MojAndroid

Facebookom sa šíri ďalší hoax. Konšpirátori sa tentokrát zamerali na vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Vo vysielaní nemeckej televízie AR sa objavili fotografie s vakcínou, na ktorej bolo viditeľné číslo 3041572008. Posledné štvorčíslie (2008) malo podľa konšpirátorov označovať dátum výroby vakcíny.

Hoax - vakcína proti koronavírusu vyrobená v roku 2008
Zdroj: Facebook.com

Firma AstraZeneca aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv hoax vyvrátili

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) tento hoax vyvrátil a firma AstraZeneca vysvetlila, čo v skutočnosti znamenajú čísla na ampulke s vakcínou.

Číslo 3041572008 nemá nič spoločné s dátumom výroby ani s dátumom exspirácie. Toto číslo sa označuje ako komponentný kód a využíva sa len pre interné účely.

Na etikete sú uvedené ďalšie dve čísla. Číslo AB0003 označuje číslo šarže, ktoré sa označuje skratkou LOT. Pod ním je uvedené číslo 05-2021, ktoré je označené skratkou EXP a určuje skutočný dátum exspirácie.

„Vakcína určite nebola vyrobená v roku 2008. Údaj o dátume výroby vakcíny sa na obale nenachádza, uvádza sa v dokumentoch, ktoré štátny ústav kontroluje pri prepúšťaní šarží vakcín na slovenský trh,” uviedla hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Číselné kódy na ampulkách môžu byť rôzne

Tím portálu AFP Fakty sa obrátil na slovenské nemocnice a poprosil ich, aby mu odfotili ampulky vakcíny AstraZeneca, ktorými práve očkujú Slovákov. Na všetkých vidno komponentný kód 1423474, na viacerých číslo šarže ABV2856 a dátum exspirácie 05-2021.

Náš tip
Pozor! Podvodníci úradujú aj na inzertnom portáli Bazoš.sk
25.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+