MojAndroid

Občianske združenie HAKA, ktoré pomáha pri pátraní po ukradnutých a nevysporiadaných autách, prípadne priamo po páchateľoch, už dlhší čas pripravuje mobilnú aplikáciu HAKATRON. Tá bude slúžiť na automatické porovnávanie EČV zo živého obrazu s rôznymi databázami pre okamžitú identifikáciu ukradnutých alebo inak problémových vozidiel.

Tak ako združenie HAKA avizovalo, aplikácia dnes prebehla testom na Slovakia Ringu, ktorý preveril jej aktuálny stav a celkovú funkčnosť. Tvorcovia sa v simulovaných podmienkach chceli zamerať najmä na správnosť zobrazovania potrebných informácií a schopnosť aplikácie správne identifikovať vozidlá, ktoré sú nahlásené ako kradnuté.

Ako dnes na sociálnej sieti Facebook hlási Štefan Farkaš zo skupiny HAKA, testovanie prebehlo úspešne a aplikácia HAKATRON funguje presne podľa očakávaní. Nakoľko v nej zjavne nebude potrebné vykonávať žiadne dramatické zásahy, aplikácia bude verejnosti na stiahnutie sprístupnená v časovom horizonte jedného až dvoch mesiacov. To znamená, že v ideálnom prípade by sme sa jej mali dočkať koncom augusta, prinajhoršom na konci septembra.

HAKATRON sníma evidenčné čísla vozidiel v premávke a pokiaľ ich pri porovnaní s databázami odcudzených vozidiel vyhodnotí ako kradnuté, v používateľskom rozhraní ich zvýrazní červenou farbou. Používateľ aplikácie je tak upozornený, že narazil problémové vozidlo a okamžite by mal kontaktovať políciu.

Na základe krátkeho demonštračného videa z testovacích jázd na Slovakia Ringu to vyzerá tak, že v takomto prípade dokonca samotná aplikácia zobrazí tlačidlo pre nahlásenie udalosti – ikonka telefón so symbolom HAKA.

Ak je EČV označená bielym rámčekom, znamená to, že vozidlo sa kontroluje. Ak je EČV označená na zeleno, znamená to, že je všetko v poriadku. Ak je EČV červená, vozidlo je v pátraní (aplikácia v takom prípade vydá zvukové i vizuálne upozornenie).

Náš tip
HAKATRON – Otázky a odpovede

Zveřejnil(a) Stefan Farkas dne Pondělí 27. července 2020

 

28.7.2020
Zdroj: Zdroj foto a videa: Štefan Farkaš

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • Robert Koren

    No neviem…. Z videa zi správ bolo vidno ideálne podmienky……

    Plus nejaké divne oneskorenie trekovania značky…. Uvidíme, keď to nasadia naozaj.

+