MojAndroid

Všeobecný súd Európskej únie, druhý najvyšší súd Európskej únie, rozhodol v prípade Európska komisia vs. Google Nákupy v neprospech spoločnosti Alphabet. Tento prípad sa tiahol od roku 2017 a týkal sa nákupno-porovnávacej platformy Google Shopping. Správu priniesol portál Theverge.

Google zneužil protimonopolný zákon

Európska komisia chcela udeliť pokutu Googlu vo výške 2,4 miliardy eur už v roku 2017, ale americká spoločnosť sa odvolala. Všeobecný súd Európskej únie toto odvolanie momentálne zrušil a uznal pokutu 2,4 miliardy eur. Google má možnosť znova sa odvolať a prípad posunúť na najvyšší súd – Súdny dvor Európskej únie.

Doterajší výsledok je významný pre všetkých, no najmä pre technologických gigantov. Tí si budú musieť odteraz dávať väčší pozor na porušovanie zákonov, hlavne toho protimonopolného. Okrem tohto sporu má Alphabet s Európskou komisiou ešte dva ďalšie – kvôli Androidu a reklamnému systému AdSense z rokov 2018 a 2019. Tie sú však o niečo pozadu, stále ich posudzuje Všeobecný súd Európskej komisie.

Spor sa vedie o túto časť vyhľadávania - Google Nákupy
Spor sa vedie o túto časť vyhľadávania – Google Nákupy | Zdroj: Denis Džula

Kľúčovým právnym argumentom v tomto spore je tzv. koncept seba-uprednostnenia. Je to prípad, kedy spoločnosť poruší protimonopolný zákon použitím svojej dominantnej trhovej pozície na konkrétnom trhu na to, aby uspela v inom. Samotný princíp seba-uprednostnenia nie je porušením zákona, ale jeho následky (poškodenie konkurencie uprednostnením svojho podradného produktu) sú.

Takýto je doterajší rozsudok

V rozsudku padla zmienka o tom, že bolo preukázaných dostatok dôkazov na to, aby sa dokázalo, že správanie spoločnosti Google bolo škodlivé. Súd to nakoniec zhrnul následovne:

“Spoločnosť porušila protimonopolný zákon uprednostnením svojej porovnávacej nákupnej služby vo svojich výsledkoch vyhľadávania prostredníctvom priaznivejšieho zobrazenia a umiestňovania, pričom na týchto stránkach odsúva výsledky z konkurenčných porovnávacích služieb pomocou algoritmov hodnotenia.“

Tento výsledok bude mať pravdepodobne dopad aj na ostatné spory, ktoré vedú technologickí giganti.

„Dnešný rozsudok dáva Európskej komisii muníciu, ktorú potrebuje na utiahnutie skrutiek Googlu v iných oblastiach, kde pôsobí, ako je online reklama, obchody s aplikáciami a streamovanie videa,“ povedal Thomas Vinje, právny zástupca FairSearch, združenia konkurentov Google v tlačovom vyhlásení.

Avšak dĺžka trvania celého procesu ukazuje aj neschopnosť EÚ riešiť podobné protimonopolné zákony. Originál tejto obžaloby bol totiž podaný ešte v roku 2009 a keďže má Google stále možnosť odvolať sa, môže sa celý prípad ešte o pár rokov natiahnuť.

Mimochodom, od obžaloby v roku 2017 umožnil Google konkurencii platiť si za lepšie pozície vo vyhľadávaní. Konkurenti však namietajú, že toto len vytvorilo ďalší zdroj príjmov pre Google a spornú výhodu nerieši. Prípad nie je ukončený a môžu nastať ďalšie zmeny. Nakoniec, ak Google prehrá a bude nútený vykonať zmeny, bude to lepšie pre nás používateľov, aj pre firmy, ktoré bojujú o našu pozornosť.

Náš tip
4ka Android Code 2021: Vyberte najlepšie slovenské aplikácie a vyhrajte Google Pixel 6

11.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+