Dnes je bezpečnosť možno najviac diskutovanou témou v online svete. Je úzko spätá s vašim súkromím a ak ju zanedbáte, môže vás to vyjsť naozaj draho. Príkladom môže byť napríklad únik nahých fotografií celebrít zo služby iCloud, ktorý sa s radosťou rozoberá dodnes. Silné heslo môže byť ťažké na zapamätanie, a tak si mnohí z vás volia jednoduché kombinácie dátumov narodení, mien detí či rodičov, alebo iba meno obľúbeného hudobného interpreta. Pri správnom zvolení si hesla je ale jeho zapamätanie maličkosťou. Prinášame vám preto návod na to, ako si vytvoriť silné a jedinečné heslo pre každú z online služieb bez toho, aby ste si z jeho zapamätania trhali vlasy.
Základné pravidlá:
- Vaše heslo musí byť jedinečné pre každú službu. Nepoužívajte všade rovnaké heslo.
- Dĺžka hesla musí byť najmenej 8 znakov, ideálne 10-12.
- Heslo by nemalo (nesmie) obsahovať:
- vaše meno alebo meno pre vás blízkej osoby (v akejkoľvek forme),
- dátum narodenia vás alebo vašich blízkych (v akejkoľvek forme),
- časť alebo celé prihlasovacie meno do danej služby,
- vaše telefónne číslo (ani jeho časť),
- mená populárnych osôb, filmových hrdinov, obľúbených postavičiek z hry, domácich miláčikov, …
- iba písmena, iba čísla, iba znaky, …
- heslo by malo byť kombináciou malých a veľkých písmen, znakov aj čísel,
- malo by byť s vami spojené iba minimálne, aby ho bolo ťažké uhádnuť,
Ako si vybrať to správne heslo
Najjednoduchší spôsob vytvorenia nového hesla je jeho vytvorenie z nejakej vety. Nemusí ísť o prvú vec, čo vám napadne, no malo by ísť o vetu, ktorú si ľahko zapamätáte. Napríklad: Pochádzam z Liptovského Mikuláša a mám rád sídlisko Podbreziny. Z tejto vety potom môžete vytvoriť kombináciu písmen PZLMAMRSP. Teraz môžete niektoré písmená napísať malým, prípadne ich vymeniť za znaky. Jedna z možných kombinácií je P21M@mRsP (písmeno “Z” som vymenil za “2”, malé písmeno “l” za “1”, písmeno “A” zas za “@”). Už takto vytvorené heslo ponúka dostatočnú úroveň zabezpečenia. Ide však iba o jedno heslo, možno pre jednu z našich služieb. Aby ste si ale nemuseli pre každú službu vytvárať nové, možno tvoriť “odnože” tohto hesla pre každú službu zvlášť pridaním dodatočných písmen alebo znakov.
Napríklad:
- pre Facebook -> P21M@mRsP:wWw.F8.com
- pre Gmail -> P21M@mRsP:Gm@!1 (tu som použil “!” namiesto “i”)
- pre Twitter -> P21M@mRsP_TwEEt
- pre Tatra banku -> P21M@mRsP?T@7R@
- pre AndroidForum.sk -> P21M@mRsP=@f.5k (písmenom “5” interpretujte “S”)
- a tak ďalej…
Čo ak zabudnem heslo?
Ak patríte medzi zábudlivcov a bojíte sa, že svoje heslo zabudnete, tak môžete použiť niektorú z aplikácií na šifrované ukladanie hesiel, prípadne tvoriť heslá iba podšľa určitých pravidiel a tie si napísať niekde na papier, ktorý si doma dobre ukryjete. Na papier si ale nepíšte všetko, hlavnú vetu si ponechajte iba vo svojej pamäti. Samozrejme, môžete použiť aj iné “fígle”, napríklad si svoju hlavnú vetu nakresliť cez obrázky, založiť si ju do obľúbenej knihy a podobne.
Jednoduchšia alternatíva
Ak na vymyslenie svojho hesla nemáte čas alebo chuť, môžete využiť generátor náhodných hesiel. Tie si ale zapamätáte oveľa ťažšie a pomocná aplikácia na ich šifrované uloženie je v tomto prípade priam nutnosťou. Generátorov hesiel je hneď niekoľko, a tak vám prinášame tipy na najlepšie z nich:
Webstránky:
Android aplikácie na generovanie hesiel:
Android aplikácie na ukladanie hesiel:
- mSecure – Password Manager
- LastPass
- Dashlane Password Manager
- aWallet Password Manager
- Keeper® Password Manager
Zaujímajú nás vaše tipy
Samozrejme, že sme v tomto návode nezhrnuli všetky spôsoby na to, ako si vytvoriť silné heslo. Metóda silnej vety a dodatku je len jednou z najpopulárnejších, no pokojne môžete na tvorbu hesla použiť vlastný spôsob. Určite nechceme, aby ste nám ho prezradili, no poteší nás, ak v komentároch pod týmto článkom napíšete vaše rady a tipy na to, ako si vytvoriť silné heslo. Každý názor sa počíta a v konečnom dôsledku si pomôžeme navzájom.
http://xkcd.com/936/ :)
toto malo ludi vie a tiez si na to vzdy spomeniem ked vidim nejaky “inteligentny” clanok o tom ako ma heslo vyzerat takto: 8rqF1x_o09UNiAf
alebo pouzijem spravcu hesiel a generujem si nahodne hesla pre kazdu sluzbu.
Az pokym niekto nenajde chybu v spravcovi hesiel a nevytiahne Ti z neho vsetky hesla. Najbezpecnejsie ulozisko hesiel je vlastna hlava.
Clanok chvalim.
az na to, ze pouzivam vyhradne offline-oveho spravcu. ziadny lastpass
az na to, ze to na tom, co som napisal nic nemeni.
Takéto heslo je síce ťažké uhádnuť, ale je rovnako jednoduché ho ukradnúť ako hocijaké iné heslo. Kopa ľudí ani netuší aký je rozdiel medzi http a https. A https tiež nie je používané všade. Potom odchytiť heslo v sieti nie je veľký problém pokiaľ nie je šifrované. Rovnako keylogger, na ten si dávajú pozor asi len tí, ktorí najviac paranoidní. Čiže stále tu budeme mať heslá typu nbs1234 :D Záleží od spôsobu ako dotyčný to heslo chce odhaliť, lebo pokiaľ to skúša automatický až kým nenájde zhodu, tak mu to len trocha dlhšie potrvá.
Myslim, ze pouzit ako heslo rovno celu tu vetu tiez nie je zle :) Obmedzit to na tych par znakov nie je moc dobry napad, kedze take hesla sa daju dnes celkom lahko zlomit.
A ako uz aj Pato napisal, ked budu chciet nejako to heslo ziskat, tak ho ziskaju :)
ano, vsade sa da pouzit 60+ znakove heslo :D
A neda? :-)
Mám 25 znakové heslo :DDD
Keepass2Android a vybavené, na odomknutie databázy treba súbor a heslo. Stačí si pamätať jedno heslo a kam som uložil súbor :-)
par zaujimavych linkov:
http://www.lockdown.co.uk/?pg=combi&s=articles#Classes
https://howsecureismypassword.net/
http://www.popsci.com/blog-network/eastern-arsenal/new-chinese-supercomputer-goes-beta-tianhe-2-ahead-schedule-and-budget?src=SOC&dom=fb
cital som niekde clanok – heslo moze byt aj – spojene styri slova – a ja tam pridam este znak
ked vas potom slahne, tak sa rodina nedostane k udajom. :-)