MojAndroid

Skupina hackerov Chaos Computer Club (CCC) sa v týchto dňoch stretáva na 31. každoročnom stretnutí, kde sa diskutujú a prezentujú všetky novinky a objavy zo sveta hackovania. Práve tieto stretnutia sú často zdrojom rôznych noviniek, ktoré sú niekedy pre bežných ľudí priam strašidelné. Inak to nebolo ani tento rok, keď člen skupiny Jan Krissler prezentoval svoj koncept toho, ako by bolo možné zrekonštruovať odtlačok prstu cudzej osoby iba vďaka fotografiám a bežne dostupnému nástroju.

Starbug, ako ho prezývajú kolegovia hackeri, ukázal počas hodinovej prezentácie svoj postup na názornom príklade. Za obeť si vybral nemeckú ministerku obrany Ursulu von der Leyen. Na rekonštrukciu jej odtlačku použil fotografie zhotovené štandardným fotoaparátom a verejne dostupný softvér VeriFinger. Potrebných bolo niekoľko fotografií s vysokým rozlíšením z viacerých uhlov, ktoré pomocou spomínaného softvéru vytvorili detailný odtlačok prsta nemeckej ministerky. Tento odtlačok bol pritom natoľko hodnoverný, že by dokázal oklamať biometrické zariadenia určené na zabezpečenie digitálneho či iného obsahu.

ccc-fingerprint

Napriek tomuto objavu sa ale bežní užívatelia nemusia báť. Biometrická kontrola bude aj naďalej slúžiť ako užitočný zabezpečovací nástroj, no tento objav odhalil pomerne výraznú dieru v systéme zabezpečovania. Stále však platí, že je pomocou takto zrekonštruovaného odtlačku možné oklamať skenery odtlačkov prstov na smartfónoch. Aj preto by ste mali vždy myslieť na viacvrstvovú ochranu svojho digitálneho obsahu. Ako vidíte, ani odtlačok prsta dnes už nemusí byť taký bezpečný, ako sme si mysleli.

Zdroj: VentureBeat via Gizmodo

29.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+