MojAndroid

Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro. Smartfóny, ktoré majú byť výkladnou skriňou sveta Androidu. Dostali nový procesor Tensor priamo od americkej spoločnosti, ako prvé dostávajú všetky aktualizácie, majú čistý a vždy najnovší Android. Znie to naozaj výborne. A výborné by to aj bolo, keby tieto modely nesprevádzalo množstvo problémov.

Úprimne, už dlho sme sa nestretli so smartfónom, ktorý by trpel toľkými nedostatkami. V redakcii máme jeden Pixel 6 a dva Pixely 6 Pro (tretí na ceste). Všetky sme si kúpili za svoje peniaze a stále ich máme radi, no niektoré chyby sú naozaj na zaplakanie.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Google o problémoch vie a mali byť vyriešené aktualizáciami. Tá decembrová sa nepodarila a spoločnosť ju stiahla. A tak sme čakali až na januárovú, ktorú sme si nainštalovali.

Jedným z najvážnejších problémov, o ktorom sme informovali, bolo praskanie displeja. To sa našťastie našim modelom nestalo. Nás skôr trápia viaceré softvérové problémy. Niektoré z nich už Google opravil, a preto si to pekne rozdelíme do dvoch kategórií – pretrvávajúce a opravené problémy.

Pretrvavájúce problémy

Odpájanie od Wi-Fi

Najnovšou chybou, ktorú sme zaznamenali, je samovoľné odpájanie sa od Wi-Fi. Problém sme spozorovali v čase, kedy v smartfóne nebola nainštalovaná SIM karta. Zariadenie sa snaží pripojiť k známej sieti, aj sa mu to podarí, chvíľu všetko funguje a potom sa odpojí. Prípadne sa pripojí, ale bez prístupu k internetu. Tento cyklus sa pravidelne opakuje. Pokiaľ sa v smartfóne SIM karta nachádza, problémy s Wi-Fi akosi zmiznú. Otestované na viacerých routeroch, stále rovnaký výsledok.

Problémy s nabíjaním

Ďalší problém sa týka nabíjania. Zahraničné zdroje uvádzajú, že nové Pixely odmietajú neoriginálne káble, no my sme spozorovali iný problém. Kábel síce používame originálny, no vybrať správny nabíjací adaptér môže byť náročné. S niektorými Pixely jednoducho nechcú spolupracovať.

Google Pixel 6 Pro a iPhone 13 Pro
Google Pixel 6 Pro a iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

25 W nabíjací adaptér od Samsungu s USB-C konektorom by mal podľa zahraničných zdrojov a testov fungovať bez problémov, pričom Pixelu by mal dodávať výkon približne 23 W. Problém je, že ten náš nefunguje. Po zapojení sa asi na sekundu aktivuje nabíjanie, potom sa vypne. A stále dookola. Adaptér sme samozrejme vyskúšali s inými smartfónmi, funguje bezproblémovo. 66 W nabíjací adaptér od Huawei spoločne s Huawei káblom telefón neregistruje vôbec.

Zahrievanie pri bežných činnostiach

Nech už ide o akúkoľvek činnosť, telefón je skoro neustále teplý. Teplejší ako konkurencia, a to aj teraz, v zimných mesiacoch. Obávame sa toho, čo príde v lete. Zohrieva sa pri fotení (to je ale normálne), ale aj pri bežných činnostiach. A dokonca aj pri pomalom nabíjaní.

Problémy s automatickým jasom

Funkcia, ktorá je bezproblémová aj na smartfónoch za 200 eur. Automatický jas nefunguje tak, ako by sme očakávali. Pozorujeme to najmä v tme, kedy sa jas mení bez zmeny intenzity okolitého osvetlenia. Displej je v noci všeobecne až príliš jasný, akoby ho netrápilo, že to v takmer úplnej tme môže byť nepríjemné.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

S jasom súvisí ešte jeden problém, o ktorom sme sa dočítali aj na zahraničných fórach. Je tím automatické nastavenie maximálneho jasu displeja pri zapnutí prisvetlenia pomocou LED diódy. Toto sa nám síce nestáva vždy, ale párkrát sme tento problém zaznamenali. Opäť to bolo veľmi nepríjemné, pretože prisvecovanie používame najmä v noci a nečakáme, že nám do očí udrie displej s maximálnym jasom. Hovorí sa, že Pixely majú svetelný senzor nielen vpredu, ale aj vzadu, a to by mohlo spôsobovať tento problém.

Padanie používateľského rozhrania

Táto chyba síce nemá priamy dôsledok na funkčnosť zariadenia, no nevyzerá veľmi lákavo. Raz za čas smartfón vypíše, že “UI systému nereaguje”. Stačí však zvoliť možnosť “Čakať”, vyskakovacie okienko zmizne a nestane sa absolútne nič.

Nepríjemná hláška | Zdroj: Miroslav Schwamberg

LTPO displej nemení obnovovaciu frekvenciu tak, ako by sme očakávali

Jedným z hlavných ťahákov a vylepšení Pixelu 6 Pro oproti základnému modelu je displej s vyšším rozlíšením, vyššou obnovovacou frekvenciou a možnosti jej dynamického zníženia v závislosti od toho, čo používateľ so zariadením robí. Pri prezeraní videa by sa mala frekvencia znížiť na snímkovanie videa, pri pozeraní statického obrazu by mala byť použitá absolútne minimálna. V praxi to tak úplne nie je a displej ide väčšinu času na plných 120 Hz. To je síce super z hľadiska plynulosti, no úplne to zabíja potenciál šetrenia batérie.

Ďalšie detaily, ktoré zamrzia

Ešte zopár detailov, ktoré sa síce ovplyvniť nedajú, no chceli by sme ich spomenúť. Zadná strana je doslova magnetom nielen na odtlačky prstov, ale veľmi dobre zachytáva aj prach. Najlepšie samozrejme v oblasti výstupku fotoaparátu, kde sa prach čistí veľmi ťažko.

Nepáčia sa nám ani tvrdé a veľmi hlasno klikajúce tlačidlá, rovnako si nevieme zvyknúť ani na ich rozloženie (zapínacie tlačidlo nad tlačidlom ovládania hlasitosti). Takto to ale Pixely majú už dlhšie a bežný používateľ si určite rýchlo zvykne. Ale keďže nám počas roka rukami prebehne množstvo modelov, bežne sa nám stáva, že namiesto zamykania meníme hlasitosť.

Google Pixel 6: Problémy, ktoré sú opravené

Poďme na pozitívne správy, ktorých síce nie je veľa, ale nájdu sa. Google si je problémov vedomý a snaží sa ich minimalizovať aktualizáciami, aj keď nie vždy sa to podarí.

Pomalý snímač odtlačkov prstov

Toto bol spočiatku pomerne veľký problém. Nielenže bol snímač pomalý, ale ani presnosť nebola najlepšia. Dokonca aj pridávanie nového odtlačku nám trvalo dlhšie, ako na ktoromkoľvek smartfóne. Smartfón sa samozrejme časom učí a neúspešné pokusy o odomknutie boli čoraz vzácnejšie, no s rýchlosťou to naozaj dobré nebolo.

Recenzia Google Pixel 6
Google Pixel 6 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aktualizácia to našťastie opravila. Nové Pixely stále nepatria v tejto disciplíne medzi najrýchlejšie, no odomykanie funguje a funguje oveľa rýchlejšie ako predtým. Na skvelé ultrasonické snímače vo vlajkových Samsungoch však nemajú ani zďaleka.

Vylepšené fotografie

Nové Pixely bezpochyby patria medzi najlepšie fotomobily, no ani v tomto smere to spočiatku nebolo úplne v poriadku. Objavili sa nepríjemné chyby, ktorými predchádzajúce modely netrpeli. V prvom rade boli fotografie z jednotlivých snímačov nekonzistentné, mali rôzne farebné podanie, jedna bola svetlejšia, druhá tmavšia a podobne. Toto sa po aktualizácii zlepšilo.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

A zlepšila sa nielen konzistencia fotografií medzi objektívmi, ale aj v rámci jedného objektívu, pretože ani v tomto na tom neboli Pixely najlepšie.

Zlepšená plynulosť systému

Rýchlosť systému je to, čo má Pixely zdobiť. Vždy to tak bolo a malo by to tak byť aj teraz. Spočiatku bol problém aj s týmto. Stretávali sme sa s drobnými zásekmi, trhaním či spomalením. Našťastie, najnovšia aktualizácia tieto nedostatky vyriešila.

Aj napriek mnohým chybám si svoje Pixely zatiaľ nechávame a dúfame, že väčšina z nich sa rýchlo vyrieši. Niektoré sú len detaily, no napríklad neustále odpájajúca sa Wi-Fi dokáže poriadne naštvať. Hlavne vtedy, keď internet potrebujete.

Náš tip
Google Mapy nie sú najlepšou navigačnou aplikáciou. Víťaz prekvapí
19.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+