MojAndroid

Google na ochranu používateľov Androidu a obchodu Play používa niekoľko automatizovaných nástrojov, ktoré majú za úlohu zistiť potenciálne nebezpečné aplikácie. Nie vždy sa mu to podarilo, čoho dôkazom boli viaceré prípady titulov, ktoré v sebe priamo obsahovali škodlivý kód alebo minimálne naň odkazovali. Google s úmyslom odstrániť čo najviac nebezpečných aplikácií však zavádza nový systém kontroly, ktorý sa podobá na ten od Applu.

Internetový gigant tak bude aplikácie kontrolovať ešte pred ich publikovaním v obchode, čím by sa mali odstrániť všetky nebezpečné aplikácie, prípadne duplicitné tituly. Google zatiaľ tento systém presne nepopisuje, no mal by viesť k bezpečnejšiemu obchodu Play. Zároveň prisľúbil, že developerov bude o nedostatkoch v ich aplikáciach lepšie informovať a komunikovať s nimi pri prípadnom odstránení z Play Store. Nemalo by sa tak stať, že pre nechcenú chybu vývojára sa odstránená aplikácia vráti až po neúnosne dlhom čase.

Okrem toho Google zaviedol v obchode Play aj nový systém hodnotenia, pomocou ktorého budú aplikácie a hry delené podľa vekovej kategórie, pre ktorú sú vhodné. Cieľom takéhoto kategorizovania má byť ochrana pred nevhodným obsahom, napríklad maloletých používateľov. Jednotlive tituly budú kontrolovať oficiálne autority, ako Age Rating Coalition (IARC), Entertainment Software Rating Board (ESRB), Pan-European Game Information (PEGI) a iné.

image00

Zdá sa teda, že časy úplnej otvorenosti Androidu, kedy mohli developeri publikovať v obchode Play v podstate akúkoľvek aplikáciu, sú už za nami. Predaj aplikácií a hier však neustále rastie a Google na nich náležite zarába. Aj preto chce obchod s aplikáciami spraviť bezpečnejším miestom, kde sa používatelia nebudú báť nakupovať alebo sťahovať aplikácie či hry.

Zdroj: Android developers

17.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+