MojAndroid

Súčasná doba, ktorá je zahltená informáciami z každej strany, vyžaduje jednoduchý spôsob, akým si dokážeme overiť fakty. Nie vždy máme čas overovať si každý jeden článok, preto sa Google rozhodol pridať zdroje priamo do vyhľadávania. To znamená, že ešte pred prečítaním článkov budeme vedieť, či sa jedná o pravdivú správu alebo nie.

Miernym negatívom je, že táto novinka sa týka len anglických článkov. Google od dnes začína vo vyhľadávaní zobrazovať, kto overil fakt, ako napríklad PolitiFact alebo Snopes, a či je správa pravdivá alebo nie.

Náš tip
Každé piate video na Facebooku je „naživo“, ľudia chcú čoraz viac aktuálny obsah

Avšak táto novinka zobrazí len pravdivosť správy, nijako neovplyvní vyhľadávanie na webe, čo je trochu škoda, keďže “Fake News” zarábajú hlavne vďaka vysokej návštevnosti. Čiže znovu sa nezabráni šíreniu falošným a nevhodným správam ako napríklad popieranie holokaustu alebo rasistické články. Tento problém už načrtla vo svojom videu stránka The Outline, v ktorom uvidíte, ako sa niekedy môžu algoritmus a umelá inteligencia od Google mýliť.

fact check

Aj keď táto novinka pomôže ľuďom dôverovať pravdivým správam, stále to nerieši problém. Ako sme spomenuli, Google by mal nejakým spôsobom zvýrazniť pravdivé správy, či už vyšším postavením v umiestnení vo vyhľadávaní alebo varovaním pred falošnými správami. Je možné, že Google sa pre tento krok ešte nerozhodol kvôli tomu, že chce do svojho algoritmu pridať viac zdrojov pre overovanie faktov, čo pre užívateľa znamená, že dostane autentickejšie správy.

Google sa nemá v pláne obmedzovať len na pár webstránok, ale povolí každej organizácií poskytnúť bohatšie informácie v prípade, ak pridajú špeciálny kód na ich stránku. To ale nutne neznamená, že Google automaticky zobrazí informácie od všetkých stránok, ktoré tvrdia, že overujú fakty.

Zdroj: The Verge

7.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+