MojAndroid

Nová verzia Androidu okrem zvýšenej bezpečnosti, vylepšených notifikácií a zvukov, prináša aj ďalšiu podstatnú zmenu, ktorú pocítia najmä používatelia aplikácie Adblock Plus. Ide o jeden z najpopulárnejších nástrojov na blokovanie reklám v internetovom prehliadači, ale aj vo voľne dostupných aplikáciách.

Adblock Plus

Za účelom blokovania nechcenej reklamy sa Adblock Plus spolieha na niektoré povolenia Androidu, ktoré umožňujú automatickú zmenu proxy na localhost. To však predstavuje pomerne závažné bezpečnostné riziko, ktoré môžu iné aplikácie využívať napríklad k phishingu. Ide o metódu získavania dôverných informácií pomocou podvodného serveru, ktorý sa tvári napríklad ako web vašej banky. V skutočnosti je to však len jeho verná kópia vytvorená za účelom získania osobných informácií. Práve možnosť zmeniť proxy server, ku ktorému zariadenie pristupuje je pre tento typ útoku kľúčový. Google práve z tohto dôvodu zmenil politiku pri prideľovaní oprávnenia pre zmenu proxy nastavení.

Oprava poskytnutá Googlom v update na Android 4.2.2 znemožnila automatickú zmenu proxy a tým pádom vyradila Adblock Plus z prevádzky. Zatiaľ čo v starších verziách bolo proxy nastavené globálne pre všetky pripojenia, v novom Androide je nastavenia nutné vykonávať pri každom pripojení individuálne, čo nie je používateľsky práve najprívetivejšia operácia. Kým sa však Android 4.2.2 rozšíri aj do iných ako Nexus zariadení, ešte nejaký čas potrvá. Vývojári sa budú zatiaľ snažiť tento proces čo najviac zjednodušiť.

Zdroj: androidpolice

14.2.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+