MojAndroid

Experimentálny algoritmus z laboratória umelej inteligencie najväčšej sociálnej siete Facebook dokáže rozpoznať ľudí na digitálnych fotografiách aj bez toho, aby im bolo vidieť do tváre. Vývojárom sa podarilo vyriešiť problém so zakrytou tvárou vyhľadávaním iných unikátnych vlastností, ako je účes, oblečenie, tvar tela alebo postoj. “Existuje veľa stôp, ktoré zanechávame. Ľudia majú charakteristické aspekty, aj keď sa na ne pozriete zozadu,” hovorí Yann LeCun, šéf umelej inteligencie vo Facebooku. “Napríklad Marka Zuckerberga veľmi ľahko spoznáte, pretože vždy nosí šedé tričko.”

Výskumný tím stiahol takmer 40 000 verejných fotografií zo služby Flickr, pričom niektorí ľudia na fotografiách mali tvár jasne viditeľnú a ostatní nie. Tieto fotografie prešli sofistikovanou neurónovou sieťou, pričom konečný algoritmus bol schopný rozpoznať identitu jednotlivých ľudí s 83 percentnou presnosťou.

Fakt, že algoritmy pre rozpoznávanie osôb dnes dokážu niečo podobné je pomerne desivý. Ak sa teda niekto odfotí s vami na pozadí, Facebook vás môže na základe toho identifikovať a koniec koncov aj lokalizovať. Algoritmy na druhú stranu pomôžu vylepšiť služby facebooku, ako je obyčajné tagovanie fotografií alebo najnovší Facebook Moments. LeCun si tiež predstavuje, že takýto nástroj by mohol byť užitočný pre ochranu súkromia, napríklad môže upozorňovať, keď sa na internete objaví vaša fotografia v akejkoľvek podobe.

Zdroj: gizmodo

23.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+