MojAndroid

Spoločnosť Google pracuje na novej službe s názvom Google News Showcase, ktorá bude rovnako dobre slúžiť čitateľom aj vydavateľom, informuje na svojom blogu.

Google sa takto snaží vyriešiť problém, s ktorým sa spravodajské médiá stretli v online priestore. Technologickí giganti ako Google či Facebook zarábajú z reklám, ktoré umiestnia na ich články, avšak zo zisku zaplatia len minimálne podiely. Odteraz médiá dostanú riadne zaplatené, Google na tento účel vyčlenil až 1 miliardu dolárov. Médiá budú taktiež zahrnuté v procese zostavovania obsahu, ktorý používateľ uvidí v službe News Showcase.

Služba bude fungovať v štýle príbehov, kde sa používateľom zobrazia nie len odkazy na články, ale aj časové osi, odrážkové zoznamy alebo súvisiace články. Neskôr budú môcť média zdieľať aj videá, audio a denné brífingy. Tieto príbehy budú dostupné v aplikácií Správy Google pre Android a čoskoro aj v aplikácií pre iOS a v Google vyhľadávaní.

Google News Showcase
Zdroj: Blog.google

Google podpísal zmluvu už s viac ako 200 médiami

Google News Showcase bude najprv dostupná len pre používateľov v Brazílii a Nemecku a v nasledujúcich mesiacoch sa rozšíri aj do iných krajín. Google doposiaľ podpísal zmluvu s viac ako 200 celosvetovými médiami z Nemecka, Brazílie, Argentíny, Kanady, Veľkej Británie a Austrálie. Počet partnerských médií bude narastať a Google plánuje službu čoskoro sprístupniť aj v Indi, Belgicku a Holandsku.

Austrália s problémom rozdeľovania zisku z online reklamy bojuje radikálne

Austrália sa problém neférového vyplácania médií rozhodla riešiť radikálne a austrálska vláda predložila návrh zákona, ktorý má zmeniť pravidlá rozdeľovania zisku z online reklamy. Google sa krajine snaží vyhovieť, ale spoločnosti Facebook sa nový zákon nepáči. Na svojej sociálnej sieti zakázala spravodajským médiám publikovať obsah.

Vláda však pristúpila ku kompromisu a doplnila navrhovaný zákon o možnosť vyjednávania. Facebook vďaka tomuto rozhodnutiu spravodajský obsah obnoví a vrátiť by sa mal v najbližších dňoch.

Náš tip
Google Fotky rozširujú možnosti editácie videí vo svojej aplikácii

24.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+