MojAndroid

Krádež osobných údajov, ako sú e-mailové adresy alebo heslá majú rozsiahle následky a to hlavne v prípadoch, ak ľudia používajú rovnaké prihlasovanie na rôznych službách a webových stránkach. V posledných dňoch sa objavil napríklad správy, podľa ktorých hacker získal 7 miliónov hesiel na Dropbox a ďalšie služby. Tím vývojárov vo Facebooku sa preto rozhodol vybaviť sociálnu sieť systémom, ktorý aktívne monitoruje stránky ako pastebin, ktoré hackeri používajú na zverejnenie prihlasovacích údajov masívnych únikov.

Ak systém nájde takýto zdroj, využije automatizovaný proces, v ktorom porovná uniknuté údaje s databázou užívateľov sociálnej siete. V prípade, že nájde zhodu prihlasovacích údajov, prevedie používateľa procesom zmeny svojho hesla počas najbližšieho prihlasovania do Facebooku. Sociálna sieť pritom zdôrazňuje, že systém ukradnuté heslo najskôr šifruje rovnakým spôsobom, ako sú šifrované heslá na Facebooku a až potom porovnáva s databázou. Facebook tým zdôrazňuje, že nemá kópie hesiel svojich používateľov v podobe čistého textu.

Systém bol podľa informácií už vyskúšaný v reálnej prevádzke a bol pridaný ako permanentná vrstva zabezpečenia pre používateľov. Aj napriek tomu by ste však mali používať heslá, ktoré sú bezpečné a len veľmi ťažko sa dajú napadnúť. Využiť môžete napríklad náš návod, na ktorý odkazuje TIP.

Náš tip
NÁVOD | Ako vytvoriť silné a jedinečné heslo vhodné pre online služby

Zdroj: facebook

20.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+