MojAndroid

Máme tu blížiaci sa záver roka a známy YouTuber MKBHD sa drží svojej každoročnej tradície. Opäť testoval fotoaparáty rôznych smartfónov, no tentokrát bolo testovanie založené na inom princípe ako doteraz. Aj keď išlo o tzv. slepý fototest, vďaka novému algoritmu hodnotenia je presnosť výsledkov neporovnateľne lepšia ako to bolo v minulosti.

16 smartfónov rôznych značiek

Do testu bolo zapojených 16 smartfónov rôznych značiek a tak bolo naozaj z čoho vyberať. Fotografie boli rozdelené do 3 skupín. štandardná fotografia, nočná fotografia a portrét.

Fototest
Fototest podľa MKBHD | Zdroj: vote.mkbhd.com

Pri porovnaní však nastáva odlišnosť oproti bežným “pavúkovým” hodnoteniam. Každá fotografia bola tentokrát porovnaná s 15timi svojimi súpermi. Tým pádom je hodnotenie naozaj objektívne a pri hlasovaní sa tak nemôže stať, že niektorý zo smartfónov vypadne hneď na začiatku s lepším súperom a viac sa vám v porovnávacom teste už nezobrazí.

ELO: nový algoritmus vyhodnocovania výsledkov

16 smartfónov, 16 fotografií v jednotlivých kategóriách. Tých kliknutí pri porovnávacom teste by bolo niekoľko stoviek na jedného používateľa, čo je takmer nemožné. Preto bol systém hlasovania založený na hodnotiacom algoritme ELO.

Jednoducho povedané namiesto toho, aby jeden používateľ vyhodnocoval niekoľko stoviek fotografií, použili niekoľko stoviek používateľov na vyhodnotenie oveľa menšieho počtu fotografií. Okrem toho sa rôznym používateľom zobrazovali vždy rôzne kombinácie fotografií, aby boli do porovnania zakomponované všetky smartfóny v dostatočnom počte zobrazení.

Fototest: jasným víťazom je Google Pixel 6A

Pri vyhodnotení hlasovania bolo dostupných 21,2 miliónov hlasov od viac ako 600 000 používateľov. Jasným víťazom sa stal Pixel 6a s najvyšším priemerným hodnotením ELO vo všeobecnosti. Nasledoval Pixel 7 Pro na druhom mieste a ASUS Zenfone 9 na treťom mieste.

Google Pixel 6a
Google Pixel 6a | Zdroj: Google

Celý fototest len ukazuje, že aj zariadenie, ktoré nie je vlajkovou loďou a výkonom neohúri, pre používateľov sú veľakrát najdôležitejšie výsledné fotografie. Len pre zaujímavosť hlavný fotoaparát disponuje rozlíšením 12,2 MP a svetelnosťou f/1.7. Doplnený je o ďalší 12 MP ultra-širokouhlý snímač s uhlom záberu 114°. Oba fotoaparáty sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu a nechýba ani tá elektronická.

Výsledná fotografia a dojmy používateľov sú najdôležitejšie

Oproti niektorým konkurenčným zariadeniam z porovnávacieho testu to nie sú tak isto vedúce parametre. Výsledná fotografia a celkové dojmy používateľov sú však oveľa dôležitejšie ako papierové parametre. Zároveň sme sa pri podobných porovnaniach posunuli touto metódou hodnotenia o niekoľko krokov vpred a hodnotenie sa tak stáva objektívnejšie. Okrem toho všetky smartfóny tak majú rovnakú šancu uspieť v prípade, že porovnávať sa budú aspoň 3 zariadenia a viac a to aj vo viacerých kategóriách.

A aký výsledok vyšiel v porovnávacom teste vám? U nás v redakcii sa potvrdilo, že víťazom bol vo všetkých kategóriách Google Pixel 6A.

vyhodnotenie fototestu
Vyhodnotenie fototestu | Zdroj: Michal Kováčik

Náš tip
Spoznali sme budúcnosť Pixelov. Toto všetko príde v najbližších rokoch

24.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+