MojAndroid

Google Správy sa vďaka jedinečným funkciám, ako sú RCS správy a šikovný webový klient, stali pre veľa používateľov nevyhnutnou SMS aplikáciou pre Android. Podľa portálu 9to5Google od konca roka Google zamýšľa, že jeho aplikácia Správy prestane fungovať na necertifikovaných zariadeniach so systémom Android. Kedy by sa tak malo stať a koho sa to najviac dotkne?

Zmenu sa podarilo odhaliť v kóde aplikácie

V najnovšej verzii aplikácie, ktorú Google nahral do Obchodu Play., sa podarilo dekompilovať riadky kódu, ktorý sa týka možných budúcich funkcií. V prvom rade treba povedať, že Google tieto funkcie môže alebo nemusí implementovať, a výklad portálu 9to5Google nemusí byť presný. S verziou Google Správy 7.2, ktorá bola teraz uvedená do Obchodu Play, bolo do kódu aplikácie pridané nové upozornenie.

Od 31. marca prestanú správy fungovať na necertifikovaných zariadeniach, vrátane tohto.

Čo znamená pojem necertifikované zariadenie? Android smartfón musí ešte pred vydaním prejsť certifikačným procesom spoločnosti Google. Certifikované zariadenia môžu byť následne dodávané s predinštalovaným balíkom Google aplikácií, vrátane dôležitých, ako je napríklad obchod Google Play. V minulosti bolo možné tieto Google aplikácie manuálne nainštalovať aj do necertifikovaného zariadenia so systémom Android. V súčasnosti je ale pre funkčnosť Google aplikácií nutná prítomnosť Google Play Služieb.

Dôvodom by mohlo byť end-to-end šifrovanie

Zhruba pred dvoma rokmi začala spoločnosť Google dokonca  brániť necertifikovaným zariadeniam prihlásiť sa do Google účtu. V prípade Google Správ ale doteraz nebolo nutné certifikované zariadenie a dali sa prevádzkovať aj na necertifikovaných smartfónoch. Od 31. marca ale stratia prístup k tejto aplikácii, čo pravdepodobne súvisí s end-to-end šifrovaním. Necertifikované zariadenia sa predávajú hlavne na čínskom trhu. V posledných dvoch rokoch ich ale aj na našom trhu ponúka jedná z najpredávanejších značiek súčasnosti.

Samozrejme máme na myslí čínsku spoločnosť Huawei, ktorej smartfóny nemajú od mája roku 2019 certifikáciu Googlu. Dôvodom je zákaz amerického ministerstva obchodu predávať americké technológie tomuto výrobcovi. V dôsledku toho neprišla spoločnosť len o certifikáciu svojich smartfónov, ale aj množstvo dodávateľov ich komponentov. Pokiaľ teda patríte k majiteľom jedného z novších modelov Huawei a používate aplikáciu Správy od Googlu, tak sa musíte pripraviť na to, že vám od 31. marca prestane fungovať.

Správy Google
Správy Google
Developer: Google LLC
Price: Free
 • Správy Google Screenshot
 • Správy Google Screenshot
 • Správy Google Screenshot
 • Správy Google Screenshot
 • Správy Google Screenshot
 • Správy Google Screenshot
 • Správy Google Screenshot
 • Správy Google Screenshot
 • Správy Google Screenshot
 • Správy Google Screenshot
 • Správy Google Screenshot
 • Správy Google Screenshot
Náš tip
Našiel sa! Jack Ma po troch mesiacoch verejne prehovoril
21.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+