MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Pre každého niečo iné

Dostávame sa k bodu, ktorý je pre väčšinu používateľov najdôležitejší. Ak máte vyhranený názor na niektorú z mobilných operačných platforiem, ktoré aktuálne vládnu svetu, zrejme presne viete, ktorý z týchto telefónov by ste si vybrali a nikto vám názor nezmení. Android 8.1 Oreo s nadstavbou EMUI 8.1 sa síce v istých črtách podobá na iOS 11.3.1, ktorým práve disponuje iPhone X, no zároveň sú medzi systémami tie isté rozdiely ako vždy.

Aj napriek tomu, že už dlhé roky používame výlučne Android zariadenia, vlani po predstavení iPhone X sme dali šancu svetu iOS a na vlastnej koži si vyskúšali, čo táto platforma so sebou prináša. Naše skúsenosti nájdete v týchto článkoch:

Náš tip
iPhone X očami Androiďáka: Čo sa mi na iOS a iPhone X páči [1. časť]

Náš tip
iPhone X očami Androiďáka: Čo sa mi nepáči [2. časť]

Náš tip
iPhone X očami Androiďáka: Celkové dojmy a hodnotenie [3. časť]

Od doby testovania iPhone X sa toho veľa nezmenilo. Android má stále rovnaké výhody a nevýhody a to isté platí aj pre iOS. Pokiaľ hľadáte otvorený systém s integráciami pre služby tretích strán a dokonalou spoluprácou so službami Google, Android je to správne riešenie. Platíte tu ale daň za pomalé aktualizácie a vyššiu možnosť neoptimalizovaných aplikácií.

Na druhej strane, Huawei so svojím EMUI 8.1 pridáva k čistému Androidu množstvo užitočných funkcií. Dizajn systému sa pritom ponáša práve na iOS, no funkcií je tu skutočne viac než dosť. Celý systém si môžete prispôsobiť podľa seba a nechýbajú ani rôzne vychytávky, ako napríklad prekladač reči s umelou inteligenciou či mnohé ďalšie.

Zároveň iOS má všetky tie kvality ako v nedávnej minulosti. Tešiť sa tu môžete na vynikajúcu optimalizáciu celého systému, ako aj väčšiny aplikácií. Apple drží nad vývojármi prísnu ruku, čo znamená, že aplikácie často fungujú a najmä vyzerajú o čosi lepšie ako na Androide, no zároveň majú v mnohých prípadoch oveľa obmedzenejší prístup k jednotlivým častiam systému. Skvelým príkladom sú alternatívne aplikácie s klávesnicou. Kým na Androide si môžete v rámci konkrétnej aplikácie nastaviť všetko od veľkosti tlačidiel po ich rozloženie, dizajn a funkcie konkrétnych kláves, v prípade iOS je alternatívna klávesnica skôr iba dizajnová zmena, nanajvýš s vlastným slovníkom a predikciami.

Na druhej strane, zariadenia so systémom iOS sa aj naďalej tešia fantastickej podpore zo strany Apple. To znamená rýchle aktualizácie a často skutočne dlhú podporu aj pre troj- a viacročné zariadenia. Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že ešte stále mnohí vývojári uprednostňujú pri vývoji svojich aplikácií iOS pred Androidom, a tak iPhone-y dostanú často aplikácie skôr a niekedy ako jediné.

Fotoaparát: Viac je niekedy viac

Huawei P20 Pro aj iPhone X ponúkajú fantastické fotoaparáty, ktoré potešia aj najnáročnejších používateľov. Kým smartfón od Apple ponúka duálnu kameru s rozlíšením 12+12MP, pričom jeden objektív zabezpečuje 2-násobný bezstratový zoom, Huawei P20 Pro má vzadu až tri fotoaparáty s rozlíšením 40+20+8 MP, podporou 3-násobného bezstratového priblíženia, 40MP fotografií a trojitou optickou stabilizáciou.

Pri fotení bežnej scény za dobrého osvetlenia sa často hľadajú rozdiely iba veľmi ťažko. Najviditeľnejším trendom sú zväčša teplejšie farby v podaní iPhone X, ktorý sa tak od reality vzďaľuje viac ako Huawei P20 Pro. Úroveň detailov či vyváženie farieb je často veľmi podobné a celkovo majú fotografie v takomto prostredí veľmi podobnú kvalitu.

Keď ale ubudne svetlo alebo začneme experimentovať s funkciami fotoaparátov, rozdielov nájdeme oveľa viac. Huawei P20 Pro je aktuálne šampiónom fotografie v horšom osvetlení a iPhone X tu výrazne zaostáva. P20 Pro kombinuje prvky umelej inteligencie aj v stabilizácii obrazu, vďaka čomu je možné použiť pri nočných fotografiách dlhšiu uzávierku a dostať tak na snímač viac svetla. Ten je oveľa väčší ako v prípade iPhone X, aj v prípade väčšiny ostatných konkurenčných smartfónov (1/1.7″).

Fotografie v horšom osvetlení sú tak v prípade Huawei P20 Pro ostrejšie, detailnejšie a majú oveľa viac farieb pri oveľa nižšej úrovni šumu. iPhone X naopak vyhráva vo videu. Hoci Huawei tu spravil veľký krok vpred, z nepochopiteľných dôvodov ponúka optickú stabilizáciu iba pri videu s rozlíšením 1080p@30fps. Akékoľvek vyššie rozlíšenie či frekvencia snímok spôsobí stratu stabilizácie a výrazné zhoršenie kvality videa, aj keď telefón umožňuje nahrávanie 4K záberov s frekvenciou 30 FPS.

Fotogaléria: Huawei P20 Pro

Fotogaléria: iPhone X

Na druhej strane, iPhone X zvládne nahrávania 4K videa s frekvenciou 60 FPS. V prospech Huawei P20 Pro zasa hovorí možnosť natáčania super-spomaleného videa s frekvenciou 960 FPS, kým iPhone X zvládne “iba” 240 FPS, aj keď pri vyššom rozlíšení (1080p vs 720p).

Oba telefóny podporujú bezstratové priblíženie, no v prípade iPhone X je to 2-násobný zoom a v prípade Huawei P20 Pro až 3-násobný optický a 5-násobný hybridný zoom, ktorý stále produkuje fotografie vhodné na zdieľanie na sociálnych sieťach. Nedávno sme vám priniesli slepé porovnanie fotoaparátov týchto dvoch smartfónov, ktoré nájdete na tomto odkaze. V tomto článku nájdete rozsiahle porovnanie fotografií vo viacerých podmienkach. Nižšie si môžete pozrieť, ktoré fotografie boli v skutočnosti spravené ktorým smartfónom.

  • Scéna 1 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 2 – A: Huawei P20 Pro, B: iPhone X
  • Scéna 3 – A: Huawei P20 Pro, B: iPhone X
  • Scéna 4 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 5 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 6 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 7 – A: Huawei P20 Pro, B: iPhone X
  • Scéna 8 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 9 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro
  • Scéna 10 – A: iPhone X, B: Huawei P20 Pro


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

14.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+