MojAndroid

Nedávno sme písali o tom, ako podvodníci využívajú šíriaci sa koronavírus na phishing a šírenie škodlivého kódu. Teraz sa objavili ďalšie informácie o podvodnej činnosti súvisiacej práve s koronavírusom.

Keďže na trhu máme momentálne akútny nedostatok zdravodníckych rúšok, vznikajú eshopy, ktoré sa tvária, že ich predávajú. Avšak ich jediným cieľom je vytiahnuť z obetí ich osobné údaje. O tejto činnosti informovala v tlačovej správe bezpečnostná spoločnosť ESET.

Na Slovensku aj v Česku

Podvodné eshopy začali vznikať v slovenčine aj v češtine. Okrem zdravotníckych rúšok ponúkajú aj infra-teplomery. Dávajte si preto pozor, z akej stránky tovar objednávate.

Útočníci zneužívajú neistotu obyvateľov a nedostatok rúšok na trhu. Obete sa o stránkach dozvedajú vďaka podvodným e-mailom, ktoré ich na ne nasmerujú. Zatiaľ ide o dva weby, ktoré v súčasnosti ESET blokuje.

Pre zvýšenie dôveryhodnosti umiestnili útočníci na tieto weby aj falošné recenzie používateľov zo Slovenska ja Českej republiky. Objednávkový formulár v spodnej časti nie je šifrovaný. Osobné informácie môžu okrem týchto podvodníkov odchytiť aj ďalší útočníci.

Podvodný e-shop s rúškami

Zopár rád, ako nakupovať online:

  • Nakupujte len v overených e-shopoch
  • Nakupujte zo zabezpečeného zariadenia, ktoré je aktualizované a aktualizované sú v ňom aj všetky aplikácie
  • Pri platbe online používajte bezpečné pripojenie, nie verejnú Wi-Fi
  • Overte si informácie o prevádzkovateľoch online obchodu
  • Pri nezrovnalostiach v transakciách na účte kontaktujte svoju banku

Všetko o koronavíruse a jeho dopade na svet smartfónov sa dozviete v samostatnom zhrňujúcom článku.

Náš tip
Pozor! Ak používate nejakú z týchto aplikácií, radšej ju odinštalujte
11.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+