MojAndroid

Facebook je ako najsilnejšia sociálna sieť na svete zodpovedná za miliardy citlivých informácií a chyby sa tu už vôbec neopúšťajú. Napriek tomu často počujeme, že sa podarilo nájsť chybu, vďaka ktorej bolo útoku vystavených veľmi veľa údajov. Najnovšia z nich ale pravdepodobne prepísala históriu, pretože išlo o naozaj obrovskú chybu a ohrozené boli stámilióny účtov.

Heslo uložené ako bežný text

Celý problém, kvôli ktorému je teraz mnoho používateľov vyrušených, spočíva v chybe, ktorú Facebook objavil počas januárovej bezpečnostnej kontroly. Z doposiaľ neznámeho dôvodu totiž boli heslá používateľov ukladané ako bežný text. Odhaduje sa, že k nim malo kvôli tomu prístup niečo okolo 20 000 zamestnancov a to už nie je málo. Podľa vedenia spoločnosti sa žiadne údaje nedostali napriek gigantickej chybe mimo servery spoločnosti, dokonca údajne ani medzi zamestancov.

Heslá sa údajne nedostali na verejnosť ani medzi zamestnancov
Heslá sa údajne nedostali na verejnosť ani medzi zamestnancov

600 miliónov účtov zasiahnutých hlúpou chybou

Odhaduje sa, že ukladanie hesiel ako bežný text zasiahlo od 200 do 600 miliónov účtov. “Táto chyba ovplyvnila stovky miliónov používateľov Facebook Lite, desiatky miliónov ďalších používateľov Facebooku a desiatky tisíc používateľov Instagramu,“ hovorí spoločnosť.

Chyba zasiahla okrem Facebooku aj Instagram
Chyba zasiahla okrem Facebooku aj Instagram

Tak alebo onak, ide o naozaj veľké číslo. Facebook uviedol, že momentálne je chyba už odstránená a upozornení budú všetci, ktorých sa nejakým spôsobom dotkla. Z minulosti sme si síce už zvykli, že takéto chyby nie sú raritou, predsa by sme ich ale nemali v žiadnom prípade tolerovať.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Telegram využil výpadok Facebooku, získal 3 milióny nových používateľov
Náš tip
Facebook mal výpadok, nefungoval ani Instagram a Whatsapp | AKTUALIZOVANÉ
24.3.2019
Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+