MojAndroid

Huawei P20 Pro je jedným z najzaujímavejších zariadení tohto roka. Huawei nenechal nič na náhodu a vo svojej vlajkovej lodi ponúkol oveľa viac, ako sme očakávali. Fantastický trojitý fotoaparát so skvelými funkciami, displej s minimálnym rámikom, no zároveň výrezom v hornej časti a skvelé funkcie a výbavu, ktorá ho radí k absolútnej špičke na trhu. Tu sa už niekoľko mesiacov pohybuje iPhone X, ktorý bol v mnohých smeroch revolučný a stále mu patrí zaslúžené miesto v elitnej kategórii smartfónov. Ako obstoja tieto dva telefóny zoči-voči v dueli?

Konštrukcia a dizajn: Kto kopíruje koho?

Ak by sa na tieto dva telefóny pozrel úplný laik, je veľká šanca, že by ich označil za zariadenia toho istého výrobcu. Obe zariadenia zdieľajú množstvo spoločných čŕt, čo je na jednej strane zaujímavé, no na druhej to nie je dnes už nič nezvyčajné. Najviac pozornosti púta určite predná strana s výrezom v displeji. Kým iPhone X bol prvý masovo predávaný smartfón s touto vlastnosťou, v čase príchodu Huawei P20 Pro bolo na trhu už niekoľko ďalších modelov s podobnou kvalitou.

Tu ale podobnosť smartfónov nekončí. Akoby z oka iPhone X vypadla aj zadná strana P20 Pro. Vertikálne uložené šošovky fotoaparátov s inak minimalistickým dizajnom zadnej steny sú si veľmi podobné, no znovu nejde o nič výnimočné. Podobné sú však aj kontúry konštrukcie vrátane elegantného zahnutia skla, ktoré prechádza do kovového rámu. Huawei tu zašiel o krok ďalej a sklo na zadnej strane je výraznejšie zahnuté po všetkých hranách.

Okrem toho, Huawei si zvolil pri konštrukcii zariadenia pragmatickejší prístup. Kým Apple úplne odstránil skener odtlačkov a predná strana je tak okrem výrezu v displeji prázdna, Huawei, na počudovanie mnohých, umiestnil pod výrez lištu so skenerom odtlačkov.

Tento krok mnohých zaskočil, keďže primárnou úlohou výrezu v displeji je odstrániť všetky zvyšné časti rámika. Huawei sa obraňuje tým, že používatelia uprednostňujú skener odtlačkov vpredu a línia P20 má mať potenciál osloviť široké spektrum zákazníkov. Hoci skener je naozaj praktický a dokonca dokáže nahradiť celú navigačnú lištu v systéme, predsa len aj my snívame o telefóne, ktorý nebude mať žiaden rámik nazvyš. Okrem toho, skener odtlačkov vzadu nám vôbec neprekáža. Škoda.

Čo sa týka rozmerov, oba telefóny sú určené do väčších rúk. Huawei P20 Pro má rozmery 155 x 73.9 x 7.8 mm s hmotnosťou 180 gramov, kým iPhone X ponúka rozmery 143.6 x 70.9 x 7.7 mm a hmotnosť 174 gramov. Väčšie rozmery P20 Pro nesú so sebou aj väčší, 6,1″ displej oproti 5,8″ obrazovke na iPhone X. Pomer displeja k prednej strane je síce lepší na iPhone (82,9% vs 82%), no ak vezmeme do úvahy fakt, že P20 Pro má vpredu aj skener odtlačkov, rámik na iPhone X je v skutočnosti hrubší.

Displej: Malý a veľký výrez

Oba telefóny disponujú skutočne špičkovými obrazovkami, ktoré sú už tradične synonymom pre vlajkové lode. V oboch prípadoch ide o OLED displeje s vynikajúcim podaním farieb a skvelými pozorovacími uhlami. Zároveň ide o extrémne jasné panely, ktoré si poradia aj s náročnými svetelnými podmienkami. Ak by sme ale mali vybrať telefón s krajším displejom, označili by sme iPhone X. Ten ponúka krásne, no zároveň dostatočne verné farby, kým panel na P20 Pro má predsa len o čosi sýtejšie farby ako je skutočnosť.

A potom sú tu neslávne výrezy. Ten na iPhone X je skutočne veľký, kým Huawei ponúka oveľa kompaktnejšie riešenie. V oboch prípadoch si však budete musieť na tento dizajnový prvok zvykať. My sme s ním prišli do kontaktu ešte vlani po predstavení vlajkovej lode od Apple a zvykli sme si naň veľmi rýchlo. V prípade iPhone X je však výrez tak veľký, že do stavového riadku sa nezmestí ani len percento nabitia batérie. Huawei P20 Pro vám tu zobrazí 9-10 ikoniek, takže budete mať k dispozícii oveľa lepší prehľad o tom, čo sa s vaším zariadením deje.

Zabudnúť ale nesmieme ani na optimalizáciu systému k tomuto dizajnovému prvku, ktorá je aktuálne oveľa lepšia na iPhone. Nielenže je celý systém vrátane predinštalovaných aplikácií dokonale prispôsobený výrezu, ale od predstavenia iPhone X bolo optimalizovaných množstvo aplikácií tretích strán, takže s výrezom nebudete mať žiadne problémy. Naopak, na Huawei P20 Pro nie sú optimalizované ani niektoré základné aplikácie ako napríklad YouTube, ktorá pri priblížení do pomeru strán 18:9 má zaoblené rohy, ale zároveň je výrez v displeji skrytý v čiernej lište, ktorá navyše obsahuje neoptimalizované pixely prechádzajúce zo samotného videa.

Výkon: Neporovnateľne porovnateľný

Nie je žiadnym prekvapením, že oba smartfóny ponúkajú nadštandardný výkon vhodný aj na tie najnáročnejšie operácie a úkony, ktoré by ste s telefónom mohli robiť. Hoci hardvérová výbava oboch zariadení je diametrálne odlišná, používateľ pravdepodobne žiaden rozdiel nezbadá.

iPhone X je opatrený čipom Apple A11 Bionic, ktorý svojou výpočtovou silou konkuruje aj niektorým čipom z počítačov či notebookov. Čip s výkonným procesorom je však doplnený iba o 3 GB RAM, čo je vo svete Android smartfónov už dosť nízka hodnota. Optimalizácia systému iOS je však povestná a aj tu platí, že iPhone X zvládne s 3 GB RAM to, čo mnohé Android smartfóny nezvládnu s dvojnásobnou operačnou pamäťou.

Práve takúto kapacitu RAM ponúka Huawei P20 Pro. Pri oboch smartfónoch sa však môžete spoľahnúť na to, že v pamäti vám ostane otvorených množstvo starších aplikácií. Neraz sa nám na oboch telefónoch stalo, že sme našli otvorenú aj takú aplikáciu, ktorú sme naposledy použili deň dozadu.

P20 Pro funguje s čipom Kirin 970, ktorý bol vôbec prvým na svete, ktorý ponúkol zabudovanú výpočtovú jednotku pre umelú inteligenciu. Krátko na to predstavil Apple podobné riešenie práve v podobe svojho A11 Bionic. Aj v prípade P20 Pro však máte k dispozícii extrémne výkonný procesor, ktorý si dnes, ale ešte aj dlhú dobu, poradí so všetkými možnými operáciami a úlohami.

V konečnom dôsledku je tak výkon oboch zariadení veľmi podobný, najmä čo sa týka používateľského zážitku. Aplikácie sa spúšťajú rýchlo, prepínanie medzi nimi je v oboch prípadoch expresné a bezproblémové. Každý z telefónov zvláda trošku inak niektoré konkrétne úlohy, no v konečnom dôsledku ide v oboch prípadoch o špičku, čo sa mobilného výkonu týka.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

14.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+