MojAndroid

Portál MôjAndroid.sk spustil už siedmy ročník ankety Smart Banka. Ide o jedinečnú anketu, v ktorej v spolupráci s čitateľmi hľadáme banky s najlepším mobilným bankovníctvom a smart funkcionalitami na Slovensku. Aktuálny ročník nesie oficiálny názov Smart Banka 2022, aby označenie korešpondovalo s kalendárnym rokom, v ktorom anketa prebieha.

Hlasovanie trvá od 27. 1. 2022 do 20. 3.2022. Na základe odovzdaných hlasov budú vyhodnotené najlepšie bankové aplikácie podľa ich funkcií a vlastností, ktoré svojim klientom ponúkajú jednotlivé banky.

V rámci ankety pripravujeme sériu článkov, ktoré majú priblížiť tie najdôležitejšie témy v oblasti inteligentného bankovníctva. V tomto článku sa venujeme tomu, ako dokážu bankové aplikácie pomôcť s finančným plánovaním a finančnou gramotnosťou.

Slovenské banky nám pomáhajú narábať s peniazmi. Stále pribúdajú nové a nové funkcie, ktoré nám to uľahčujú. Okrem toho v nich môžete nájsť užitočné tipy týkajúce sa rozpočtu, finančného plánovania a vecami s tým súvisiacich. Niektoré banky dokonca ponúkajú aj funkcie “navyše”.

Sledujte si tok peňazí, sporte, kategorizujte

Štandardnou funkciou je dnes možnosť filtrovať prichádzajúce aj odchádzajúce platby. Niektoré bankové aplikácie ponúkajú pokročilé filtre a inteligentné vyhľadávanie. Kategorizovanie výdavkov je práve jednu z funkcií navyše, každá banka ju totiž neponúka. Čo sa týka finančného plánovania, banky ponúkajú viacero funkcionalít.

V zásade platí, že všetky sa snažia svojich klientov vzdelávať v oblasti financií. Cieľom je, aby k svojim úsporám pristupovali správne. Niektoré banky ponúkajú určite formy motivácie v podobe špeciálnych druhov sporenia, napríklad po každom nákupe a podobne. Slovenských bánk, ktoré sa uchádzajú o vaše hlasy, sme sa opýtali práve na tieto témy.

Prima Banka

  • Na otázky odpovedá Eva Čonková z odboru marketingu a komunikácie

Je možné v aplikácii filtrovať prichádzajúce a odchádzajúce platby podľa viacerých parametrov?

Áno, zrealizované transakcie je možné v aplikácii filtrovať podľa viacerých parametrov, a to konkrétne: podľa kategórie príjmy, výdavky, filtrovať len odoslané príkazy, filtrovať podľa zvolenej sumy, dátumu, účtu, variabilného, špecifického, či konštantného symbolu. Zároveň je možné v zrealizovaných transakciách fulltextovo vyhľadávať.

Ponúka banka možnosť kategorizovať výdavky? Funguje to aj automaticky?

Klient si môže v aplikácii svoje transakcie aj kategorizovať a vytvoriť si tzv. Rozpočet a Prehľad výdavkov. Jednotlivé transakcie je potrebné kategorizovať manuálne, nefunguje to automaticky.

Existujú v aplikácii nejaké nástroje na finančné plánovanie?

Okrem možnosti manuálne si kategorizovať prehľad výdavkov, nie.

UniCredit

  • Na otázky odpovedá Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa banky

Je možné v aplikácii filtrovať prichádzajúce a odchádzajúce platby podľa viacerých parametrov?

Áno, dá sa nastaviť filtrovanie platieb.

Ponúka banka možnosť kategorizovať výdavky? Funguje to aj automaticky?

Ano je možne kategorizovať  podla položiek. Kllienti tak majú prehľad o svojich výdavkoch a aj o tom, koľko v danej kategórii utrácajú. 

Existujú v aplikácii nejaké nástroje na finančné plánovanie?

Zatiaľ nie, klient ma prehľad o tom, koľko v akej kategórii presne míňa.

VÚB banka

  • odpovedá Dominik Miša, hovorca VÚB banky

Je možné v aplikácii filtrovať prichádzajúce a odchádzajúce platby podľa viacerých parametrov?

V aplikácii je možné filtrovať transakcie podľa základných kategórii: prijaté/odchádzajúce/všetky platby. Ďalej si ich klient vie vyfiltrovať na základe: platobného partnera, IBANu, VS, informácie pre príjemcu, dátumu a sumy.

Ponúka banka možnosť kategorizovať výdavky? Funguje to aj automaticky?

Nie, Spending report nemáme.

Existujú v aplikácii nejaké nástroje na finančné plánovanie?

Nie, nástroje na finančné plánovanie v mobilnej aplikácii nemáme.

Fio banka

“Prichádzajúce a odchádzajúce platby môžu klienti filtrovať podľa viacerých parametrov a to podľa dátumu, čiastky, kódu banky, variabilného a špecifického symbolu či dokonca podľa meny. Takýto filter si môžu klienti pomenovať a uložiť. Následne vybrať pre opakované vyhľadávanie. Kategorizáciu výdavkov či finančné plánovanie súčasnej chvíli aplikácia Fio Smartbanking neumožňuje.”

Jozef Daňo, marketing

Tatra banka

Je možné v aplikácii filtrovať prichádzajúce a odchádzajúce platby podľa viacerých parametrov?

Klient si vie jednoducho vyhľadávať platby podľa rôznych kľúčových slov, sumy a podobne.

Ponúka banka možnosť kategorizovať výdavky? Funguje to aj automaticky?

Áno, Tatra banka poskytuje Spending report, ktorý automaticky kategorizuje príjmy aj výdavky. Klient si môže transakcie presúvať aj manuálne a vie si vytvárať aj vlastné kategórie. Navyše, k jednotlivým kategóriám si klient môže nastavovať aj budgety (rozpočty).

Existujú v aplikácii nejaké nástroje na finančné plánovanie?

Áno, aplikácia Tatra banka poskytuje tzv. „MaFin“ službu, v ktorej klient jednoducho vidí svoje majetky a záväzky. Vie si tam pridať aj položky, ktoré má mimo Tatra banky a zároveň si vie stanoviť a plánovať ciele.

mBank

  • odpovedá Lukáš Kiac, vedúci rozvoja mobilného a internetového bankovníctva mBank

Je možné v aplikácii filtrovať prichádzajúce a odchádzajúce platby podľa viacerých parametrov?

História transakcií patrí z nášho pohľadu k tým najzákladnejším funkciám každej bankovej aplikácie. V aplikácii mBank majú naši klienti k dispozícii veľmi podrobné filtre a veľkou výhodou je aj dostupnosť kompletnej histórie od založenia účtu. Nedávno sme tiež v našej mobilnej aplikácii a internet bankingu spustili možnosť vyfiltrovať si v histórii transakcií svoje výdavky za všetky predplatené služby či zobraziť budúce platby v rámci predplatného. Klienti mBank tak majú lepší prehľad o svojich platbách a správa ich financií je ešte jednoduchšia.

Ponúka vaša banka možnosť kategorizovať výdavky? Funguje to aj automaticky?

V aplikácii mBank náš klient na hlavnej obrazovke vidí „tachometer“, ktorý ho informuje o aktuálnych výdavkoch a porovnáva ich s predchádzajúcim obdobím. mBank navyše v tejto oblasti pripravuje novinku a v blízkom čase predstaví rozšírenú analýzu histórie. Kategorizácia jednotlivých výdavkov prebieha automaticky a správne zaradenie dosahuje až 95%. Aplikácia mBank klientovi umožňuje kategóriu v prípade potreby zmeniť.

Existujú vo vašej aplikácii nejaké nástroje na finančné plánovanie?

V tejto chvíli v našej aplikácii nástroje na finančné plánovanie dostupné nie sú, naši klienti si však môžu v rámci sporenia jednoducho nastaviť ciele, čo im nenútene pomáha vytvárať si úspory na niečo potrebné alebo pekné. Aplikácia mBank ponúka najmodernejšie možnosti nielen spravovania účtu, ale aj pri nastaveniach karty. Klient si môže nastaviť a meniť limity podľa toho ako mu to aktuálne najviac vyhovuje, vie si tiež zablokovať niektoré typy platieb či pridať kartu do telefónu a platiť len s jeho pomocou.

Vyhrajte smartfón v hodnote 1000 eur

Neváhajte a odovzdajte hlas svojej obľúbenej bankovej aplikácii. Do žrebovania o smartfón v hodnote 1000€ budú zaradení všetky hlasujúci v ankete Smart Banka 2022, ktorí úspešne odovzdajú platný hlas.

Neviete sa rozhodnúť? Porovnajte si banky

Na stránke SmartBanka.sk nájdete zoznam všetkých zapojených bankových aplikácií a po kliknutí na ktorúkoľvek z nich vidíte rozsiahly zoznam funkcií, ktoré klientom ponúka. Veľmi jednoducho si tak môžete porovnať funkcie aplikácií jednotlivých bánk a vybrať tak tú, ktorá je podľa používateľov najlepšia.

Pomôžeme tam, kde je to potrebné

Anketa Smart Banka 2022 tiež pomáha. V minulom roku zaznamenala 50-tisic hlasujúcich a všetky hlasy boli pretavené do finančnej podpory pre projekt IPčko. V tomto duchu sme sa rozhodli pokračovať aj tento rok. Vaše hlasy sa zmenia na pomoc tým, ktorí to v týchto zložitých časoch potrebujú najviac.

Rok 2021 bol náročný pre nás všetkých. Sme radi, že sme ho v zdraví prekonali. Nie všetci však mali rovnaké šťastie, a tak by sme chceli hneď od začiatku nového roka viac pomáhať. Preto sme sa rozhodli podporiť OZ IPčko sumou 2 centy za každého hlasujúceho v ankete.

Vybrali sme si túto internetovú linku dôvery pre mladých ľudí. Psychologickú pomoc poskytujú nonstop, bezplatne a anonymne prostredníctvom chatu a emailu. Aj vďaka vám budeme tak môcť pomôcť ľuďom, ktorí ju potrebujú.

Smart Banka INDEX

Neoddeliteľnou súčasťou Smart Banky je Smart Banka INDEX – systém hodnotenia mobilných bankových aplikácií na základe informácií získaných od ich reálnych používateľov v ankete Smart Banka. Ide o živý systém, v ktorom sú zohľadnené všetky pozitívne aj negatívne skúsenosti a názory používateľov na jednotlivé bankové aplikácie.

Smart Banka INDEX bude v najnovšej podobe zverejnený po skončení hlasovania Smart Banka 2022, aby reflekoval aktuálny stav jednotlivých bankových aplikácií. Aj Váš hlas môže rozhodnúť a zamiešať celkové poradia. Preto neváhajte a hlasujte!

11.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+