MojAndroid

Huawei vlani poriadne zamiešal karty. Presne pred rokom predstavil svoj smartfón Huawei Mate 10 Pro, ktorý úplne zmenil pomery na trhu so smartfónmi. Už predtým mal čínsky gigant našliapnuté za skvelými výsledkami na konci roka, no rad Mate 10 začal novú éru. Éru, kde Huawei nielenže konkuruje tým najlepším, ale často ich aj prekonáva. Potvrdil to aj model P20 Pro zo začiatku tohto roka a my sme tak boli extrémne netrpezliví, kým príde znovu jeseň a s ňou aj rad Mate 20. Na deň presne po roku sme sa dočkali nových smartfónov a aj vlajkovej lode Huawei Mate 20 Pro.

Prvý dojem: Fantastický dizajn

Keď sa obzrieme za poslednými 18 mesiacmi a uvidíme, aký obrovský pokrok spravil Huawei v dizajne svojich smartfónov, ani sa nám nechce veriť, že sme v roku 2018. Mnohí výrobcovia z roka na rok iba iterujú, ponúkajú minimálne zmeny v dizajne a spoliehajú sa na overenú tradíciu. Huawei však každým novým telefónom posúva latku vyššie a vyššie.

Huawei Mate 20 Pro je najkrajší telefón, aký kedy vyšiel z dielne tohto čínskeho výrobcu. Prednú stranu vypĺňa krásny 6,39″ OLED displej s výrezom, zahnutými hranami a minimálnym rámikom. Displej má zahnuté hrany aj rohy, a tak sa “prelieva” do extrémne tenkého kovového rámu. Ten zas prechádza do elegantne zahnutého zadného krytu. Máte preto pocit, že v ruke držíte oveľa tenšie zariadenie, akým Mate 20 Pro v skutočnosti je.

Zdá sa vám, že takýto opis sa hodí aj na iné smartfóny? Je to naozaj tak. Tento štýl už dlhšie praktikuje spoločnosť Samsung a na dotyk je telefón naozaj takmer na nerozoznanie od Galaxy S9+ či Note 9. Mate 20 Pro si však zachoval svoju tvár a ponúka niekoľko naozaj zaujímavých fičúr.

Akcentované tlačidlo napájania je podarený estetický kúsok a kapitolou samou o sebe je zadná strana. Tá je síce tiež zo skla, no to má drsné zakončenie so zaujímavým vzorom. Telefón vďaka tomu zachytáva oveľa menej odtlačkov a najmä sa oveľa menej šmýka v ruke, čo je obrovský bonus.

Nájdeme tu aj nový dizajnový prvok, ktorým je okienko s fotoaparátmi a bleskom. Obrovským plusom je, že fotoaparáty vystupujú nad zadný kryt iba skutočne minimálne, čo je v porovnaní s P20 Pro obrovská zmena.

Aj napriek skutočne veľkému displeju sa telefón výborne drží v ruke. Môže za to natiahnutý pomer strán 19,5:9, no nám to vôbec neprekáža. Spomenúť musíme aj vyššie rozlíšenie 3120 x 1440 px, čo je pri tejto veľkosti obrazovky už trošku cítiť – text je ostrejší, obsah vyzerá krajšie a hoci by nám neprekážalo ani Full HD rozlíšenie, vyššiu jemnosť je skutočne cítiť.

Plný prekvapení

Dizajn je však iba odrazovým mostíkom pre obrovskú porciu zaujímavých funkcií, ktorými telefón disponuje. Telefón konečne podporuje aj bezdrôtové nabíjanie, po ktorom mnohí fanúšikovia tak dlho túžili. Ale nielen to. Huawei Mate 20 Pro má aj reverzné bezdrôtové nabíjanie – jednoducho spravíte z telefónu bezdrôtovú nabíjačku, priložíte k nemu iný smartfón s podporou bezdrôtového nabíjania a dobíjate ho. Ťažko povedať, či nás viac fascinuje tento šikovný nápad, alebo jeho demonštrácia počas predstavenia, keď bol na ukážku tejto funkcie použitý vybitý iPhone. Samozrejme, tento moment bol sprevádzaný záchvatom hurónskeho smiechu technologicky nadšeného publika :-)

Tu však ešte ani zďaleka nekončíme. Mate 20 Pro nerobí kompromisy ani vo výbave – nový 7nm čip Kirin 980 je v našom prípade doplnený o 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte. Tú je možné rozšíriť pamäťovými kartami nového štandardu NM (nano-memory), ktorý má na svedomí práve Huawei. Hoci tieto karty zatiaľ dostupné nie sú, Huawei dúfa, že sa stanú tak rozšírenými ako súčasné microSD karty.

Batéria má kapacitu 4200 mAh, čo je mierny nárast oproti 4000 mAh z minulého roku. Obrovský krok vpred však výrobca spravil v nabíjaní. Telefón má v balení priloženú extrémne rýchlu 40W nabíjačku, ktorá ho nabije z 0 % na 70 % za pol hodinu a my sa už tešíme na detailný test rýchlosti nabíjania.

Samozrejme, nabíjanie prebieha cez USB-C port. Ten je ale veľmi zaujímavý – ide zároveň o štrbinku reproduktoru. Nenájdete tu tak žiadnu mriežku na spodku, iba sekundárny reproduktor vo výreze nad displejom. Telefón hrá aj napriek tomuto riešeniu pomerne hlasne, no určite nejde o žiadneho borca v kvalite. Okrem toho, reproduktor je mierne stlmený v prípade, že ho používate pri dobíjaní batérie.

Azda najzaujímavejšou novinkou je však skener odtlačkov v displeji telefónu. Hoci o tejto technológií počúvame už dlho a čínski výrobcovia ju osadzujú aj do dostupnejších zariadení, u nás sa ešte nerozšírila. Huawei Mate 20 Pro je tak prvým v EÚ oficiálne dostupným zariadením, ktoré ju bude mať. Musíme povedať, že funguje nad naše očakávania. Hoci odomykanie nie je také bleskurýchle ako na posledných smartfónoch Huawei, odozva je skutočne minimálna a vôbec sme si nevšimli žiadne zdržiavanie pri odomykaní telefónu. Okrem toho, k dispozícii je aj pokročilé 3D skenovanie tváre, ktoré má byť dostatočne bezpečné aj na overovanie platieb. Každý si tak môže vybrať.

Fotoaparát s obrovským potenciálom

Huawei Mate 10 Pro nás vlani okrem iného dostal aj skvelým fotoaparátom. Tento efekt sa iba znásobil v modeli P20 Pro, a tak sme boli netrpezlivo zvedaví na to, čo vymyslí Huawei s radom Mate. A vymyslel toho veru dosť. Telefón má novú zostavu fotoaparátov – hlavný 40MP snímač, sekundárny 20MP ultra-široký fotoaparát a 8MP tele-photo objektív s 3-násobným priblížením. Ide o skvelé riešenie, ktoré vám dáva pri fotografovaní skvelú flexibilitu.

Samozrejme, fotoaparát detailne otestujeme, no už teraz vieme, že si prepožičal množstvo kvalít od svojho súrodenca P20 Pro a v nočných fotografiách pôjde zrejme o absolútnu špičku. Pribudli ale aj ďalšie nové funkcie – 3D skenovanie objektov, z ktorých môžete spraviť živé avatary v rozšírenej realite, skenovanie potravín s informáciami o výživovej hodnote, nové AR nálepky na tvár (typu Animoji) a mnohé ďalšie. Nás zaujalo aj video s efektami oddeleného pozadia, aké poznáme z fotografií (rozmazanie, zmena textúry, zmena farby,…). Pri prvom testovaní fungovala táto fičúra oveľa lepšie, ako by sme očakávali a už sa tešíme, ako ju vyskúšame v najrôznejších podmienkach.

Najlepší telefón roku?

Na toto tvrdenie je ešte skoro, no po necelom dni používania sme našli naozaj minimum chýb na novom Huawei Mate 20 Pro. Naopak, výrobca znovu ukázal, že dokáže inovovať aj vtedy, keď ostatní spia na vavrínoch. Telefón ponúka obrovské množstvo zaujímavých funkcií a vlastností. Ide o obrovský generačný skok, aj keď možno nie až taký veľký ako vlani, keď nám doslova vyrazil dych. Tento rok bol však Huawei v ešte ťažšej pozícii, pretože očakávania boli obrovské. Máme ale pocit, že výrobca ich pravdepodobne dokázal ešte prekonať. Viac sa dočítate už čoskoro v kompletnej recenzii.

17.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+