MojAndroid

Spoločnosť Gartner publikovala ďalšiu správu o stave zastúpenia jednotlivých operačných systémoch na trhu. A zatiaľ čo Android a iOS sú tými najdominantnejšími systémami a darí sa im nanajvýš dobre, tak BlackBerry je dá sa povedať v totálnom úpadku. Z viac ako 431 miliónov predaných smartfónov v 4Q2016 bolo totižto len niečo cez 207 tisíc so systémom od tejto spoločnosti. To pri zaokrúhlení na jedno desatinné miesto, predstavuje trhový podiel na úrovni 0,0%.

Android a iOS postupne oberajú svojich konkurentov aj o posledné desatiny percent, ktoré si rok čo rok pripíšu na svoj účet. Posledný štvrťrok nebol výnimkou. Navyše, oproti predchádzajúcemu obdobiu sa opäť predalo viac zariadení s Androidom aj iOS, pričom ich počet sa zastavil na 352,669 milióna resp. 77,038 milióna kusoch. To predstavuje percentuálne zastúpenie na úrovni 81,7 resp. 17,9%. Celkovo sa v 4 kvartáli minulého roka predalo o približne 30 miliónov smartfónov viac ako v roku 2015, čo predstavuje medziročný nárast o 7%

Nie je však úplne pravda, že operačným systémom, ako BlackBerry OS a Windows, na smartfónoch odzvonilo. Blackberry výrobu smartfónov prenechalo čínskej spoločnosti TCL. Samotné Blackberry nebude teda úplne odstavené, v telefónoch stále nájdeme ich vlastné služby a softvér. Windows pritom  na tom ale nie je oveľa lepšie. Aktuálne síce má väčšie trhové zastúpenie, no bez nových smartfónov, ktoré stále neprichádzajú, sa aj toto bude veľmi rýchlo zmenšovať. Zdá sa teda, že v najbližšej budúcnosti budeme mať na výber už len medzi dvomi platformami, a to medzi Androidom a iOS.

Náš tip
BlackBerry Mercury bude predstavený na MWC 2017

Zdroj: theverge

 

16.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+