MojAndroid

Garmin je nielen v našich končinách známym výrobcom nositeľnej elektroniky. Produkty tejto značky sa nevyznačujú iba prémiovosťou a dobrou kvalitou, ale aj vyššou cenou. Do rúk sa nám nedávno dostali prestížne inteligentné hodinky Garmin fenix 6X. Tie sú najväčšími z modelového radu a disponujú zaujímavými funkciami ako solárnym nabíjaním, meraním okysličenia krvi či prekvapivo výbornou výdržou na jedno nabitie. Stoja však za to?


Konštrukcia a dizajn: Tu sa nesmelo šetriť

Po vybalení hodiniek zo skromnejšie vyzerajúcej krabičky sme ihneď začali bádať, že ide o hmotnejšie a objemnejšie zariadenie. Predom musíme uznať, že z ich elegantného dizajnu sa potešia hlavne muži. Také veľké hodinky by nežnejšie pohlavie zrejme nehľadalo. Na test sme mali model v tmavosivej farbe.

Garmin Fenix 6X Pro Solar
Hodinky držia na ruke veľmi pohodlne

Na ruke pôsobili veľmi dobre a titánové telo príjemne chladilo. Väčšinu prednej strany tvorí displej, o ktorom si niečo povieme v ďalšej časti recenzie. Gumený, robustný remienok je odopínateľný, dostatočne veľký a po zapnutí na ruku zaručí, že sa vám hodinky nebudú počas nosenia náhodne uvoľňovať.

Ľavá strana je doplnená o tri tlačidlá. Horné slúži na zapnutie podsvietenia displeja. To využijete predovšetkým v tmavom prostredí. Stredné tlačidlo slúži na navigáciu v systéme smerom nahor, spodné zas na navigáciu nadol. Na pravej strane hodiniek nájdeme tlačidlá už len dve. Vrchné slúži na potvrdenie výberu, spodné potom na krok späť alebo zobrazenie hlavnej obrazovky.

Garmin Fenix 6X Pro Solar tlacidla
Tlačidlá majú istý stisk

Bez týchto tlačidiel by ste hodinky používať ani nemohli – ich displej totiž nie je dotykový. Úprimne by sme túto vymoženosť pri takých drahých hodinkách očakávali. Spodná strana hodiniek má v sebe nabíjací port a potrebné senzory, ktoré budú zisťovať vaše telesné parametre počas nosenia a športovania.

Titánové telo hodiniek má s obručou priemer 51 milimetrov. Hrubé sú 14,9 milimetrov a remienky QuickFit majú šírku 26 milimetrov. Samotné zariadenie váži 54 gramov. Ak sa rozhodnete dokúpiť kovový náramok, váha stúpne na 82 gramov. Zariadenie je vodotesné, čomu nasvedčuje aj úroveň 10 ATM. Väčšina dnešných inteligentných hodiniek odolá vode pri 5 ATM.

Displej a solárne nabíjanie: O funkčnosti môžeme polemizovať

Zobrazovač hodiniek má uhlopriečku 1,4 palcov, pričom jeho rozlíšenie činí 280 × 280 pixelov. Ako názov hodiniek napovedá, okrúhly displej je prekrývaný priehľadnou vrstvou Power Glass, ktorá slúži ako solárny kolektor. Výrobca uvádza, že energia zo slnka môže výdrž predĺžiť o tri dni v klasickom režime používania a o šesť hodín s využívaním služby GPS.

Garmin Fenix 6X Pro Solar viditelnost na slnku
Displej sa vyznačuje skvelou čitateľnosťou aj na priamom slnku

Vybité hodinky sme sa pred začatím testovania pokúšali nabiť čisto pomocou svetla. Pár hodín pod silnou lampou neurobilo pochopiteľne nič, no rozdiel sme nebadali ani po hodinách na priamom slnku. Museli sme tak použiť pribalený nabíjací kábel a hodinky nabiť cez USB port na počítači. Solárne nabíjanie pomôže predĺžiť výdrž už nabitej batérie.

Garmin Fenix 6X Pro Solar displej
Počas dňa nie je nutné zapínať podsvietenie

Vráťme sa však späť k displeju. Ten je farebný, zapnutý prakticky neustále, avšak bez podsvietenia. Ako sme už spomínali, to sa zapína ručne ľavým horným tlačidlom. Na svetle uvidíte na hodinkách všetok obsah, podsvietenie je nutné použiť až pri súmraku, kedy na displej nebude dopadať žiadne svetlo.

Sklo chrániace displej je odolné a známe ako Gorilla Glass 3. Existuje však aj edícia so zafírovým sklíčkom, za ktorú je však potrebné si priplatiť. Počas nášho používania sa však na skle neobjavil ani len jediný drobný škrabanec.

Systém a funkcie: Obrovské množstvo vymožeností

Už len predajná cena 1 099 € naznačuje, že skutočne ide o prémiové hodinky. A teda im nesmú chýbať ani ďalšie prémiové funkcie. Medzi ne patrí napríklad neustále snímanie telesného tepu, miery okysličenia krvi, hladiny stresu, teploty, krokov, spálených kalórií, prejdených kilometrov, intenzity spánku, solárnej intenzity, počtu vyšliapaných poschodí, počasia, tlaku vzduchu či pravidelnosti vášho dýchania… Je ich tak veľký počet, že ich až priam nie sme schopní všetky vymenovať.

Čo však zaskočí, resp. poteší ešte viac, je fakt, že ďalšie vymoženosti je možné doinštalovať z Obchodu Play. Inštalované aplikácie a prídavné moduly sa budú ukladať do vnútornej pamäte hodiniek, ktorých kapacita činí veľkorysých 32 GB.

Garmin Fenix 6X Pro Solar notifikacie
Hodinky disponujú prekvapivo veľkým počtom funkcií

Verzia: 1.1.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1.3
Aktuálna cena: Zdarma

V systéme je možné začať zaznamenávanie vašej fyzickej aktivity. Patrí tam napríklad beh na bežiacom páse, bicyklovanie, klasický beh, cezpoľný beh, golf, plávanie a rôzne ďalšie známe športy. Vďaka integrovaným lokalizačným službám GPS, GLONASS a Galileo údaje o vašej polohe uvidíte priamo na mape v aplikácii, spolu s vašimi časovými a telesnými štatistikami.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Hodinky je možné pripojiť k sieti Wi-Fi. Toto pripojenie využijete na synchronizáciu údajov z hodiniek do aplikácie Garmin. Na ten istý účel však môžete využiť aj Bluetooth. Za pomoci tejto technológie budete do hodiniek prijímať upozornenia zo smartfónu. Notifikácie je možné čítať priamo na displeji a taktiež nikdy neprepočujete zvoniaci telefón, pretože vás na prichádzajúci hovor upozornia aj samotné hodinky.

Garmin Fenix 6X Pro Solar viditelnost displeja
Garmin Fenix 6X sa nám po dizajnovej stránke skutočne zapáčili

Ak si prajete úvodnú obrazovku hodiniek nejako upraviť, poslúži na to samostatné nastavenie v systéme. Tu máte na výber z viacerých tém domovskej obrazovky. Milovníkov lyžovania a turistiky poteší prítomnosť máp priamo v hodinkách. Nechýba im ani navigácia či GarminPay na bezkontaktnú platbu v obchodoch. Azda najviac nás potešilo, že systém je kompletne v slovenčine.

Batéria a nabíjanie: Výborná výdrž, ktorá sa líši podľa používania

Systém hodiniek ponúka viacero výkonnostných režimov. Ak si budete priať mať zapnuté úplne všetky funkcie a senzory, počítajte s výdržou do 9 dní. Normálne využívanie s občasným GPS, príležitostným podsvietením a pripojenými hodinkami k telefónu potrvá približne 20 dní.

Skvelá výdrž na jedno nabitie je samozrejmosťou

S režimom úspory batérie, kedy budú hodinky predovšetkým v pohotovostnom režime, sa dostanete pokojne aj na 80 dní. Výrobca tvrdí, že časté používanie hodiniek na silnom slnku túto výdrž predĺži. V prípade normálneho režimu až o 3 dni a počas zapnutého šetriča batérie údajne až o 40 dní.

Podmienkou však je príjem 50 000 luxov po dobu minimálne troch hodín denne. Nabitie z nuly na sto percent prebehlo cez USB port počítača za približne 1 hodinu a 50 minút. Skvelej výdrži môžeme vďačiť práve úspornému typu displeja a skutočnosti, že nie je dotykový.

Záverečné zhodnotenie: Pre vášnivých športovcov

Niet pochýb o tom, že s hodinkami Garmin fenix 6X by dokázal žiť zrejme každý. Ak by ste nechceli využívať funkcie, určené na meranie fyzickej aktivity, môžete využiť navigáciu, krokomer, synchronizáciu so smartfónom kvôli notifikáciám či na sledovanie vášho tepu. Nuž, tieto funkcie ponúknu aj niekoľkonásobne lacnejšie hodinky. V krátkosti povieme, že Garmin fenix 6X zaobstarajú iba tí, ktorí by chceli využiť aspoň polovicu ich funkcií. Garmin fenix 6X si kúpi človek, ktorý je ochotný priplatiť za prémiové vyhotovenie a solárne nabíjanie. Vaše môžu byť za čiastku 1 099 €.

Garmin Fenix 6X Pro Solar solarne nabijanie
Unikátnou vlastnosťou hodiniek je solárne nabíjanie

Plusy:

  • Pekný dizajn
  • Enormné množstvo funkcií
  • Čitateľnosť displeja
  • Rýchle pripojenie k telefónu
  • Výborná výdrž batérie
  • Systém v slovenčine

Mínusy:

  • Diskutabilná funkčnosť solárneho nabíjania
  • Displej nie je dotykový
  • Vysoká cena
  • Nevyužije ich každý naplno

14.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+