Spoločnosť Gartner publikovala ďalšiu správu o stave zastúpenia jednotlivých operačných systémoch na trhu. A zatiaľ čo Android a iOS sú tými najdominantnejšími systémami a darí sa im nanajvýš dobre, tak BlackBerry je dá sa povedať v totálnom úpadku. Z viac ako 431 miliónov predaných smartfónov v 4Q2016 bolo totižto len niečo cez 207 tisíc so systémom od tejto spoločnosti. To pri zaokrúhlení na jedno desatinné miesto, predstavuje trhový podiel na úrovni 0,0%.
Android a iOS postupne oberajú svojich konkurentov aj o posledné desatiny percent, ktoré si rok čo rok pripíšu na svoj účet. Posledný štvrťrok nebol výnimkou. Navyše, oproti predchádzajúcemu obdobiu sa opäť predalo viac zariadení s Androidom aj iOS, pričom ich počet sa zastavil na 352,669 milióna resp. 77,038 milióna kusoch. To predstavuje percentuálne zastúpenie na úrovni 81,7 resp. 17,9%. Celkovo sa v 4 kvartáli minulého roka predalo o približne 30 miliónov smartfónov viac ako v roku 2015, čo predstavuje medziročný nárast o 7%
/cdn0.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/7995033/Screen_Shot_2017_02_16_at_10.48.25_AM.png)
Nie je však úplne pravda, že operačným systémom, ako BlackBerry OS a Windows, na smartfónoch odzvonilo. Blackberry výrobu smartfónov prenechalo čínskej spoločnosti TCL. Samotné Blackberry nebude teda úplne odstavené, v telefónoch stále nájdeme ich vlastné služby a softvér. Windows pritom na tom ale nie je oveľa lepšie. Aktuálne síce má väčšie trhové zastúpenie, no bez nových smartfónov, ktoré stále neprichádzajú, sa aj toto bude veľmi rýchlo zmenšovať. Zdá sa teda, že v najbližšej budúcnosti budeme mať na výber už len medzi dvomi platformami, a to medzi Androidom a iOS.
Zdroj: theverge
všetkých zariadení? skôr mobilných zariadení…
…o stave zastúpenia jednotlivých operačných systémoch na trhu… na všetkých zariadeniach… takže všetky nb, Pc s windows tvoria len 0,3%? Sa mi nezdá
Celý článok je o smartfónoch a o mobilných operačných systémoch. Samozrejme, notebooky, PC ani tablety do toho nepatria :)
To je pravda, že článok je o smartfónoch, ale nadpis nie.
4q 2017 ??? to tazko
z 431tisic predali 207 tisic? a to je 0.0 %
Podla mna je to +/- 50%
Z viac ako 431 tisíc predaných smartfónov v 4Q2017 bolo totižto len niečo cez 207 tisíc so systémom od tejto spoločnosti. To pri zaokrúhlení na jedno desatinné miesto, predstavuje trhový podiel na úrovni 0,0%.
Správy z budúcnosti :D Ale keďže je rok 2017, tak to vie pomýliť človeka. V tabuľke sú udávané tisícky kusov, takže prv správne 207 tisíc a potom sa zabudlo na to, že sú to tisícky a len sa opísalo číslo 431 593, takže napísal 431 tisíc z nepozornosti opäť. Má to byť 431 miliónov.
Áno, ospravedlňujem sa za hlúpu chybu. Malo to byť v miliónoch a nie 2017 alebo 2016 :)
jasne jasne , pochopil som .. chybu nahlasil a uz je ok :)
Other OS je hlavne Remix OS vsak?
či už BlackBerry, Windows alebo ostatné OS – vyzerá to percentuálne málo, ale ide vlastne o státisíce až milióny kusov za minulý rok
Problémom je len to, že svet sa stal malý pre viac, ako dvoch hráčov a to je výhoda pre nich, ale nevýhoda pre spotrebiteľov. Preto si Google aj Apple robia so spotrebiteľmi, čo chcú. Ich produkty už dávno nie sú určené spotrebiteľom. Sú to len terminály pre podsúvanie reklamy a generovanie reklamného zisku. Preto zobrali spotrebiteľom admin práva na ich legálne kúpených zariadeniach. nevidím dôvod, prečo by nemohlo existovať aj desať systémov aj s úplne malými podielmi. Nevadí, že na ne nebude toľko aplikácií ako na Android a iOS, niekto ich nepotrebuje a niekto dokonca nechce koncentrovať riziko a natrepať si do telefónu deravú bankovú aplikáciu, platobnú kartu a všetky osobné údaje. Napriek tomu si ale chce pozrieť počasie, správy na webe. Pre takých je Windows správna voľba. Je stabilný, jednoduchý, bezpečný, kompatibilný s desktopom. Navyše malý podiel znamená malý záujem tvorcov malware a teda vyššiu bezpečnosť. Do firmy je Windows ideálny.
Vieš mi prosím napísať, ako si generuje Apple zisk z “podsunutej reklamy na termináloch”?
Mám aj Windows phone. Áno teoreticky by to mal byť ideál do firemného prostredia, ale to by nemohol Microsoft naň kašlať, tak ako kašle a aspoň o jeho vlastné aplikácie by sa mohol starať, tak aby boli v niečo lepšie ako na iných platformách.