MojAndroid

Google si uvedomuje, že nemôže donekonečna zväčšovať svoje diskové polia a existujú aj iné možnosti, ako uložiť na existujúce miesto viac obsahu. V minulosti nasadil Google na svoje weby formát WebP, ktorý zredukoval veľkosť obrázkov o 10%. Tentokrát chce ale zájsť ešte ďalej. Aj preto prišiel s novým algoritmom, ktorý umožní zmenšiť veľkosť takmer každého obrázku na webe o 35%.

google algoritmus jpeg

Náš tip
Datacentrá Google sa premieňajú na umelecké diela

Nový algoritmus sa podobá na algoritmus Zopfli, ktorý je používaný na zmenšenie veľkosti PNG a GZIP súborov bez toho, aby bolo potrebné vytvorenie nového formátu. Algoritmus Googlu sa volá Guetzli (čo je v švajčiarskej nemčine “cookie”). Čiastočný psychovizuálny model vychádza z možností ľudského oka a redukciu zabezpečuje najmä vďaka redukcii počtu farieb a ich maskovaniu. Aj keď je časovo náročnejší ako iné kompresné metódy, ak dokáže zmenšiť každý obrázok o 35%, ide o veľkú vec. Každú sekundu totižto ľudia na web nahrajú viac ako 22,5 TB dát a ak len tretina z toho sú obrázky, táto zmena môže priniesť každú sekundu ušetrených 2,6 TB diskového miesta.

Zdroj: Google, via: Engadget, foto: DT

17.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+