MojAndroid

Jedným z rafinovaných spôsobov mobilných vývojárov ako zarobiť, je aj model „freemium“. V zásade ide o to, že hru si môžete nainštalovať a hrať zadarmo, ak však chcete počas hrania nejaké vybavenie navyše, prípadne urýchliť svoj postup a odomknúť nové levely, musíte si za to zaplatiť priamo v hre pomocou tzv. mikrotransakcií alebo vnútroherných nákupov. Takéto „nevinné“ malé nákupy môžu nakoniec hráča vyjsť drahšie ako priemerná mobilná hra a niekedy sú fakt dohnané do extrému – napríklad balíček najvýkonnejších športových áut v hre Asphalt 8 s názvom Supreme Car Pack stojí neuveriteľných 90 eur. Systém vnútroherných nákupov pritom býva v jednotlivých hrách stanovený rôzne – niektoré v pohode prejdete bez toho aby ste utratili čo i len cent, pretože mikrotransakcie slúžia napríklad len na vizuálne vylepšenie hlavného hrdinu. V iných však môže byť systém freemium oveľa agresívnejší a bez dodatočných investícií si v neskorších leveloch „ani neškrtneme“.

Pre niektorých menej skúsených používateľov môže byť tento systém mätúci a hlavne deti sa ľahko nechajú opantať hrou a môžu v nej pri neopatrnosti svojich rodičov utratiť vysoké čiastky. Sú prípady, kedy deti za vnútroherné nákupy utratili stovky dolárov alebo eur. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo na sa model freemium pozrela aj Európska komisia (EK) v snahe určiť tejto oblasti jasnejšie pravidlá, ktoré budú musieť spoločnosti vlastniace obchody s aplikácia dodržiavať.

EK konkrétne požaduje, aby bolo v aplikáciách jasne vysvetlené ako nákupy prebiehajú, aby neboli deti v hrách k mikrotransakciám priamo nabádané a aby vývojár poskytoval e-mailovú adresu, na ktorú by bolo možné zasielať otázky alebo sťažnosti. EK bude dodržiavanie týchto pravidiel sledovať, ich reálne presadzovanie v praxi však zatiaľ ponechá na orgány jednotlivých členských krajín. „Nákupy v rámci aplikácií sú legitímnym obchodným modelom, je však nevyhnutné, aby vývojári pri ňom rešpektovali a dodržiavali právne predpisy EÚ,“ uviedla viceprezidentka EK Neelie Kroesová. Mimochodom, práve ona sa výrazne zasadila o reguláciu roamingových poplatkov v rámci Únie, ktoré by mali koncom roka vyvrcholiť v jeho úplnom zrušení.

Marvel-Run-Jump-Smash-in-app-purchases-640x360

Spoločnosť Google s novými pravidlami problémy nemá a podľa vlastného vyjadrenia víta takéto zmeny. Internetový gigant oznámil, že do konca septembra prestane označovať hry a aplikácie obsahujúce mikrotransakcie ako bezplatné. Navyše, Google uvádza, že už teraz zmenil základné nastavenia v obchode Play tak, že heslo bude vyžadované pred každým jedným nákupom (toto nastavenie však bude môcť používateľ zmeniť na pôvodné). Zatiaľ ale nie je jasné, či toto nové opatrenie Google zavedie len v Európe, alebo celosvetovo.

Ani spoločnosť Apple nemá s novými pravidlami problém a podriadi sa im, hoci zatiaľ nezverejnila, akým spôsobom a ku ktorému dátumu. Spoločnosť však zdôraznila, že už teraz sa má zavedenú vyššiu ochranu spotrebiteľov ako konkurencia pred „neželanými nákladmi“. Jej predstavitelia tiež v tejto súvislosti spomenuli funkciu „Ask to Buy“ (v preklade približne Opýtaj sa, či môžeš kúpiť), ktorá rodiča na jeho zariadení upozorní, ak bude chcieť dieťa realizovať nejaký nákup v obchode s aplikáciami. Apple navyše vo svojom App Store už nejaký čas označuje všetky „freemium“ aplikácie upozornením, že obsahujú mikrotransakcie.

Zdroj: phandroid.com

19.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+