MojAndroid

Pre nové Nexusy Marlin a Sailfish sa okrem Androidu 7.0 Nougat chystá aj ďalšia veľká novinka. Tieto a pravdepodobne aj staršie Nexusy by totižto pri uvedení mali dostať zbrusu nový Launcher, ktorý sa svojim konceptom bude podobať na ten, ktorý sme mohli vidieť a používať v najstarších verziách Androidu.

Náš tip
Android 7.0 Nougat: Finálna verzia na obzore

Google Launcher po novom úplne odstráni ikonu Appdraweru, ktorou sa spúšťa menu s aplikáciami. To ale nezmizne. Aktivovať sa bude dať potiahnutím prsta zdola nahor v spodnej časti obrazovky, ktorá je označená malou šípkou. Podobne fungoval Launcher aj na prvom Android smartfóne HTC G1 s Androidom 1.0, a to až do verzie Eclaire. S nástupom Froya však Google nasadil ikonu, ktorú s istými obmenami poznáme dodnes.

 android-g1-32

Nový spôsob spúšťania menu s aplikáciami však nie je jediná novinka. Google okrem neho mení aj umiestnenie tzv. searchbaru, teda vyhľadávacieho poľa, ktoré bolo prítomné na všetkých Nexus smartfónoch. To sa teraz presunulo do vysúvacieho widgetu, resp. záložky, na ľavej strane obrazovky. Na opačnej strane Google zas umiestnil widget kalendára, ktorý sa v tejto verzii launcheru nedá premiestniť a je napevno osadený k pravému okraju displeja. Ako funguje môžete vidieť aj na niekoľkých animáciách nižšie.

nexus launcher nexus launcher_2

Nový Launcher od Googlu teda prináša zaujímavé zmeny, ktoré určite prinášajú niečo nové a svieže. Verzia APK, ktorú testoval portál Androidpolice samozrejme nebola finálna a je viac než pravdepodobné, že Google ešte do uvedenia Nexusov urobí ďalšie modifikácie a vyladí chyby.

nexus launcher_3

2.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+