MojAndroid

Bluetooth sledovače, respektíve trackery, ako sú Apple AirTag alebo Samsung SmartTag, sú užitočným príslušenstvom pre lokalizáciu stratených vecí. Zároveň môžu slúžiť aj pre sledovanie osôb, pokiaľ im ich niekto tajne nastrčí. A práve pre takéto prípady zavádza spoločnosť Google automatické upozornenia na sledovanie pomocou trackerov. Oznámila to na svojom oficiálnom blogu.

Zatiaľ len s Apple AirTag

V máji Google a Apple spoločne oznámili, že začínajú spoluprácu, ktorou by chceli zabrániť nechcenému sledovaniu cez AirTagy a podobné zariadenia. A Google dnes oznámil, že zavádza upozornenia na neznáme sledovače na zariadeniach so systémom Android 6.0 a novším. Momentálne však táto funkcia funguje iba s Apple AirTags,

Samsung Galaxy SmartTag+ (4)
Samsung Galaxy SmartTag+  zatiaľ nie je podporovaný | Zdroj: Jakub Marcin

Google však tvrdí, že spolupracuje s výrobcami ďalších značiek na rozšírení tejto ochrany na ďalšie trackery. Časom by sme sa tak mali dočkať aj podpory pre zariadenia Samsung SmartTag. A ako fungujú takéto upozornenia? Ak je neznámy Bluetooth sledovač vzdialený od svojho vlastníka a zároveň sa s vami hýbe, tak na to dostanete upozornenie na svojom zariadení so systémom Android.

Cudzí sledovač môžete aj vyhľadať

Ak klepnete na upozornenie, tak sa môžete dozvedieť viac o tomto sledovači a zobraziť aj mapu miesta, kde sa pohyboval spolu s vami. Ak sa totiž sledovač s vami pohybuje, tak to pravdepodobne znamená, že vám ho niekto dal do kapsy alebo batohu. Ďalšou možnosťou je, že vám ho niekto tajne umiestnil do vášho automobilu.

Upozornenie na neznámy bluetooth sledovač | Zdroj: blog.google.com

Pri upozornení je tiež k dispozícii možnosť „prehrať zvuk“. Vďaka nej sledovač vydá zvuk, aby ste ho mohli nájsť bez toho, aby o tom vlastník sledovača vedel. Zo sledovača po jeho nájdení tiež môžete získať sériové číslo alebo ďalšie informácie o jeho vlastníkovi, napríklad posledné štyri číslice jeho telefónneho čísla.

Upozornenie na bluetooth sledovače
Informácie o neznámom bluetooth sledovači | Zdroj: blog.google.com

Môžete tiež úplne deaktivovať sledovač, takže vlastníkovi zabránite v prijímaní budúcich aktualizácií polohy. Otázne je, či tým spoločnosť Google neruší účel sledovača. Tým je aj možnosť sledovať pohyb ukradnutej veci. Zlodej by naň teraz mohol byť pri pohybe upozornený. Väčšina ľudí má totiž sledovač pripnutý na osobných veciach pre prípad ich straty alebo odcudzenia.

Vyhľadať sledovače môžete aj manuálne

Google tiež vytvoril funkciu manuálneho skenovania, ktorá vám umožní skontrolovať, či sa vo vašom okolí nenachádzajú sledovače, bez toho, aby ste museli čakať na upozornenie. Stačí prejsť na svojom zariadení so systémom Android do sekcie Settings > Safety & emergency > Unknown tracker alerts a klepnúť na tlačidlo Skenovať teraz . Skenovanie bude trvať asi 10 sekúnd.

Náš tip
Samsung Galaxy Z Fold5 vs Galaxy Z Fold4: Čo sa zmenilo? | Porovnanie

 

28.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+