MojAndroid

V dnešnej dobe je odkupovanie startupov veľkými firmami veľmi populárne. Denne vídame titulky článkov hovoriacich o miliardových akvizíciach rôznych malých spoločností. Google pritom pred necelými desiatimi rokmi zaplatil za najpopulárnejší operačný systém na svete iba zlomok takejto sumy.

Keď vidíme informácie o tom, ako Facebook zaplatil za Whatsapp 19 miliárd dolárov či 2 miliardy za projekt Occulus Rift, začíname mať pocit, že takéto astronomické sumy za kúpu jednej aplikácie či herného zariadenia nie sú ničím výnimočným. Je ľahké úplne stratiť prehľad o tom, akú majú vlastne tieto firmy skutočnú hodnotu. O to prekvapivejšie je, keď sa ukáže, že za produkt akým je operačný systém Android, zaplatil Google v roku 2005 iba 50 miliónov dolárov! Je síce pravda, že desať rokov je v technologickom priemysle poriadne dlhá doba a že Android vtedy nemal ani zďaleka takú formu, v akej ho poznáme dnes. Napriek tomu je tá suma naozaj smiešna, keď vezmeme do úvahy fakt, že spomínaný WhatsApp stál 380x viac! A to jedným z najväčších strojcov úspechu tejto chatovacej aplikácie bol práve Android.

Android-and-Me10-630x342
Spoluzakladateľ Androidu Andy Rubin (vľavo) a spoluzakladateľ Googlu Larry Page

Cestu k tomuto lukratívnemu obchodu otvoril Samsung, ktorý odmietol investovať do ambiciózneho startupu Andyho Rubina a ten sa musel obzerať po financiách inde. Na dohodnutom stretnutí v Mountain View netrvalo dlho a lídra Googlu Larryho Pagea zaujal natoľko, že ten sa rozhodol Android ihneď odkúpiť. Ťažko povedať, či už vtedy vedel, aký potenciál sa skrýva v tomto novom operačnom systéme, no pre Rubina to bol veľký krok vpred, keďže od nového vlastníka jeho projektu získal neobmedzený rozpočet a spolu so svojimi siedmimi pracovníkmi, s ktorými firmu založil, sa pustil do zdokonaľovania softwéru, ktorý dnes poháňa viac ako 80% všetkých mobilných zariadení.

26.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+