MojAndroid

Najnovšia aktualizácia aplikácie Stadia pre Android, ako uvádza portál 9TO5Google, prinesie ovládanie pohybom, vylepšený dotykový gamepad a ďalšie nové funkcie.

Redakcia 9TO5Google sa rozhodla túto aplikáciu dopodrobna preskúmať. Zistila tak, že v kóde aplikácie už teraz môžeme vidieť prichádzajúce zmeny. Dôležité je ale spomenúť to, že Google môže, ale nemusí tieto funkcie dodať, pretože neustále pracuje na ich zmenách.

Aké funkcie prinesie nová aktualizácia?

Niekedy ponúkala Stadia iba dve základné možnosti vstupu, a to tradičnú klávesnicu a myš pre počítačových  hráčov a ovládač pre hráčov, ktorí preferujú na hranie konzoly. Minulý rok boli tieto možnosti rozšírené o „Direct Touch“. Ten slúži ako praktický spôsob hrania hier ako Humankind iba pomocou dotykovej obrazovky vášho zariadenia.

V hernom systéme Stadia 4.6 sa najviac pracuje na schéme ovládania s názvom „Device Motion“. Z toho, čo vieme dať dokopy z týchto informácií, sa Android aplikácia Stadia sústredí na to, akým spôsobom pohybujete telefónom, a podľa toho to nahlási hre. Vaše fyzické pohyby tak budú prevedené na špecifické vstupy ovládača, ako je stlačenie spúšte alebo pohyb joysticku.

Stadia
Stadia
Developer: Google LLC
Price: Free
  • Stadia Screenshot
  • Stadia Screenshot
  • Stadia Screenshot
  • Stadia Screenshot

Najlepšie využitie by táto funkcia mala pre klasickú závodnú hru, kde by ste mohli telefón nakloniť dopredu, aby ste zrýchlili, dozadu by znamenalo brzdiť a zo strany na stranu ovládať smer jazdy. Tieto ovládacie prvky by mohli byť užitočné aj pre hru ako Just Dance, aj keď táto séria už svoju vlastnú mobilnú aplikáciu na ovládanie pohybu má.

Nie je prekvapením, že existuje množstvo rôznych spôsobov, akými by sa vývojár hry mohol rozhodnúť povoliť ovládanie pohybu pre svoju hru. V aplikácii sa tiež nachádza kód, ktorý by mal hru pripraviť na jej špecifické ovládanie.

Taktiež sa dozvedáme, že ovládacie prvky pohybu na telefóne budú zakorenené v dotykovom gamepade aplikácie. To hráčom umožní “preskočiť” do Stadia hry, ktorá je zapnutá na blízkej obrazovke. Používatelia budú pritom ako ovládač budú používať iba svoj telefón.

Druhá verzia dotykového gamepadu.

Keď už hovoríme o dotykovom gamepade, Stadia 4.6 obsahuje aj množstvo zmienok o „V2“, teda o druhej verzii dotykových ovládacích prvkov aplikácie. Pre každú verziu dotykových ovládacích prvkov Stadia sú zavedené nové funkcie. Tie zahŕňajú zjednodušenie ovládacích prvkov na spárovanie s obrazovkou, priehľadné ovládacie prvky na prehrávanie na telefóne a ovládacie prvky na používanie telefónu ako ovládača pre inú obrazovku.

Celkovo sa zmeny nemusia zdať príliš významné a viditeľné. Väčšinou ide o vylepšenia veľkosti písma a niekoľko menších zmien tvarov. Stále je však pekne viditeľné ako Google aktívne pracuje na zlepšení dotykových ovládacích prvkov.

Zmeny vzhľadu | Zdroj: 9TO5Google

Ešte dôležitejšie je zistenie, že Stadia možno práve pripravuje spôsob ako prispôsobiť dotykové ovládacie prvky hry. Táto funkcia bude určená pre jej vývojárov. Práve tento doplnok je už nejaký čas kľúčovou funkciou mobilnej aplikácie Xbox Game Pass. Niet pochýb že by bol aj fantastickým doplnkom k Stadii.

“Vysielateľ” a “diváci”

Jednou zo zaujímavých výhod Stadie je jej systém. Keďže sa vaša hra už streamuje zo servera Google do vášho zariadenia, nie je ťažké, aby sa vaše video streamovalo aj inde. Táto možnosť umožňuje vstavanej aplikácii YouTube streamovať zároveň s inými funkciami Stadie, ako je napríklad Stream Connect.

Stadia 4.6 nám poskytuje niekoľko častí kódu, ktoré naznačujú, že Google plánuje pokračovať v rozširovaní svojich funkcií streamovania. V súvislosti s tým sú spomínané dva pojmy, a to „diváci“ a „vysielateľ“. V tejto chvíli nie je jasné, či to jednoducho súvisí so zobrazením vášho účtu pri funkcii živého vysielanie na YouTube, alebo či Stadia pripravuje spôsob, ako priamo zdieľať vašu hru s priateľmi.

Aké ďalšie doplnky Stadia chystá?

Nakoniec sme pri skúmaní zdrojov našli viacero zmienok o „podnikových“ funkciách pre Stadiu vrátane „identifikátorov podnikových hier“. Je pravdepodobné, že ide len o nastavenia pre spoločnosti, ktoré sa zaoberajú vývojom hier. Táto funkcia bude slúžiť pre developerov na spravovanie používania serverov v Stadii počas procesu vývoja hier a aplikácií.

Náš tip
Obchod Google Play dostane nový dizajn. Čo sa zmení?

10.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+