MojAndroid

Švédsky porovnávač cien PriceRunner oznámil, že podal žalobu na spoločnosť Google. Žiada od nej približne 2,1 miliardy eur za to, že v oblasti porovnávania cien uprednostňovala svoje produkty. Novinku priniesla agentúra Reuters.

Požadovaná suma má byť kompenzáciou za stratu zisku, ktorú PriceRunner utrpel prvýkrát v roku 2008 vo Veľkej Británii a v roku 2013 vo Švédsku a Dánsku. Generálny riaditeľ Mikael Lindahl, že odvtedy sa praktiky Googlu vôbec nezmenili a gigant údajne naďalej vo vysokej miere zneužíva svoje postavenie na trhu. To ma za následok ďalšie straty na výnose nie len pre Lindahlovu spoločnosť.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

A to aj napriek tomu, že Google v novembri musel zaplatiť pokutu vo výške 2,42 miliardy eur po tom, ako používanie vlastnej služby na porovnávania cien poskytlo spoločnosti nespravodlivú výhodu oproti menším európskym konkurentom. Rozhodnutie prišlo ešte v roku 2017 a bolo výsledkom sedemročného vyšetrovania. To bolo spustené na základe množstva sťažností, ktoré tvrdili, že Google zámerne manipuloval výsledky vyhľadávania, aby uprednostnil svoju nákupnú službu. Svojim správaním prirodzene poškodil konkurentov a spotrebiteľov.

Google obvinenia odmieta

Google s obvinením nesúhlasí. Hovorca spoločnosti uviedol, že gigant v roku 2017 urobil v oblasti niekoľko zmien, ktoré sa ukázali byť úspešné. Zároveň problémy PriceRunneru pripisuje rozhodnutiu nepoužívať nákupné reklamy Googlu. Lindahl je však odhodlaný bojovať, na čo sa pripravoval mnoho rokov. Zabezpečil si desiatky miliónov eur externým financovaním a podnikol kroky pre prípad, že by súdny spor nevyhral.

Náš tip
Google má na krku ďalšiu žalobu. Používateľov zavádzal pri sledovaní ich polohy

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+