MojAndroid

Nekončený príbeh. Aj týmito slovami by sme mohli opísať Google a ich platformy určené na komunikáciu. Vyzerá to tak, že aj napriek veľkej snahe sa Googlu stále nedarí presadiť na poli chatovacích aplikácií. Mali sme tu Google Talk, potom nám naservírovali Hangouts, neskôr zas Android Správy, Allo a Duo a teraz sa objavila správa, že Google chystá opäť niečo nové.

Ďalšia platforma od Google?

Keď Google v roku 2016 predstavoval platformu Allo, všetci mali veľké očakávania. Allo disponuje vlastnou umelou inteligenciou, ktorá vám pomáha pri písaní s vašimi známymi, kolegami, priateľmi, … Okrem umelej inteligencie sa Allo zameriava aj na bezpečnosť a ponúka end-to-end šifrovanie. Vďaka tomu servery, cez ktoré správy prechádzajú, nedokáže prečítať obsah takto šifrovaných správ.

Nech to znie akokoľvek dobre, Allo nenaplnilo očakávania Googlu a tak sa uchýlili k radikálnym zmenám. Google oficiálne pozastavuje vývoj platformy Allo a svoje prostriedky bude smerovať do vývoja štandardu s jednoduchým a výstižným názvom Chat. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, Chat nie je samostatný produkt a už vôbec nie nová aplikácia. Chat môžeme chápať ako súbor rozšírení pre už existujúcu aplikáciu Android Správy. Najväčším rozdielom oproti ostatným chatovacím aplikáciám bude spôsobom poskytovania Chatu. Vo svojej podstate sa nebude jednať o službu, ktorú poskytuje Google, ale samotní operátori. Cieľom Chatu je nahradiť staré známe SMS. Táto iniciatíva vznikla niekoľko rokov dozadu a my sme vás o nástupcovi SMS informovali už v roku 2015.

Chat ako nástupca SMS

Chat bude využívať protokol Rich Communication Services (RCS), ktorý sa má stať novým štandardom pre komunikáciu vo forme textových správ. Štandard SMS sa vo svete mobilných technológii drží zubami nechtami a aj napriek výraznej technickej zaostalosti ho nič nedokázalo nahradiť. Zhodnotiť vyhliadky na úspech Chatu zatiaľ možné nie je. Google bude musieť presvedčiť veľké množstvo operátorov, aby sa k nemu pridali a rozšírili Chat medzi širokú verejnosť.

Google priznáva, že ako spoločnosť nebude mať nad Chatom takú kontrolu akú má Apple nad iMessages a používatelia zrejme nebudú mať také možnosti ochrany súkromia ako v prípade iných chatovacích služieb (napríklad chýbajúce end-to-end šifrovanie). Nám nezostáva nič iné, len držať Googlu palce a dúfať, že archaické SMS správy budú konečne nahradené moderným štandardom akým Chat (RCS) bez pochýb je.

Budúcnosť platformy Allo

V prípade, že na chatovanie využívate práve Allo, nemusíte mať nutne hlavu v smútku. Ako uvádza The Verge, pozastavenie investícií do vývoja neznamená, že Allo je mŕtve. Google má s Allom v budúcnosti ďalšie plány a aplikácia bude aj naďalej fungovať.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

23.4.2018
Zdroj: The Verge via Android Police

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+