MojAndroid

Pred nejakým časom som sa s vami podelil o svoje prvé dojmy z prechodu z Androidu na iOS, konkrétne na iPhone X. Všetko prebehlo oveľa hladšie ako som očakával a na nový telefón som si zvykol pomerne rýchlo. Po niekoľkých dňoch sa však začali ukazovať rôzne úskalia, ktoré som očakával a ktoré u mňa vyvolali nespokojnosť rôznej intenzity. V tomto článku sa pokúsim zhrnúť to, čo sa mi na iOS a/alebo iPhone X až tak nepáči a to, čoho som sa obával a celkom sa to nenaplnilo.

Nenaplnené obavy

Ak ste čítali prvú časť tohto seriálu, viete, že iPhone X je podľa mňa výborný telefón a aj iOS má svoje vlastné silné stránky, ktoré mi pri používaní Android zariadení chýbajú. Ešte pred začiatkom používania telefónu som však mal nejaké obavy, či už zo systému alebo z telefónu ako takého. Mnohé z týchto obáv sa nepotvrdili.

Výrez v displeji je úplne v pohode

Okej, viem, že v tomto som v menšine, ale výrez v displeji mi absolútne neprekáža a dokonca sa mi v mnohých prípadoch páči. Animácie optimalizovaných aplikácií, ktoré pokrývajú celý displej, sú skutočne efektné a pekné. Je skvelé vidieť, ako sa užitočné informácie v aplikácii zobrazia po bokoch výrezu.

Tradičná animácia “príletu” obsahu ako keby spoza telefónu je vďaka výrezu skutočne zaujímavá. Inak mi výrez vôbec neprekážal, a to ani pri pozeraní videí. Tu sa väčšinou sústredím do stredu displeja a nie na jeho kraj, takže mi pri pozeraní vôbec nevadí. Nevýhodu vidím v tom, že stavový riadok je extrémne krátky – nevidíte v ňom informácie o percentuálnom stave batérie či o tom, že máte zapnutý nočný režim. Potom sa čudujem, prečo mi do obeda neprišlo žiadne upozornenie…

Nedostatok prispôsobenia nepocíti každý

Ako náruživý používateľ Androidu som sa obával, že iOS bude pre mňa príliš jednoduchý a fádny. Uvedomil som si ale, že až tak veľa od telefónu neočakávam. Launcher mi neprekážal, nemal som potrebu meniť ho. Zmenil som si pozadie domovskej a zamknutej obrazovky a nainštaloval potrebné aplikácie a uložil ich podľa seba. To bolo všetko, čo som potreboval prispôsobiť, a to aj napriek tomu, že som náročný používateľ. Základnú navigáciu v systéme však meniť nechcem, všetko mi vyhovuje alebo si rýchlo zvyknem. To ale neznamená, že iOS nemal pre mňa nevýhody, no k tým sa dostanem neskôr.

Zvykanie si bolo rýchlejšie ako som očakával

Po prvých hodinách používania som mal pocit, že si na niektoré veci v systéme nezvyknem a bežné činnosti budú pre mňa pri používaní iPhone X problémom. To sa ale rýchlo zmenilo a o deň-dva som si zvykol na všetko, na čo sa dalo. To, na čo som si nezvykol, sa nezmenilo ani po niekoľkých týždňoch a zrejme by sa nezmenilo nikdy. Krivka učenia pri bežných činnostiach však bola krátka a po prvom dni som telefón ovládal tak rýchlo a jednoducho ako som bol zvyknutý. A to aj napriek novým gestám, ktoré so sebou iPhone X prináša.

Čo sa mi naozaj nepáčilo

Samozrejme, rozdielov medzi iOS a Androidom je veľmi veľa. Ako dlhoročný používateľ Androidu a mnohých Google služieb som si tieto rozdiely uvedomoval možno intenzívnejšie ako bežný používateľ. Tiež je možné, že niektoré moje “problémy” je možné jednoducho odstrániť. Budem rád, ak mi dáte v komentároch vedieť, keď som nejaké možnosti riešenia svojich problémov prehliadol. Aj napriek tomu ich tu však spomeniem, možno tieto “sťažnosti” pomôžu niekomu, kto sa ocitne v podobnej situácii pri prechode z iOS na Android.

Notifikácie na iOS sú peklo

Toto je jeden zo známych nedostatkov, resp. neobľúbených funkcií iOS. Hoci je pekné, keď vám notifikácie nabiehajú na uzamknutej obrazovke, pracovať s nimi vo veľkom je extrémne náročné. iPhone X nemá vyčlenenú obrazovku na notifikácie – má kombinovanú zamknutú obrazovku, ktorá sa s notifikáciami zobrazí po stiahnutí z ľavého horného rohu telefónu. Notifikácie sa zobrazujú po jednom aj vtedy, keď pochádzajú z rovnakej aplikácie a od rovnakého kontaktu.

To znamená, že každé ráno som čelil záplave upozornení, ktoré boli neprehľadné a pomiešané. Dobré je aspoň to, že upozornenia je možné regulovať podobne ako v novších verziách systému Android, a tak som vypol upozornenia zo všetkých otravných aplikácií. Výsledok sa mi ale aj tak oveľa viac páči na Androide. Okrem iného v iOS na iPhone X neviete naraz odstrániť všetky aktuálne upozornenia, iba staré. Musíte ich odstraňovať komplikovaným gestom potiahnutia a potvrdenia odstránenia upozornenia.

Face ID nie je náhrada za skener odtlačkov

Znovu veľmi polarizujúca téma, no ja v tom mám jasno – v súčasnej forme by som uprednostnil skener odtlačkov (aj vzadu) pred rozpoznávaním tváre na odomknutie zariadenia v desiatich prípadoch z desiatich. Je skvelé, keď vezmete telefón do ruky, na sekundu sa zapozeráte na upozornenia a keď potiahnete prstom po displeji, telefón je zázračne odblokovaný bez toho, aby ste museli vedome vykonávať akúkoľvek akciu.

Vo väčšine prípadov je však efekt opačný – vezmem telefón do ruky, spravím gesto odblokovania a sekundu čakám, kým sa telefón odblokuje. Na prvýkrát sa mu to podarí maximálne v 95 % prípadov, čo nie je zlé, no pri skeneri odtlačkov na moderných smartfónoch je moja úspešnosť minimálne 99 %. Keď telefón denne odblokujem niekoľko stokrát, rozdiel pocítim. A preto mi viac vyhovuje skener odtlačkov, ideálne kombinácia Face ID a skeneru odtlačkov. To by bolo v tomto “prechodnom” období skutočne skvelé.

Uzavretosť systému sa prejaví najviac v aplikáciách

Toto je vec, ktorá mi na iOS vadí najviac. Nie to, že si neviem nainštalovať vlastný launcher alebo zmeniť farbu nejakého textu niekde v systéme. To mi vôbec neprekáža. Oveľa viac mi vadí, že ak chce vývojár vo svojej aplikácii ponúknuť nejaké zaujímavé funkcie, je v mnohých smeroch obmedzovaný. Vynikajúcim príkladom je aplikácia SwiftKey. Áno, Apple nejaký čas umožňuje inštaláciu klávesníc tretích strán, no SwiftKey na iOS ponúka tak 40 % funkcií zo SwiftKey na Androide. Našťastie som mal k dispozícii predikcie slov, ktoré sú uložené v cloude. Nejaké ďalšie nastavenia funkcií ako napr. dĺžka podržania tlačidla pre vyvolanie sekundárneho menu (v mojom prípade presne 160 ms) nehrozí.

Podobných príkladov je, žiaľ, oveľa viac. Napríklad aplikácia WhatsApp fungovala na počítači už niekoľko mesiacov, no museli ste mať Android telefón. Až neskôr pribudla táto funkcia aj v iOS aplikácii, a to ide o jednu z najrozšírenejších komunikačných platforiem na svete. Podobných prípadov je viacero. Apple jednoducho bráni vývojárom tretích strán pristupovať k mnohým nastaveniam v systéme, ku ktorým majú prístup na Androide. To vyúsťuje do situácii, kedy je Android aplikácia jednoducho bohatšia na funkcie, alebo dokonca titul z obchodu Play na iOS vôbec nenájdeme.

Control Center v iOS < Quick Settings v Androide

Znovu je to subjektívna záležitosť, no mne v Control Center na iOS veľa funkcií chýbalo. Je to časť systému, ktorú stiahnete gestom potiahnutia z ľavého horného rohu a máte tu ikony pre rýchle nastavenia podobne ako v Androide. Tu je ale vidieť obrovský náskok Google, ktorý v Androide tieto funkcie ponúka už niekoľko rokov, kým Apple s tým začal iba nedávno. Gestá dlhého podržania (či Force Touch v prípade iOS) často zobrazia niektoré funkcie navyše, no napríklad cez Control Center neviete spravovať Wi-Fi siete alebo Bluetooth pripojené zariadenia. Do nastavení telefónu som v prípade iPhone X chodil minimálne dvakrát častejšie ako v prípade Android zariadenia.

iPhone X nie je bezrámikový telefón

Kým vo väčšine prípadov som sa venoval neduhom iOS, musím spomenúť aj túto zaujímavú vlastnosť telefónu ako takého. Ten na obrázkoch vyzerá skutočne dobre a so zapnutým displejom udrie do oka každému. Produktové fotografie sú ešte krajšie, no keď telefón chytíte do ruky, uvidíte niečo iné. Rámik okolo displeja je minimálny, no je pomerne citeľný a oveľa hrubší ako by ste si mysleli. Nielenže je tu čierny rámik pod sklom, ktorý je relatívne hrubý, ale aj samotný kovový rám telefónu vystupuje ešte ďalej ako končia hrany displeja. Vaša ruka sa tak ani zďaleka nedotýka priamo displeju, ale je od neho pomerne slušne vzdialená.

To, samozrejme, mnohí ocenia, no po niekoľkých mesiacoch používania Samsung Galaxy S8 musím povedať, že neexistujúci bočný rámik vôbec nie je problémom a nestretol som sa pritom ani so žiadnymi náhodnými dotykmi – to všetko je možné eliminovať v softvéri. Samozrejme, iPhone X je stále veľmi pekný smartfón, no toto ma pri prvom uchopení skutočne zarazilo. Nijako to ale nezhoršilo môj používateľský zážitok, ide skôr o zaujímavosť, ktorá ma prekvapila.

Google služby sú stále lepšie na Androide

Ako som už veľakrát spomínal, som aktívny používateľ mnohých služieb od Google. Od Gmailu cez Keep, Dokumenty, Tabuľky, Prezentácie až po Google Asistenta, od Google toho využívam skutočne veľa. No a integrácia služieb Google je na Androide pochopiteľne lepšia, no ten rozdiel pociťujem pri bežnom používaní. V iOS napríklad neviete zmeniť predvolený prehliadač či e-mailový klient. Môžete to obísť zastavením synchronizácie a podobne, no to ani zďaleka nie je elegantné riešenie.

Android je v tomto smere oveľa ústretovejší a keď sa rozhodnete využívať služby Google, máte oveľa viac možností. iOS zasa praje fanúšikom služieb od Apple, z ktorých mnohé nie sú na iných platformách dostupné vôbec. Aj preto môžem byť rád, že som mohol na iOS používať kompletný balíček aplikácií od Google, aj keď s mnohými obmedzeniami. Prejavovalo sa to ale napríklad aj na oneskorení príchodu mailov, aj cez natívnu e-mailovú aplikáciu od Apple. Viem, že tento problém má viacero používateľov iOS a hoci ho je určite možné odstrániť, je to pomerne veľká prekážka pri prvom používaní iPhone-u používateľom, ktorý má skúsenosti najmä s iOS.

Zhrnutie nabudúce, teraz sa pýtajte!

V tretej časti tohto seriálu ponúknem komplexný pohľad na problematiku, o ktorej sa vedú nekonečné debaty. Znovu sa ale na to pozriem prostredníctvom svojich vlastných skúseností – nebudem vám vnucovať svoje názory, jednoducho vám opíšem svoje vlastné skúsenosti a spôsob akým telefón používam a čo od neho potrebujem a zhodnotím, aké výhody mal pre mňa iPhone a aké výhody mi prináša Android. Stále platí, že sa môžete v komentároch pýtať na všetko čo vás ohľadne iOS a iPhone X zaujíma a ja sa pokúsim na vaše otázky odpovedať v ďalšom článku.

19.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

47 odpovedí na “iPhone X očami Androiďáka: Čo sa mi nepáči [2. časť]”

  1. chcel som sa nieco opytat ale vlastne ma asi nic nezaujima :D ….ale mam doma v sufliku iphone 3GS a v dnesnej dobe stale funguje len problem je ze uz do neho nenainstalujem skoro vobec ziadne aplikacie lebo potrebujem iOS 9 a vissie a uz nefunguje ani trik cez iTunes a pritom to bol slusny telefon ktory som zaradoval urovnou niekde ku samsung galaxy S2 ktory som v tej dobe mal lenze rozdiel je ten ze do mojho staruckeho samsungu zasiahnem ja s custom ROM a aplikacie idu ale u 3GS uz neurobim nic akurat ho mozem pridat niekde do muzea do zbierky …tento novy je fajn ale podla mna skonci rovnako aj ked bude stale dobry funkcny tak preto ze bude stary si uz na nom nik neuzije aplikacie ktore su podstatou tychto telefonov kedze custom rom u iphonu neexistuje :/

    • Ja mám ipod touch 4 a trik s itunes mi funguje len treba nainštalovať na pc staršiu verziu itunes.Ale máte pravdu že starý iphone sa hodí len do múzea:-)

    • Nevyznám sa do toho až tak moc, preto sa pýtam.
      Nedá sa na tom tvojom iPhone 3GS spraviť JailBreak a nahrať tam iný iOS?
      To je skôr dotaz pre zábavu, nie ako riešenie ;)

      • myslim ze by sa ten jailbreak dal ale novsi OS na to nepojde a ani appky lebo jailbreak je nieco ako ROOT u androidu

  2. zdravím.. nechce sami hľadať prvú časť , takže tu zhrniem moje otázky..
    stabilita systemu : neviem či si mal neaky Oneplus alebo Pixel alebo iny super odladeny android alebo iba samsungy.. ale chcel by som sa opytat, ako je na tom optimalizacia.. či sa nikdy nestáva že ti lagne, reštartne ,alebo reštartne appka, niekde zamrtne atd . proste typicke ios 11 problemy. Ako to hodnotíš ?
    Menenie tónu zvonenia.. videl som pár 2j stranových návodov ako to zmenit. je to naozaj na ios zložítá vec ? akebo pridávanie vlastnych songov do zariadenia…kedže na androide si za 2sekundy stiahnem a za 0.01 sekundy dám zvonenie ako tón tvonenia.
    nelezú ti tie isté obkukané ikony na nervy? ked má každy iPhone od IP6 po IP X rovnake ?
    Dalej jednoduchost prostredia . traduje sa, že ios je jednoduchy a intuitivny.. lenže ked chceš zmenit napr rozlíšenie videa musíš ist do nastaveni atd.. aj všeobecne mi pripadali nastavenia ovela zložitejšie .. ako to vidíš ty?
    Výdrž baterie ? vidiš ju priemernu alebo podpriemernu ?
    a čo ITunes ? páči sa ti ? nie je to otravné ? alebo radšej stahuješ free odkialkolvek ?
    ake odolne je sklo ? vidiš neake škrabance ?
    nevadí ti poloha fotoaparátu ? ked tukáš do fonu na stole nehybe sa ?
    čo lightning ? nevidel by si tam radšej USB-C ? aj pre všestrannost aj pre odpadanie nutnosti brat si všade vlastnu iphonacku nabijačku- alebo rychlo nabijačku od Samsungu kedže IP X sa so zakladnou nabija 3,5 hod :D
    Zatial mam toľko otázok :D keď ma niečo napadne , ešte doplním.. dík za odpovede,.

    • Ahoj :) Super otazky, tu su odpovede:
      – stabilita systemu – pouzival som za posledne mesiace vela zariadeni od vela vyrobcov, s tymto vo vseobecnosti nemam problem nikde, ani na lacnejsich Androidoch. Pokial viem, tak iOS 11 je najnestabilnejsi aky vobec kedy bol a parkrat som spozoroal rozne zavahania, ale nebolo to nic vazne :) Lagy/restarty urcite nie, iOS si fantasticky drzi framerate aj pri dlhych a rychlych animaciach, tu niekedy Android (aj ten drahsi) zavaha, vo vseobecnosti je plynulost prostredia porovnatelna s Pixel 2.
      – iTunes a tony zvonenia – uprimne neviem. Telefon som v prvy den prepol do rezimu vybrovania a odvtedy som ho neprepol spat, zvonenie nepouzivam uz asi dva roky :) da sa zmenit zakladne zvonenie jednoducho v nastaveniach, ale pri importe inej skladby je asi potrebne pouzit iTunes, tak som to aspon pochopil. Tiez si songy nestahujem cez ine appky ako spotify, takze som s tymto problem nemal, ale vo vseobecnosti sa tam vsetky multimedia riesia cez iTunes, co urcite nie je optimalne pre niekoho, kto je nauceny riesit tieto veci standardne v Androide. Na druhej strane, v iOS 11 pribudol plnohodnotny prehliadac suborov, tak toto sa mozno zmenilo, ale ja som to netestoval.
      – dizajn prostredia – hm, nad tym som velmi nerozmyslal, tie ikony mi nejako neprekazali, boli ine na ake som zvyknuty (Android), takze mozno to bolo tym. Je ale pravda, ze po odblokovani je kazdy iPhone prakticky rovnaky, co by ma urcite dlho nebavilo :)
      – jednoduchost prostredia – to je taky mytus, nastavenia su podla mna ovela komplikovanejsie, ale da sa na to zvyknut, vacsinou. Preco ale musime menit nastavenia rozlisenia videa v nastaveniach telefonu a nie v appke fotaku je zahada, ktora dost dobre odpoveda na tvoju otazku :) Telefon je “jednoduchy” v zmysle ze ho vyuzijes naplno najma prostrednictvom appiek, no ak chces nieco menit, je to v mnohych pripadoch tazsie a menej intuitivne ako na Androide
      – vydrz baterie – absolutna topka, 7+ hodin screen on time, na urovni Mate 10 Pro
      – iTunes – ako som vravel, moc to nevyuzivam, na hudbu mam spotify, na videa youtube, iTunes sa radsej vyhybam :)
      – odolne sklo – drzi super, ziadne skrabance, paradna oleofobna vrstva, ziadne cmuhy :)
      – fotoaparat – trci dost velmi, pri polozeni na stole je to tak na hranici unosnosti; kedze ale mame Face ID, telefon takmer vzdy musim chytit pri odblokovani do ruky, ked s nim chcem nieco robit, takze tento neduh moc necitim.. teraz si uvedomujem, ci to nahodou nebol zamer Apple :D
      – lightning – pribalena nabijacka je naozaj strasne pomala, USB-C by bolo super; mat v aute 2 kable tiez nie je ziadna sranda.. na druhej strane, lightning ako taky je konstrukcne mozno aj lepsi – celyu koncovku kabla “strkas” do zasuvky, kym USB-C je konektor, ktory obaluje “vybezok” vo vnutri zasuvky, ak si vies predstavit co myslim, takze teoreticky by lightning mohol byt odolnejsi, no este sa mi nepokazil ziaden USB-C, takze je to asi jedno :)

      Kludne sa pytaj dalej, ked ta nieco napadne :)

    • Snad nevadi ked odpoviem ja: dlhorocny uzivatel iphonov.
      Zacal som s iphone 2G a kazde 2r menil az mam teraz iphone X.

      1) stabilita: ios11 nieje este celkom vychytany, zevraj. Osobne som pozoroval problemy skor s appkami neusposobene na iphone x. Inac no problemo.

      2) zvonenia si mozes kupit bud cez store alebo si nahrat vlastne a je to celkom jednoduche.

      3) neleze mi dizajn ios na nervy :)

      4) ano nastavenia su zlozitejsie a clovek musi ist do nastaveni ale ked ma clovek inu appku tak si v nej toto moze nastavit, c defaultnej musi ist do nastavenia telefonu, otrava :)

      5) vydrz normalka jeden den, ale asi tym ze ho mam stale v paprciach.

      6) itunes? Pouzivam ho tak 4x rocne… aj hudba sa da dostat do founu bez itunes. De facto sa da bez itunes zit uplne.

      7) skrabance nevidim mam len zadny kryt. A predok bez ochrany.

      8) vdaka obalu mi fotak nevadi, ale nahy telefon moze byt na stole problem, kyve sa :)

      9) lightning je odolnejsi ako usb-c ( dovod je ten ze ho nemas ako poskodit, naopak usb-c mozes v telefone ulomit)
      Odobne to riesim redukciou usb>lightning za par centov ci nejake euricko a mam to na klucoch ako poistku. :)
      A ano tahat special kabel nieje nic moc. Nastastie redukcia, ci mini kabel na kluce pre strejdu nahodu.

    • “iny super odladeny android” joke roka – desatročia , chod do stand up , tam budeš za komika no ked budeš rozprávať bludy ,ako tu píšeš,budeš skôr za k.ko.tíka

  3. Ja stále nerozumiem je to portál o Androidu nie? Táto séria podľa mňa patrí na mojiphone.sk ale okej čo už

  4. Vymazanie všetkých upozornení naraz – cez 3D touch na krížiku.

    • No, lenze pri aktualnych upozorneniach, nie tych “starych”, tam ziaden krizik nie je :( Je to funkcia iOS 11 alebo mozno iba iPhone X kvoli tomu, ze zamknuta obrazovka a notifikacna obrazovka su zjednotene, na starsich iPhonoch je to rozdelene a sprava sa to inak.

      • Musim pozriet, nemam pri sebe, kupil som manzelke – pre mna je to tak trochu nuda… ;-)
        Co mne najviac vadi:
        – dostat subor do fonu, to je jak skrabanie sa za usami cez hlavu -)
        – bezne SMS nemaju dorucenky
        – neda sa nastavit zvlast hlasitost budika a zvonenia, co uz sposobilo problemy s budenim -)
        – ano, nastavovanie fotaku mimo aplikaciu fotaku…
        – slaba klavesnica bez moznosti zmeny (jj, SwiftKey je tu slaby odvar)
        – su appky, ktore pouzivam na androide a nie su na ios – SSTP VPN a pod.

        • – subor do founu? Nahram v pc na cloud ktory mam ako zalozku…

          – dorucenka? Toto fakt este niekto riesi? Vzivote som to nepotreboval.

          – s tou hlasitostou pravda, ale pouzivam applu na trackovanie spanku cez apple watch a ta ma krasne melodie, ktore hraju potichu a postupne zosilneju…

          • – cloud ? – jednoducho su veci, ktore na cloud nechcem nikdy dat, mozno som paranoidny. Druha vec, ked to tam aj dostanem napr. cez iTunes/Documents, tak je to v iphone viditelne kde tu, len kde chcem nie -) Ale chapem, ze to je proste vlastnost – uzavretost iOS, len ja osobne to povazujem za nevyhodu.
            – dorucenka – niekto to nepotrebuje, niekto si na to zvykol (pocas uz skoro 20 rokov pouzivania mobilov ;-)

            • Jasne chápem.aj keď si paranoidny tak to neznamená že po tebe nejdu :)

              Takto, ios funguje sa sandboxovo, ked to niekam nahras do nejakej app tak o tom ostatne appky nevedia, nevidia to, ostava v tom jednom pieskovisku, je to dan za vacsiu bezpecnost. Vir sa to nikam nemoze rozsirit. Naopak android to ma tak ze subor vidia vsetky app a vsetko.
              Osobne to beriem ako obrovslu vyhodu a pracovat s peniazmi a bank appkami na android by som moc nechcel, hovor mi ze som paranoidny :)

              Hmm rad by som ti poradil nejaky iny sposob este okrem mailu… ako cloud ale nic ma nenapada. Som uzivatel cloud rieseni, vsetko sa mi navzajom synchronizuje atd…mam ku vsetkemu pristup zo vsetkym atd.

              • haha niekot na cloud nechce dať nič lebo je pranoidný
                :D:D :D
                tak používa klenot z androidom, toto je JOKE roka

                • tak je to take no….google ma prepojene sluzby jak svina, jak ma clovek google ucet tak…

          • to je ako keby si povedal ze namiesto toaletaku pouzijes noviny vsak ucel to splni :D proste stratis ten pozadovany konfort a SMS dorucenky su super hlavne ked potrebujes vediet ci sprava naozaj bola prijata na ten telefon popripade po zapnuti telefonu ti ta dorucenka oznami prijatie a vies ze clovek komu si pisal je zapnuty ….a riesit nieco cez cloud sa da ale potrebujes internet a ked si budes chcet niekde na chate niekde na samotke presunut od kamosov subor a budete bez internetu tak je to take hociake len sa to neda riesit hned na mieste cez bluetooth

          • – to kopirovanie suborov do fonu sa aj mne zda u jablka komplikovane. Ano, to co pises je samozrejme cesta, ale ked chces do pristroja dat povedzme 1 GB dat, tak je to trosku neprakticke. Na androide pripojis ku kompu a sprava sa ako externy disk. Alebo nahram na USB kluc s micro USB, pichnem do mobilu a stiahnem. Povazujem to za pomerne dolezitu funkciu. Kopirovanie do cloudu a nasledne stahovanie do mobilu naozaj nepovazujem za dobre riesenie. Napr. si moja mam pozera pozera v mojom mobile video svojho vnuka z cianocneho vecierka (radovo 1,5 GB) a chce ho do jej kompu, alebo telefonu, alebo tabletu. Tak jej to cez ten USB kluc uplne jednoducho skopirujem. S Iphonom to proste nedas. Asi je aj nejaka appka vyuzivajuca BT, alebo Wifi aj na Iphone, ale musia ju mat obaja a je to vyrazne pomalsie.
            – dorucenka je dobra vec, mam aktivovane. Ale urcite nie klucova alebo dolezita. Asi je to ako s mnohymi inymi vecami – ked si nikdy nemal, nechyba ti.

            • Normálne nakopcim cez USB kábel.. Aj to ide.
              Však keď chcem film na cestu alebo niečo tak šup na kábel kľudne, ale využívam wifi z 90%
              A USB kluce existujú kombinované USB s lightningom.

  5. Kedysi som skusal sluzobny iphone, ale kedze nie som ten typ co si pod natlakom zvykne aj na sibenicu, s podakovanim som vratil. Ked mne skratka nieco vadi, nebudem sa k tomu stavat tak, ze “ked to inak nejde, tak si hadam casom zvyknem”…

  6. Prešiel som z SGS7E na IphoneX, okrem toho ze telefon je štýlovka a na krásny design pozorujem aj dosť nevýhod.

    – zadná kamera trčí von, je to najvystuplejsie miesto pri pokladni tel a keďže je tam rovne sklo, bude to prvá vec ktorá sa poškriabe, kúpil som aj ochranné sklo na kameru, no nefunguje to dobre, pretoze fotky s bleskom a pri horšom počasí skresluje, ako by som fotil v hmle ci dome.

    IOS je fajn, no napriek tomu ako ho každý ospevuje som musel aplikácie (hlavne messenger ci fotky) reštartovať, počas mesiaca používania sa mi tiež stalo asi 5x úplne zamrznutie IOS a to používam maximálne 5 aplikácií ako je Chrome, SwiftKey, Facebook a pod. Všetko bežné veci.

    Niektoré úkony kvôli tomu ako je ios postavený trvajú dlhšie ako na androide.

    Ďalšie nedostatky pozorujem napríklad v búdiku, vždy musím vytvoriť novy alebo upraviť starý budík a rolovat na čas, co ovela zdlhavejsie ako na androide kde si proste vytukam čas na klávesnici…. A keď už sme pri klávesnici veľmi mi chýba numerická časť na základnej klávesnici, neustále prepínať medzi číslami a písmenami je opäť zdĺhavé a na nervy, nainštaloval som tiež SwiftKey lebo neviem si predstaviť keďže veľmi veľa píšem, aby som jednotlivé písmená vytukaval ako pako, keď môžem slovo napisat potiahnutim prsta. Korekcia opravy písmena v slove a kopírovanie / vkladanie textu je zasa obtiažne a nepresne.

    Ešte keď sa vrátim k búdiku. Nevedel som si zvyknúť na tie šokové rána, budík reve hneď na plný výkon, nemá ani nejaky algoritmus aby pri spánku človeka zobudil v oddychnutej fáze a človek sa prebudil prirodzene od malej hlasitosti k vyššej, iphone reve ako šialený a človek sa budú s pocitom zlaknutia so zvýšeným tepom.

    Dalej som vôbec nepochopil prečo ak telefonujem a dám telefón od ucha aby som si niečo poznačil alebo nadiktoval, telefón je stále zhasnuty aj keď po ňom klepem prstom alebo stláčam tlačítka. Podarí sa mi ho prebudiť tak jeden z 10 krát.

    Prichádzajúce hovory. Vidím len číslo nič viac… Na Samsungu som pekne videl ze toto číslo mi volalo, koľko krát,alebo písalo a uvedený je čas ci začiatok textu.

    Veci na ktoré si neviem zvyknúť: chyba mi aktuálny čas zobrazený na displeji always on display – pri zhasnutom displeji, chyba mi možnosť odkazovať na niektoré funkcie napríklad aby som ikonu apky využíval ako screen off funkciu

    Ostatne veci ktoré sa nedajú považujem za politiku Apple (stiahnuť mp3 bez iCloudu a pod)

    Jediná výhoda je možno výdrž batérie ktorá je na tom trochu lepšie.

    Ešte by som možno podotkol ze toto je telefón ktory potrebuje bud dobrú poistku alebo ochranné skla na displej, kameru ale aj zadné sklo, keďže zadné sklo je drahšie ako predny displej

    Kvalita obrazu je horšia pri pozeraní youtube v FHD, zvuk je totožný so S7E napriek tomu ze X na až dva reproduktory, odolnosť voči pádom a poškodeniu je určite lepsia u Samsungu.

    Samsung ma sklamal plastovým prevedením, preto som chcel veriť že iphone X mi dokáže ze sa Apple konečne posunul dopredu. Uvidíme ako dlho to vydržím :D pretože kupovať itong kvôli designu je trocha odveci.

  7. Ešte som zabudol, foťák bol automaticky nastavený na HDR a Live foto, čo sa mi maximálne nepaci, dokážem to síce vypnúť v nastavení ale napriek vypnutiu sa mi sporadicky pri foťáku zobrazujú tieto nechcené funkcie. Chcel by som funkciu live odstrániť úplne a hdr by mohla byt vo foťáku ako ikonka ale permanentne nastavená na off, tak isto sa občas resetuje nastavenie blesku zap/vyp/aut.

    Tiež mi chýba možnosť hľadať kontakty priamo na ciselniku, musím zvlášť prepnúť na kontakty a opäť to zabija len čas. Tých detailov je viac, ale nedá sa popísať všetko.

    • Je naozaj zaujimave co vsetko chyba cloveku co pride z androidu na ios…
      Mna ciselnik ani nepouzivam.
      Vyhladavam kontakty a vsetko tak ze stiahnem plohu dole a do fulltext vyhladavaca napisem bud nazov app, alebo kontakt ci cokolvek, ono staci zaciatocne pismeno, ci 2 a uz su navrhy.
      Uci sa to casom podla toho ako clovek foun pouziva.

      Pride mi to rychlejsie ako ked musim tuk na ciselnik a tam sa stym babrat.

      • mám platenú ProCam ale to zase na rýchle fotenie nie je moc dobré

        • Vsak ale nepouzivaj hdr alebo livefoto.. neviem co ti to vadi. Asi si puntickar :)

          Btw: ser na ciselnik, stiahni prstom kdekolvek na ploche vyhladavanie a zadaj 1-2 pismena kontaktu co hladas, potom tuk a volas.

          Vyhladava to aj apply aj veci v mailoch atd co si len nastavis

    • ale prdík, vypneš v menu že nechceš live , ale je tam aj , zapamätať posledné nastavenie, čižeak si mal naposledy live pri fotaku ak ho zapneš znova bude zapnutý

  8. Bratku k face id:
    Nečakaj kým odomknes telefon s faceid, swajpni hned hore, neries faceid, zabudni nan. Usetris kopu casu.

    Mne zas appky v ios pridu krajsie, funkcnejsie a zda sa mi ze su aj skor updatovane ako tie na androide.

  9. Prešiel som z SGS7E na IphoneX, okrem toho ze telefon je štýlovka a na krásny design pozorujem aj dosť nevýhod.

    – zadná kamera trčí von, je to najvystuplejsie miesto pri pokladni tel a keďže je tam rovne sklo, bude to prvá vec ktorá sa poškriabe, kúpil som aj ochranné sklo na kameru, no nefunguje to dobre, pretoze fotky s bleskom a pri horšom počasí skresluje, ako by som fotil v hmle ci dome.

    IOS je fajn, no napriek tomu ako ho každý ospevuje som musel aplikácie (hlavne messenger ci fotky) reštartovať, počas mesiaca používania sa mi tiež stalo asi 5x úplne zamrznutie IOS a to používam maximálne 5 aplikácií ako je Chrome, SwiftKey, Facebook a pod. Všetko bežné veci.

    Niektoré úkony kvôli tomu ako je ios postavený trvajú dlhšie ako na androide.

    Ďalšie nedostatky pozorujem napríklad v búdiku, vždy musím vytvoriť novy alebo upraviť starý budík a rolovat na čas, co ovela zdlhavejsie ako na androide kde si proste vytukam čas na klávesnici…. A keď už sme pri klávesnici veľmi mi chýba numerická časť na základnej klávesnici, neustále prepínať medzi číslami a písmenami je opäť zdĺhavé a na nervy, nainštaloval som tiež SwiftKey lebo neviem si predstaviť keďže veľmi veľa píšem, aby som jednotlivé písmená vytukaval ako pako, keď môžem slovo napisat potiahnutim prsta. Korekcia opravy písmena v slove a kopírovanie / vkladanie textu je zasa obtiažne a nepresne.

    Ešte keď sa vrátim k búdiku. Nevedel som si zvyknúť na tie šokové rána, budík reve hneď na plný výkon, nemá ani nejaky algoritmus aby pri spánku človeka zobudil v oddychnutej fáze a človek sa prebudil prirodzene od malej hlasitosti k vyššej, iphone reve ako šialený a človek sa budú s pocitom zlaknutia so zvýšeným tepom.

    Dalej som vôbec nepochopil prečo ak telefonujem a dám telefón od ucha aby som si niečo poznačil alebo nadiktoval, telefón je stále zhasnuty aj keď po ňom klepem prstom alebo stláčam tlačítka. Podarí sa mi ho prebudiť tak jeden z 10 krát.

    Prichádzajúce hovory. Vidím len číslo nič viac… Na Samsungu som pekne videl ze toto číslo mi volalo, koľko krát,alebo písalo a uvedený je čas ci začiatok textu.

    Veci na ktoré si neviem zvyknúť: chyba mi aktuálny čas zobrazený na displeji always on display – pri zhasnutom displeji, chyba mi možnosť odkazovať na niektoré funkcie napríklad aby som ikonu apky využíval ako screen off funkciu

    Ostatne veci ktoré sa nedajú považujem za politiku Apple (stiahnuť mp3 bez iCloudu a pod)

    Jediná výhoda je možno výdrž batérie ktorá je na tom trochu lepšie.

    Ešte by som možno podotkol ze toto je telefón ktory potrebuje bud dobrú poistku alebo ochranné skla na displej, kameru ale aj zadné sklo, keďže zadné sklo je drahšie ako predny displej

+