MojAndroid

Žiadnemu fanúšikovi technológií, najmä smartfónov, určite neušlo slovné spojenie Google Lens. Niektorí vedia o čo ide, iní o tejto funkcionalite teraz čítajú po prvýkrát v tomto článku. Pokúsime sa vysvetliť, čo Google Lens vlastne je, ako funguje, čo všetko dokáže a ako môže uľahčiť váš každodenný život. V skratke ide o funkciu, ktorá využíva umelú inteligenciu na rozpoznávanie objektov na fotografiách, prípadne priamo počas fotografovania.

Kto môže Google Lens používať?

Funkcia Google Lens je dostupná na smartfónoch s operačným systémom Android 5.0 a novším, prípadne na iPhonoch so systémom iOS 11 a novším. Taktiež ju je možné využívať v prehliadači Chrome. Ak teda vlastníte zariadenie, ktoré spĺňa tieto požiadavky, Google Lens môžete používať aj vy. Otázkou už len zostáva, ako hlboko do systému funkcionalitu implementoval váš výrobca.

Ako to funguje?

V podstate je to veľmi jednoduché, aj keď za všetkým sú zložité a prepracované algoritmy, ktoré koncového používateľa nemusia zaujímať. Dôležitý je výsledok a fakt, že to funguje veľmi dobre. Lens porovnáva predmety na vašej fotke, prípadne vo vašom hľadáčiku s inými obrázkami a následne ich zoraďuje na základe ich podobnosti a relevancie v súvislosti s predmetom na fotke.

Mohlo by vás zaujímať:

Pri analýze obrázka často pracuje s viacerými možnými výsledkami a hodnotí pravdepodobnú relevanciu každého z nich. Ak napríklad analyzuje obrázok psa, ktorého identifikuje z 95 % ako nemeckého ovčiaka a z 5 % ako inú rasu, v takom prípade sa pravdepodobne stane, že vám ako výsledok zobrazí len nemeckého ovčiaka.

Pixely aj iné smartfóny

Konkrétne využitie závisí od konkrétneho modelu. Azda najďalej sú v tomto smere smartfóny Google Pixel, ktoré ju majú implementovanú priamo vo fotoaparáte, to znamená, že už počas fotenia môžete kliknúť na rôzne objekty v hľadáčiku a zariadenie vám ihneď ukáže, čo to vlastne je. Prípadne vás odkáže na e-shop, kde si ho môžete kúpiť.

Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro

Výborné využitie Google Lens nájde napríklad na výletoch v mestách, ktoré nepoznáte. Páči sa vám budova, socha alebo niečo iné? Stačí namieriť fotoaparát a ihneď máte o všetkom detailné informácie bez toho, aby ste predtým čo i len tušili, čo sa to vlastne pred vami nachádza.

Najrelevantnejšie výsledky v kombinácii s polohou

Ideálne to funguje vtedy, ak službe udelíte povolenie k svojej polohe. Tieto informácie použije na získanie presnejších výsledkov, napríklad pri identifikácii spomínaných miest a orientačných bodov. Lens sa vždy snaží nájsť tie najrelevantnejšie výsledky, jeho algoritmy nie sú ovplyvnené reklamami a ani inými komerčnými faktormi, uvádza služba na svojom webe.

Do aplikácie fotoaparátu však Google Lens nemajú integrované len Pixely, nájdete ju aj v modeloch iných značiek. Čo ale vieme povedať naisto, je, že v aplikácii Google Fotky môže funkcionalitu využívať každý. Avšak od začiatku to tak nebolo. Funkcionalita začala byť dostupná pre každý smartfón s Google Fotkami v roku 2018, stačilo mať verziu aplikácie aktualizovanú na 3.15. Samotná funkcionalita bola predstavená na Google I/O v roku 2017. Koncom roku 2018 dokázal Lens rozoznať až miliardu objektov.

Ako ste na tom vy? Na čo najčastejšie používate Google Lens?

Náš tip
Zelená revolúcia na Slovensku: Greenlogy mení pravidlá hry
20.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+