MojAndroid

To, že roboty budú ľuďom postupne “kradnúť” prácu sa už stáva realitou. Jeden z najväčších čínskych výrobcov elektroniky a výrobca iPhonov, plánuje v najbližších rokoch takmer úplne prejsť na automatickú výrobu. Spoločnosť jednotlivých zamestnancov totiž postupne nahradí robotmi, tzv. Foxbotmi.

Automatizácia má prebehnúť v troch fázach. V tej prvej Foxconn robotmi nahradí zamestnancov, ktorí vykonávajú nebezpečnú prácu alebo činnosti, ktoré ľudia robia len s nevôľou. V tej druhej chce spoločnosť zefektívniť výrobné linky tak, aby v nich bol optimálny počet robotov. No a v tej tretej fáze, Foxconn prejde už k nahradeniu väčšiny zamestnancov robotmi. Zostať by mali už len tí, ktorí sa postarajú o logistiku, testovanie, inšpekciu a údržbu strojov.

Foxconn prechádza automatizačným procesom už niekoľko rokov. Aktuálne vyrobí ročne približne 10-tisíc Foxbotov, ktoré môžu byť použité ako náhrada za ľudskú prácu. Ich výhodou je najmä lacnejšia prevádzka a náklady ako v prípade zamestnancov. Na druhej strane, počiatočná investícia je obrovská a nemalé náklady sú spojené aj s prípadným preprogramovaním robotov, ktorých úlohy sa budú časom meniť. Z dlhodobého hľadiska však ide o investíciu, ktorá je nevyhnutná a potrebná – aspoň tak to vidí vedenie spoločnosti. Foxconn chce 30% manuálnej práce zautomatizovať za pomoci robotov už do roku 2020.

Čínska spoločnosť je dnes najväčším zamestnávateľom v regióne a jedným z najväčších zamestnávateľov na svete – má viac ako 1,2 milióna pracujúcich. Tí sa musia mať ale na pozore. Foxconn by totiž väčšinu z nich mohol v priebehu najbližšieho desaťročia ľahko nahradiť robotmi.

Zdroj: theverge

31.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+