MojAndroid

Do rozsiahleho zoznamu právnych problémov technologického giganta Google sa pridáva nová žaloba od Washingtonu D.C. a štátov Texas, Indiana a Washington. Tie spoločnosť obviňujú z pochybných praktík, ktoré používa pri zbieraní údajov o polohe používateľov Android zariadení. Téme sa venoval portál Phone Arena.

Google používateľom klamal o tom, ako vypnúť sledovanie polohy

Žaloba cituje článok z roku 2018 od Associated Press, ktorý odhalil, že Google pokračoval v zbieraní údajov o polohe používateľov aj v prípade, že mali vypnutú službu „História polohy“. Technologický gigant tvrdil, že vypnutím tejto služby sa zastaví akékoľvek sledovanie polohy. Avšak v skutočnosti na Androide existuje aj nastavenie s označením „Aktivita na webe a v aplikáciách“, ktoré polohu a ďalšie osobné údaje zbiera aj po vypnutí Histórie polohy. Rovnako používateľom klamal aj tvrdením, že niektoré aplikácie nemusia bez zapnutej polohy fungovať správne.

Vyhlásenie ďalej vysvetľuje, čo spoločnosť viedlo k zavádzaniu. Informácie o polohe sú pre Google a jeho biznis s online reklamami kľúčové a je pochopiteľné, že bude používateľom chcieť zabrániť vo vypnutí zbierania údajov. To však samozrejme neznamená, že jeho konanie bolo správne alebo v súlade so zákonom. Žaloba giganta dokonca obvinila z toho, že finančný zisk uprednostňuje pred ľuďmi a dodržiavaním zákona.

Spoločnosť obvinenia popiera

Google sa už ako inak bráni a tvrdí, že žaloba je založená na „nepresných tvrdeniach“. Podľa hovorcu spoločnosti Jose Castanedu sú tvrdenia o nastaveniach služieb od Googlu zastarané. Taktiež poukázal na to, že spoločnosť pri vývoji svojich produktov vždy dbá na ochranu osobných údajov používateľov. Navyše im poskytuje funkcie, pomocou ktorých vedia mať kontrolu nad svojim súkromím.

Náš tip
Google plánuje rozširovať možnosti služby Google Pay

28.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+