MojAndroid

Smartfóny, pochádzajúce priamo z dielne amerického giganta Google, sú mnohými entuziastami obľubované zariadenia. Séria Google Pixel prináša čistý Android, ktorý je skvelo optimalizovaný. Kombinuje to s pravidelnými a rýchlymi aktualizáciami, čo robí radosť nejednému používateľovi. Posledné modely radu však nemuseli vyhovovať každému. Zmenu má priniesť séria Google Pixel 6, ktorá príde s čipsetom vlastnej výroby s označením Tensor. Čo môžeme očakávať od tohto procesoru? Odpoveď pozná webový portál Android Central. Poďme si o čipsete Google Tensor teda niečo povedať.

Google je softvérová spoločnosť, s hardvérom im pomáhajú ďalšie firmy

Spoločnosť Google ako taká sa radi medzi softvérové firmy. S výrobou hardvéru má viac skúseností konkurencia. Značí tomu aj fakt, že ich smartfóny, či už je reč o ukončenom rade Nexus alebo aktuálnych Pixeloch, sú vyrábané známymi výrobcami smartfónov. Séria Nexus dokonca často niesla v svojom názve aj značku svojho výrobcu.

google tensor soc
Foto: Engadget.com

Pripravované novinky Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro budú výkon ťažiť z procesoru domácej výroby s pomenovaním Tensor. Tento čipset má dôrazné zameranie na AI funkcie. Je dosť možné, že tieto čipy budú poháňať nielen telefóny, ale dosť možne aj nadchádzajúci rad Chromebookov. Keďže sa nových Pixelov dočkáme už o pár týždňov, tak nebude trvať dlho, kým zistíme aj informácie ohľadom ďalších zariadení s použitým Tensor SoC pod kapotou (SoC = System on Chip – čipset).

Google Pixel 4a
Google Pixel 4a | Foto: Redakcia

Keďže čipset nepozostáva iba z CPU jednotky, ale aj z ostatných dôležitých častí integrovaných v jednej malej súčiastke, poďme si predstaviť jednotlivé funkcie mikročipu Tensor. Povieme si, aké budú jeho hardvérové vlastnosti, zabezpečenie, schopnosti spracovávať fotografie a podobne.

Tensor nahradí čipsety od spoločnosti Qualcomm, ktoré americký gigant doteraz využíval

Google sa doteraz spoliehal na čipsety, dodávané americkým gigantom Qualcomm. Procesory Tensor boli vyrobené s pomocou inžinierov zo Samsungu, ktorí už s vyrábaním čipsetov majú nejaké tie skúsenosti. Prechod na vlastné čipy jednoznačne pomôže firme Google k zlepšeniu používateľského zážitku, pretože systém bude možné takmer dokonalo optimalizovať. Pridá sa tak k ďalším technologickým gigantom, akými sú Apple či samotný Samsung.

tensor
Foto: Twitter

S vlastným hardvérom sa predsa najlepšie vyvíja softvér. Séria Google Pixel 5 sa vyznačovala parametrami strednej triedy, no cena bola celkom vysoko, čo sa mnohým nepáčilo. Model Google Pixel 4a však konkurencii ukázal, že dobrý smartfón vôbec nemusí stáť veľa peňazí. S príchodom Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro sa však spoločnosť bude opäť môcť sústrediť na vytvorenie zariadenia s výkonom tej najvyššej triedy.

Pripravovaný procesor je inšpirovaný čipom Exynos 2100. Nachádza sa v modeloch z radu Samsung Galaxy S21

Hoci Google priamo nepotvrdil, že na čipe Tensor spolupracoval so Samsungom, všetko naznačuje tomu, že procesor Exynos 2100 bol použitý za akýsi vzorový príklad. Ide teda o veľmi zaujímavú kombináciu, keďže tento čip sa v niektorých ohľadoch dokáže rovnať aj samotnému procesoru Snapdragon 888, čo je momentálne najlepší čipset z dielne spoločnosti Qualcomm. Spomenieme, že Exynos 2100 pozostáva z jedného jadra Cortex X1, trojice A78 jadier a štyroch energeticky úsporných jadier typu A55.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra | Foto: Redakcia


Pokiaľ ide o grafický výkon, ten je zabezpečovaný grafickým akcelerátorom ARM Mali-G77. Výkon čipu Tensor by sa nemal líšiť od Exynosu 2100 a Google zrejme využije presne tie isté CPU a GPU jadrá. Výkon nových vlajkových lodí Pixel 6 by sa teda mal rovnať sérii Samsung Galaxy S21. Teda, pokiaľ Google nespraví vďaka skvelej optimalizácii nejaké zázraky. Tensor bude vyrábaný 5 nm technológiou. To by malo zabezpečiť vysokú úsporu energie pri zachovaní vysokého výkonu.

Poteší implementovaný modul, slúžiaci pre zvýšenie zabezpečenia

Google v minulosti mal vo svojich smartfónoch aj vlastný hardvér. Išlo o čip Pixel Visual Core, ktorý spracovával obraz z fotoaparátu, spolu s Titan M. Ten slúžil na vylepšenie zabezpečenia zariadenia. Pridaná tak bola ďalšia úroveň bezpečnosti. Očakáva sa, že tento modul sa bude nachádzať aj v samotnom Tensor SoC. Ponúkať by mal bezpečnostný modul Titan M2.

Google Tensor
Foto: 9to5Google.com

Podľa slov Google pôjde o “najviac úrovní zabezpečenia v smartfóne”. Už len táto informácia by mala robiť z Pixelu 6 a Pixelu 6 Pro zaujímavé mobilné telefóny. Vysoká úroveň zabezpečenia je predsa vždy skvelou správou. Titan M2 bude udržiavať a spracovávať vami uložené biometrické údaje a ďalšie veci, potrebné na zdokonalenie zabezpečenia smartfónu.

Čipset vlastnej výroby pomôže k častejšiemu dodávaniu softvérových aktualizácií

Google Tensor SoC bude taktiež znamenať rýchlejšie aktualizácie a dlhšiu softvérovú podporu. Pre porovnanie, Apple svojim zákazníkom ponúka až päťročnú podporu. iPhone, iPad aj MacBook sú zariadeniami, ktoré majú takmer v každom prípade priam neporovnateľnú úroveň podpory s Android prístrojmi. Musíme však uznať, že situácia sa rok čo rok zlepšuje.

Séria Google Pixel 6 (Pro)
Google Pixel 6 | Foto: AndroidCentral.com

Google ponúka až tri veľké Android aktualizácie pre svoje Pixely. Podobne je na tom aj juhokórejský výrobca Samsung, pokiaľ ide o jeho vlajkové lode a v niektorých prípadoch aj o modely, pochádzajúce zo strednej triedy. Prechod na vlastný čipset môže pre Google znamenať podporu hodnú Applu. Uvidíme, čo bude pre to technologický gigant robiť.

Fotografie vylepšené umelou inteligenciou značia pre lepší post-processing. Tensor má veľký potenciál

Vzhľad vyhotovených fotografií nezáleží len priamo na tom, akým fotoaparátom daný telefón disponuje. Ako možno viete, veľmi veľa robí aj softvér a takzvaný “post-processing”. Ten je pri smartfónoch zo série Google Pixel skutočne úžasný. Záleží ale aj na osobných preferenciách. Ich HDR+ dokáže robiť zázraky, tak ako aj funkcia Night Sight.

Tensor bude disponovať prvkami umelej inteligencie, ktoré iba napomôžu k vytváraniu krásnych a verne vyzerajúcich fotografií. Dôležité taktiež je, aby sa fotografie vytvárali rýchlo a bez nejakého zdržiavania. Integrovaný čip na spracovanie obrazu by to mohol spoľahlivo zariadiť. Očakávať je možné aj celkovo kvalitnejšie videozáznamy.

Google Pixel 5
Google Pixel 5 | Foto: Gizmochina.com


V Tensor SoC ďalej uvidíme 5G mmWave modem z dielne Samsungu. To značí, že séria bude samozrejme podporovať najmodernejšie mobilné siete piatej generácie. Na záver ešte zmienime, že Google Pixel 6 príde so 6,4-palcovou obrazovkou s obnovovacou frekvenciou na úrovni 90 Hz. Lepšie vybavený Google Pixel 6 Pro poteší až 6,7-palcovým Quad HD+ displejom so 120 Hz. Viac informácií ohľadom týchto pripravovaných noviniek nájdete v našom samostatnom článku.

Náš tip
Google Pixel 6 možno dostane až 5-ročnú podporu Android aktualizácií

4.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+