MojAndroid

Už nejaký čas vieme o tom, že Google pripravuje svoj nový operačný systém Fuchsia. Ten má byť “systémom pre všetko” a očakávame, že niekedy v budúcnosti by teoreticky mohol nahradiť Android. Zatiaľ ale ide iba o projekt v experimentálnom štádiu. Teraz sa ale objavilo video, na ktorom si nový OS môžeme pozrieť z blízka.

Náš tip
Projekt Fuchsia od Google má nové logo a na konte prvý tweet

Úplne nové prostredie

Systém je už na prvý pohľad odlišný od súčasného Androidu. Ponúka horizontálne posúvanie v menu, ktoré pozostáva z kariet pripomínajúcich Google Now. Je ale vidieť, že systém má vlastnú identitu a hoci v ňom cítiť rukopis Google, ide o skutočne originálne vyzerajúce prostredie.

Na videu je vidieť, že množstvo funkcií v systéme zatiaľ nefunguje. Aktívne je možné pracovať s veľkou ikonou profilu, po kliknutí na ktorú sa zobrazí obdoba rýchlych nastavení. Sú tu možnosti pre upravenie jasu či hlasitosti, ako aj skratky pre ovládanie pripojenia.

Na ostatných miestach v systéme by ale mali byť objekty, ktoré zatiaľ nie sú viditeľné a nie je ani zrejmé, čo konkrétne by sa tu malo nachádzať. Pravdepodobne pôjde o widgety či ich obdobu, no tu už iba špekulujeme.

Používateľské prostredie nesie označenie Armadillo. Zaujímavosťou je, že tento systém nie je postavený na Linuxovom jadre ako Android, ale na vlastnom mikrokerneli od Google s názvom Magenta. Ten sa stará o komunikáciu medzi softvérom a hardvérom úplne iným spôsobom, ako sme zvyknutí pri klasických operačných systémoch súčasnosti.

OS Fuchsia si môžete vyskúšať aj na vašom zariadneí

Hoci systém Fuchsia má ešte veľmi ďaleko od oficiálnej dostupnosti, ovládanie a navigáciu v systéme si môžete vyskúšať už teraz vo forme demo aplikácie. Stačí, keď si stiahnete APK súbor a nainštalujete si ho. Následne si budete môcť prezerať všetky zákutia systému tak, ako je zobrazené na videu, no žiadna vaša akcia nebude mať žiadnu odozvu na vašom zariadení. Ide jednoducho o demonštráciu vzhľadu a navigácie v systéme.

OS Fuchsia DEMO – APK Súbor

Zdroj: Fuchsia, Ars Technica via Phandroid, Android and Me

9.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+