MojAndroid

S rastúcim tlakom sa spoločnosť Google rozhodla znížiť poplatky pre vývojárov, ktorí sa svoje aplikácie rozhodli umiestniť do obchodu Play. Technologický gigant oznámil, že aplikácie založené na predplatnom budú teraz platiť poplatok vo výške 15 %, namiesto pôvodných 30 %. Aplikácie umožňujúce streamovanie hudby a čítanie e-kníh dostanú ešte výhodnejší poplatok, v niektorých prípadoch vo výške len 10 %. O novinke informoval portál The Verge.

Google tvrdí, že nárok na 15 % poplatok bude mať viac ako 99 % vývojárov

Doposiaľ mal Google podobné pravidlá ako Apple – 30 % poplatok v prvom roku od uverejnenia aplikácie a 15 % nasledujúce roky. Od 1. januára 2022 však už od začiatku vývojári dostanú možnosť platiť len 15 % poplatok. Spoločnosť chce týmto krokom pomôcť vývojárom vybudovať prosperujúce firmy a zároveň chce Google Play udržať lídrom medzi obchodmi s aplikáciami. Jedinou podmienkou je, aby aplikácie využívali systém predplatného a nie jednorazových platieb.

Aplikácie, ktoré sú zadarmo alebo platené z reklám, si však nepolepšia. Od marca 2021 Google vyžaduje viac ako 15 % poplatok len od vývojárov, ktorí priamo od používateľov zarobili viac ako jeden milión dolárov. Tým pádom má podľa spoločnosti nárok na 15 % poplatok viac ako 99 % vývojárov.

Pre aplikácie na čítanie e-kníh a streamovanie hudby presný poplatok stanovený nie je

Ešte nižší poplatok pre aplikácie na čítanie e-kníh a streamovanie hudby sa spoločnosť rozhodla z dôvodu vyšších nákladov, ktoré prevádzkovatelia majú v spojení s vytváraním a licencovaním obsahu. Jej rozhodnutie pravdepodobne ovplyvnil aj verejný tlak zo strany spoločností ako Spotify.

Presnú výšku poplatku pre aplikácie v tejto kategórii však určuje Google. Podmienky a kritéria, podľa ktorých výšku poplatku určí, spoločnosť verejne neuviedla. Iba vývojárom odporučila prihlásiť sa do nového programu, kde aplikácie budú následne jednotlivo posúdené.

Náš tip
Telegram dosiahol vďaka výpadku Facebooku miliardu stiahnutí
23.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+