MojAndroid

Medzi hlavné črty moderného technologického trhu patria v súčasnosti aj niektoré negatívne stránky. Na mysli máme napríklad to, že väčšina zariadení dnes nevydrží tak dlho, ako kedysi. Aj samotní používatelia si už zvykli na to, že životnosť takýchto zariadení sa väčšinou kryje so záručnou dobou, čo aj dáva zmysel. Na druhej strane, výrobcovia si niečo takéto nepriznávajú. Hoci existuje celý rad dôkazov, ktoré poukazujú na súčiastky, ktoré sa opotrebujú po dvoch rokoch (bežná záručná doba) a znehodnotia celé zariadenie. Francúzske súdy to chcú ale napraviť.

Dá sa povedať, že už sú na správnej ceste, aj keď v súčasnosti táto situácia zrejme reálne riešenie nemá. Francúzsko totiž uzákonilo akékoľvek zámerné obmedzovanie životnosti súčiastky za trestný čin, za ktorý hrozí pokuta vo výške až 300 000 eur a dvojročné odňatie slobody. Otázne ale zostáva, ako bude možné niečo takéto dokázať a koho by súd označil za zodpovedného v danom prípade. Je preto pravdepodobné, že na skutočný súdny spor s týmto zameraním si budeme musieť ešte dosť dlho počkať. Je ale skvelé vidieť, že sa vláda postavila proti praktikám výrobcom, ktorí sa snažia obmedziť životnosť našich zariadení. Aj keď je pravda, že súčasný pokrok je veľmi dynamický, stále sa nájde množstvo užívateľov, ktorí by radi svoje zariadenia používali niekoľko oveľa dlhšie, ako iba dva roky. Aby bol francúzsky plán realizovateľný, zrejme bude potrebné, aby sa k nemu pridali aj ďalšie krajiny, keďže väčšina spoločností pracuje na nadnárodnej úrovni.

Zdroj: mobilmania.cz

19.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+