawei so svojím EMUI 8.1 pridáva k čistému Androidu množstvo užitočných funkcií. Dizajn systému sa pritom ponáša práve na iOS, no funkcií je tu skutočne viac než dosť. Celý systém si môžete prispôsobiť podľa seba a nechýbajú ani rôzne vychytávky, ako napríklad prekladač reči s umelou inteligenciou či mnohé ďalšie.

Zároveň iOS má všetky tie kvality ako v nedávnej minulosti. Tešiť sa tu môžete na vynikajúcu optimalizáciu celého systému, ako aj väčšiny aplikácií. Apple drží nad vývojármi prísnu ruku, čo znamená, že aplikácie často fungujú a najmä vyzerajú o čosi lepšie ako na Androide, no zároveň majú v mnohých prípadoch oveľa obmedzenejší prístup k jednotlivým častiam systému. Skvelým príkladom sú alternatívne aplikácie s klávesnicou. Kým na Androide si môžete v rámci konkrétnej aplikácie nastaviť všetko od veľkosti tlačidiel po ich rozloženie, dizajn a funkcie konkrétnych kláves, v prípade iOS je alternatívna klávesnica skôr iba dizajnová zmena, nanajvýš s vlastným slovníkom a predikciami.

Na druhej strane, zariadenia so systémom iOS sa aj naďalej tešia fantastickej podpore zo strany Apple. To znamená rýchle aktualizácie a často skutočne dlhú podporu aj pre troj- a viacročné zariadenia. Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že ešte stále mnohí vývojári uprednostňujú pri vývoji svojich aplikácií iOS pred Androidom, a tak iPhone-y dostanú často aplikácie skôr a niekedy ako jediné.

Fotoaparát: Viac je niekedy viac

Huawei P20 Pro aj iPhone X ponúkajú fantastické fotoaparáty, ktoré potešia aj najnáročnejších používateľov. Kým smartfón od Apple ponúka duálnu kameru s rozlíšením 12+12MP, pričom jeden objektív zabezpečuje 2-násobný bezstratový zoom, Huawei P20 Pro má vzadu až tri fotoaparáty s rozlíšením 40+20+8 MP, podporou 3-násobného bezstratového priblíženia, 40MP fotografií a trojitou optickou stabilizáciou.

Pri fotení bežnej scény za dobrého osvetlenia sa často hľadajú rozdiely iba veľmi ťažko. Najviditeľnejším trendom sú zväčša teplejšie farby v podaní iPhone X, ktorý sa tak od reality vzďaľuje viac ako Huawei P20 Pro. Úroveň detailov či vyváženie farieb je často veľmi podobné a celkovo majú fotografie v takomto prostredí veľmi podobnú kvalitu.

A
B

Keď ale ubudne svetlo alebo začneme experimentovať s funkciami fotoaparátov, rozdielov nájdeme oveľa viac. Huawei P20 Pro je aktuálne šampiónom fotografie v horšom osvetlení a iPhone X tu výrazne zaostáva. P20 Pro kombinuje prvky umelej inteligencie aj v stabilizácii obrazu, vďaka čomu je možné použiť pri nočných fotografiách dlhšiu uzávierku a dostať tak na snímač viac svetla. Ten je oveľa väčší ako v prípade iPhone X, aj v prípade väčšiny ostatných konkurenčných smartfónov (1/1.7″).

A
B

Fotografie v horšom osvetlení sú tak v prípade Huawei P20 Pro ostrejšie, detailnejšie a majú oveľa viac farieb pri oveľa nižšej úrovni šumu. iPhone X naopak vyhráva vo videu. Hoci Huawei tu spravil veľký krok vpred, z nepochopiteľných dôvodov ponúka optickú stabilizáciu iba pri videu s rozlíšením 1080p@30fps. Akékoľvek vyššie rozlíšenie či frekvencia snímok spôsobí stratu stabilizácie a výrazné zhoršenie kvality videa, aj keď telefón umožňuje nahrávanie 4K záberov s frekvenciou 30 FPS.

Fotogaléria: Huawei P20 Pro

Fotogaléria: iPhone X

B
A
B

Na druhej strane, iPhone X zvládne nahrávania 4K videa s frekvenciou 60 FPS. V prospech Huawei P20 Pro zasa hovorí možnosť natáčania super-spomaleného videa s frekvenciou 960 FPS, kým iPhone X zvládne “iba” 240 FPS, aj keď pri vyššom rozlíšení (1080p vs 720p).

Oba telefóny podporujú bezstratové priblíženie, no v prípade iPhone X je to 2-násobný zoom a v prípade Huawei P20 Pro až 3-násobný optický a 5-násobný hybridný zoom, ktorý stále produkuje fotografie vhodné na zdieľanie na sociálnych sieťach. Nedávno sme vám priniesli slepé porovnanie fotoaparátov týchto dvoch smartfónov, ktoré nájdete na tomto odkaze. V tomto článku nájdete rozsiahle porovnanie fotografií vo viacerých podmienkach. Nižšie si môžete pozrieť, ktoré fotografie boli v skutočnosti spravené ktorým smartfónom.

  • Scéna 1 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 2 – A: Huawei P20 Pro, B: iPhone X
  • Scéna 3 – A: Huawei P20 Pro, B: iPhone X
  • Scéna 4 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 5 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 6 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 7 – A: Huawei P20 Pro, B: iPhone X
  • Scéna 8 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 9 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 10 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: V oboch prípadoch nadštandardná

Kým smartfóny z dielne Apple sú už roky synonymom pre jednodňovú výdrž batérie, s príchodom modelov s označením “Plus” sa to zmenilo. Rovnako je to aj v prípade iPhone X, ktorý ponúka skutočne výbornú výdrž a na jedno nabitie ho v priebehu dňa vybije iba málokto. Práve naopak, na konci dňa nám pri jeho používaní často zostávalo aj 40 a viac percent batérie, a to aj pri náročnejších dňoch.

Veľmi podobná je aj situácia s Huawei P20 Pro. Ten ponúka 4000 mAh batériu s vynikajúcou výdržou, ktorá sa prakticky vždy prehupne cez jeden deň. Aj v tomto prípade platí, že pri bežnom používaní nám na konci dňa ostáva takmer 50 % batérie, a tak nemáme žiaden problém s batériou zvládnuť ešte nejakú večernú aktivitu v meste a problémom nie je ani to, keď zabudneme batériu v noci nabiť.

Nabíjanie v prípade P20 Pro je skutočne expresné. Pribalená nabíjačka ponúka rýchle nabíjanie Super Charge a batériu v P20 Pro nabije za približne hodinu a trištvrte. Hoci iPhone X tiež podporuje rýchle nabíjanie, v balení rýchlu nabíjačku nenájdete. Telefón tak budete nabíjať aj dlhšie ako dve hodiny. Výhodou je v tomto prípade ale podpora bezdrôtového nabíjania, ktorá pri P20 Pro chýba.

Huawei P20 Pro vs iPhone X: Záverečné hodnotenie

Oba telefóny sú si v mnohých smeroch podobné a zdieľajú aj tú najdôležitejšiu kvalitu – ide o skutočne skvelé zariadenia aj pre tých najnáročnejších. Bez ohľadu na to, ktorý z telefónov je váš favorit, ani v jednom prípade nespravíte pri výbere jedného z tejto dvojice modelov chybu.

Okrem toho telefóny zdieľajú aj ďalšie črty. Dizajn je veľmi podobný, podobne výborná je aj výdrž batérie v oboch prípadoch. iPhone X má mierne navrch s displejom, Huawei P20 Pro zasa disponuje fotoaparátom, ktorý aktuálne zdoláva všetku konkurenciu.

Najväčší rozdiel je však v systéme. Tu si musí každý používateľ zvoliť sám, čo mu viac vyhovuje. Posledným zásadným rozdielom je však cena, ktorá ani zďaleka nie je rovnaká. Hoci ide o telefóny z rovnakej kategórie, iPhone X sa ešte aj dnes predáva za približne 1 130 EUR (64GB verzia), kým Huawei P20 Pro kúpite za približne 810 EUR (128GB verzia). Toto už ani zďaleka nie je nezanedbateľný rozdiel, najmä ak vezmeme do úvahy, že Huawei P20 Pro je v niektorých smeroch ešte lepší smartfón ako iPhone X.

Huawei P20 Pro: Výhody/nevýhody

+ Najlepší fotoaparát na trhu

+ Výrazne nižšia cena

+ Rýchla nabíjačka v balení

+ Zachovaný skener odtlačkov

+ 128 GB vnútornej pamäte + dual-SIM podpora

– Brada pod displejom aj napriek výrezu

– Slabšia optimalizácia systému pre výrez v displeji

iPhone X: Výhody/nevýhody

+ Jeden z najkrajších displejov na trhu

+ Rýchlejšie aktualizácie systému

+ Bezpečnejšie skenovanie tváre Face ID

+ Podpora bezdrôtového nabíjania

+ Lepšia optimalizácia systému pre výrez v displeji

– Pomalé nabíjanie (s pribalenou nabíjačkou)

– Širší výrez v displeji

– Vyššia cena

 Loading ...


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...