MojAndroid

Spoločnosť ESET vydala varovanie pred ďalším vírusom, ktorý sa šíri na Facebooku. Aj tentokrát ide o (takmer) neškodné zdieľanie šteklivých videí, komiksov a športových článkov s cieľom zarobiť na platenej reklame, prípadne zvýšiť popularitu istých stránok na Facebooku a na webe. Po kliknutí na príspevok sa používateľovi zobrazí záložka s očakávaným videom, ktoré je však prekryté reklamou.

„Na krížik, ktorý zatvorí reklamu, neklikajte,“ varuje analytik škodlivého kódu spoločnosti ESET Ľubomír Trebula. „Prejdite kurzorom myši nad krížik, chvíľu počkajte a zobrazí sa vám bublinová nápoveda s textom “Препоручено”, čo je srbská verzia slovenského “Odporučiť”. Ide o staré známe facebookové tlačidlo “Odporučiť“/ “Páči sa mi to“. Je však neviditeľné. Tlačidlo je umiestnené tak, aby ste naň klikli v snahe zavrieť neželané okno s reklamou,“ vysvetľuje Trebula.

Facebook si štandardne po kliknutí na toto tlačidlo ešte vyžiada komentár a stlačenie tlačidla “Odoslať“. Autor triku sa s týmto však vysporiadal tak, že sa neviditeľné tlačidlo “Odoslať“ umiestni na to isté miesto, kam už používateľ klikol. Ak sa znova pokúsi zavrieť reklamu kliknutím na krížik na reklame, odkaz na šteklivé video sa automaticky pridá na jeho časovú os na Facebooku. Aj keď podobné zvyšovače popularity sa už na Facebooku používali, tento špecifický variant sa objavil len nedávno. Vzniklo niekoľko slovenských, českých a hlavne poľských falošných profilov, odkiaľ sa tieto videá s rôznou tematikou šíria po Facebooku. 

„Ak sa chcete podobným hrozbám v budúcnosti vyhnúť, odporúčame na zatvorenie reklamy na neznámych stránkach použiť radšej klávesu “ESC”, alebo vyčkať, kým reklama nezmizne sama. V prípade, že sa vám správanie stránky zdá podozrivé, radšej danú záložku čo najrýchlejšie zatvorte. Ak máte podozrenie, že už ste klikli na niečo, na čo ste nemali, skontrolujte si váš facebookový profil a prípadné nechcené príspevky odtiaľ vymažte manuálne,“ radí Trebula.

ESET produkty detegujú vyššie popísané správanie ako HTML/TrojanClicker.IFrame.NBA, prípadne HTML/Iframe.B.Gen. My na záver dodáme už len toľko, že najlepšou ochranou je zdravý rozum. Na sociálnych sieťach sa čoraz častejšie objavujú podobné vírusy a pokiaľ vidíte, že rovnaké video zdieľa viacero vašich známych s rovnakým textom, radšej ich upozornite na to, že sa možno stali obeťou šikovných hackerov a určite neklikajte na žiadne odkazy, ktoré sa vám zdajú čo i len trochu podozrivé. 

Takto vyzerajú videá a odkazy, na ktoré by ste nemali klikať

Zdroj: ESET

17.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+