MojAndroid

Internetoví giganti, akými Facebook, Google či Amazon nepochybne sú, zarábajú ročne obrovské množstvo peňazí. Pre lepšiu predstavu, každá z týchto spoločností má až 20-násobne vyššiu burzovú hodnotu, než je výška rozpočtu, s ktorým v roku 2019 operuje Slovenská republika. Aj napriek obrovským kapitálom sa každá z týchto spoločností snaží vyhnúť zbytočným výdavkom. Svoje centrály tak umiestňujú do štátov s nízkymi daňami. Ako však informuje Etrend.sk, francúzska vláda sa rozhodla proti týmto nie úplne čestným praktikám zakročiť.

Plateniu daní sa viac nevyhnú

Francúzske Národné zhromaždenie schválilo návrh zákona o digitálnej dani, ktorý má internetovým gigantom klepnúť po prstoch. Ak totiž budú chcieť v krajine galského kohúta naďalej ponúkať svoje služby, budú musieť, tak ako každá iná firma, odvádzaním dane prispievať do štátneho rozpočtu. Doposiaľ to tak nebolo a každá z týchto spoločností platila dane len v tých krajinách, kde mala umiestnené už spomenuté centrály. Výška digitálnej dane má podľa návrhu zákona predstavovať 3% z objemu tržieb spoločností v krajine.

Nový zákon by mal zasiahnuť spoločnosti s globálnymi príjmami nad 750 miliónov eur, respektíve s príjmami nad 25 miliónov vygenerovanými v samotnom Francúzsku. Hoci návrh zákona zatiaľ prešiel iba Národným zhromaždením, očakáva sa aj jeho schválenie Senátom. Ten bude o digitálnej dani rokovať budúci štvrtok a ak ju prijme, nič nebude brániť tomu, aby vstúpila do platnosti.

Facebook, Google a Amazon však nie sú ani zďaleka jedinými spoločnosťami, ktorých sa digitálna daň dotkne. Podriadiť sa jej budú musieť aj ďalšie spoločnosti ako napríklad Airbnb, Uber, eBay či Aliexpress. Samotné firmy však varujú, že zavedenie tejto dane sa môže prejaviť na cenách.

6.7.2019
Zdroj: Etrend

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+