MojAndroid

Čínska spoločnosť Huawei podľa niektorých štatistík momentálne lídrom trhu, ale kvôli kauze Huawei vs USA sa potýka s viacerými výrobnými problémami. Najvýznamnejšími sú nemožnosť využívať Google aplikácie vo svojich smartfónoch a nútené ukončenie výroby vlastných procesorov značky Kirin. Teraz sa k ním podľa portálu SamMobile pridal nový problém. Juhokórejské spoločnosti Samsung a LG jej prestanú dodávať svojej OLED displeje a pamäťové čipy pre smartfóny.

Náš tip
Akcia: Stiahnite si zadarmo ikony, živé pozadia, aplikácie a hry pre svoj Android smartfón

Huawei P40 Pro displej

Dôvodom sú opäť sankcie od americkej vlády

Informáciu pôvodne priniesol čínsky portál Chosun Ilbo. Ten tvrdí, že dodávatelia Samsung, LG a u nás neznámy SK Hynix, 15. septembra prestanú predávať čínskemu výrobcovi dôležité komponenty. Konkrétne ide o OLED panely pre displeje (Samsung, LG) a pamäťové čipy (Samsung, SK Hynix). A práve 15. september je dňom, kedy začínajú platiť nové sankcie americkej vlády.

Huawei p40

Tie zakazujú spoločnostiam mimo USA predávať Huawei komponenty, ktoré boli vyrobené pomocou amerických technológií. V prípade neuposlúchnutia by takýmto spoločnostiam hrozil finančný postih. Práve kvôli týmto sankciám bolo už predčasne oznámené ukončenie výroby čipsetov značky Kirin, ktoré pre Huawei montoval čínsky výrobca TSMC. Séria smartfónov Huawei Mate 50 bude poslednou, ktorá tieto čipsety využije.

Náš tip
Android 11 oficiálne tu: Sťahujte teraz pre tieto smartfóny

Ako zareaguje Huawei?

Pre spoločnosť Samsung je príjem z predaja LCD, respektíve OLED displejov a pamäťovým čipov konkurenčným výrobcom veľmi dôležitý. Jej DRAM a NAND pamäte využíva väčšina konkurentov na trhu. Zatiaľ čo Samsung bude musieť hľadať odberateľa inde, tak Huawei nezostáva nič iné, ako zmeniť dodávateľa.

V prípade displejov by mohol využiť čínskych výrobcov BOE a CSOT. Väčším problémom pre neho ale bude nájsť dodávateľa pamäťových čipov. Čipsety značky Kirin by zase podľa najnovších správ mohlo nahradiť riešenie od čínskej spoločnosti SMIC. Tá ale k výrobe používa starší typ výrobného procesu, takže by ňou vyrobené čispety mohli byť menej výkonné a úsporné.

Náš tip
Najlepšie smartfóny Huawei: Vyberáme to naj z ponuky tohto výrobcu
11.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+