MojAndroid

Zdá sa, že Google Pixel 7a bude ešte pozoruhodnejším smartfónom než sa doteraz zdalo. Jeho predchodca, Google Pixel 6a, patrí medzi najlepšie lacné telefóny za uplynulý rok a v slepom fototeste známeho YouTubera obsadil prvé miesto. Pixel 7a má ešte väčší potenciál stať sa jedným z najatraktívnejších kúskov tohto roka. Čo všetko prinesie? Téme sa venoval portál Android Police.

Google Pixel 7a konečne príde s 90 Hz displejom

Google Pixel 6a zaujal čistým Androidom, dlhou softvérovou podporou a hlavne implementáciou vlajkového čipsetu, ktorý sa nachádza aj v prémiovom a podstatne drahšom modeli Pixel 6 Pro. Dovolíme si tvrdiť, že v danej cenovej kategórii pravdepodobne nenájdete lepšie fotografujúci smartfón so súčasnými internými komponentami. Nevýhodou bol 60 Hz displej. Dnes je aspoň 90 Hz štandardom aj v nižšej triede. Práve túto neduhu sa bude snažiť napraviť Pixel 7a, ktorý podľa slov Android Police prinesie obrazovku so zvýšenou obnovovacou frekvenciou na úrovni 90 Hz.

Google Pixel 7a
Google Pixel 7a | Zdroj: AndroidPolice.com

Dizajn, ktorý už poznáme zo série Google Pixel 7

Dizajn bude nadväzovať na súčasný modelový rad Google Pixel 7. Nedočkáme sa k okrajom zakrivenej obrazovky a rámčeky v jej okolí budú o trochu hrubšie. Kompromisom však samozrejme je príjemnejšia cenovka. Šepká sa o nasadení keramickej zadnej strany. Pravdepodobnosť tejto zmeny je však celkom nízka, keďže drahšie varianty Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro disponujú sklenenou zadnou časťou. Počítať je možné s prítomnosťou čipu Tensor G2.

Poteší 50 MP hlavný fotoaparát z Pixelu 6 a Pixelu 6 Pro, Samsung GN1. Spoločnosť mu má údajne robiť ultra-širokouhlá šošovka. Teleobjektívu s viacnásobným optickým priblížením sa asi nedočkáme. Predný “selfie” senzor bude umiestnený v takzvanom “hole-punch” výreze v prostriedku vrchnej časti displeja.

Novinkou bude aj bezdrôtové nabíjanie

Pixel 7a má podporovať bezdrôtovú formu nabíjania, tak ako aj 5 W reverzné nabíjanie pre podporované príslušenstvo. Zmeniť by sa mal aj samotný modem. Posledné dve generácie Pixelov používali celkom kontroverzný modem od Samsungu, s ktorým boli občas problémy ako po stránke spoľahlivosti, tak aj z pohľadu na energetickú náročnosť. Ten má byť v prípade pripravovanej novinky zamenený za alternatívu od amerického giganta Qualcomm.

Google Pixel 6 Pro a Google Pixel 6a
Google Pixel 6a a Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

K dispozícii sú informácie ohľadom pamäte pripravovaného telefónu. Prítomných bude 8 GB LPDDR5 RAM a 128 GB interného ukladacieho priestoru na používateľské dáta. Potvrdené to bolo istým používateľom, ku ktorému sa Google Pixel 7a dostal nechcene skôr. Google mu ho na diaľku zablokoval. Cena Pixelu 7a by mala byť stanovená na 449 amerických dolároch.

Google Pixel 7a: Prvé informácie o pripravovanej novinke sú tu

15.11.2022

Predstavenie smartfónu Google Pixel 7a je síce ešte v nedohľadne, ale už sa objavujú prvé informácie o jeho parametroch, ktoré teraz sumarizoval portál AndroidPolice. Podľa neho by mala pripravovaná novinka vyriešiť aj jeden veľký nedostatok predošlej generácie.

Fotoaparát by mal dostať lepší primárny snímač

Na smartfóne Google Pixel 7a sa už nejakú dobu pracuje pod kódovým označením „lynx“, čo je informácia známa už od septembra.  Podľa leakera Kuba Wojciechowskeho bude mať Pixel 7a displej s frekvenciou 90 Hz. Táto hodnota je dnes bežná aj v nižšej triede, takže v strednej triede, kam má novinka patri, určite neohúri. Rozlíšenie displeja by malo byť 1080p, čo je dnes taktiež štandardom. Vyrobený by mal byť pravdepodobne pomocou OLED technológie od spoločnosti Samsung.

Zaujímavejšie znejú informácie o fotoaparáte. Wojciechowski totiž v ovládačoch fotoaparátu našiel nastavenia fotoaparátu s označením „Pixel 22 Mid-range.“ Aktualizovaný ovládač má odstránený odkaz na označenie GN1, ktoré bolo používané pre modely Pixel 6 a Pixel 6 Pro a ich senzor od Samsung. Revidovanému kódu chýba teleobjektív a ukazuje len dva senzory s označením „l10_wide“ (IMX787) a „l10_UW“ (IMX712). Pixel 6a využíval ako primárny snímač Sony IMX363, ktorý by tak mal  podľa kódu nahradiť snímač Sony IMX787. Podľa portálu XDA-developers by však malo ísť o veľké zlepšenie kvality fotografií.

Prvý Pixel strednej triedy s bezdrôtovým nabíjaním?

Okrem vyššie uvedených informácií sa zdá, že novinka s najväčšou pravdepodobnosťou príde s bezdrôtovým nabíjaním. To stále nie je bežným parametrom v strednej triede a má ho napríklad len nedávno predstavená Motorola edge 30 neo. Absencia bezdrôtového nabíjania bola zároveň v predošlej generácii kritizovaná, takže sa zdá, že spoločnosť Google vypočula kritikov. Zlou správou podľa leakera je, že rýchlosť bezdrôtového nabíjania bude obmedzená iba na  výkon 5 W.

Z ďalších parametrov je ešte známy Bluetooth a Wi-Fi čip od spoločnosti Qualcomm. Rozmery novinky zatiaľ nie sú známe, takže nie je možné potvrdiť, či bude Google Pixel 7a kompaktným modelom alebo väčším smartfónom. Napriek tomu by Google mohol mať v rukách celkom atraktívny smartfón strednej triedy, ktorého cena by mala byť nižšia než 450 dolárov. To v spojený s vyladeným systémom Android 13 a okamžitými aktualizáciami od Googlu môže byť základom úspechu na trhu.

Náš tip
NAY Android Roka 2022: Hlasujte za najlepšie Androidy a vyhrajte množstvo cien!

5.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+