MojAndroid

Facebook sa posledné roky často informuje o tom, ako zlepšil ochranu osobných údajov svojich používateľov. Najnovší prípad však ukazuje, že to s tou ochranou nebude až tak horúce. Podľa portálu CNN totiž poskytol americkým úradom komunikáciu tínedžerky, ktorá úmyselne potratila.

Facebook Meta
Meta a Mark Zuckerberg | Zdroj: TheVerge.com

Tínedžerke hrozí po poskytnutí jej komunikácie americkým úradom väzenie

Je známe, že nedávno americký najvyšší súd umožnil jednotlivým štátom USA zaviesť plošný zákaz prerušenia tehotenstva. Spomínaný prípad sa však stál ešte predtým. Celeste Burgess, 17-ročné dievča z Nebrasky, sa v apríli rozhodlo, že podstúpi potrat špeciálnou pilulkou. Legislatíva tohto štátu síce pred plošným zákazom interrupcie umožňovala, ale len do 20 týždňa tehotenstva..

Celeste už však bola už v 23. týždni a legálnou cestou jej potrat umožnený nebol. Prípad začal súd prešetrovať prakticky okamžite a júni oslovil s prosbou o pomoc spoločnosť Meta Marka Zuckerberga. Tá vyhovela a polícii a úradom odovzdala konverzáciu Celeste a jej 41-ročnej matky Jessicy Burgess, ktorá potvrdila úmyselný potrat potratovou pilulkou.

Celeste odvtedy dovŕšila 18 rokov, takže bola obvinená ako plnoletá. Teraz jej a aj matke hrozí vysoká pokuta alebo väzenie za skrývanie mŕtveho tela, zatajenie úmrtia inej osoby a nenahlásenie tohto činu. Obidve boli prepustené z väzby na kauciu 30-tisíc dolárov. Súd s oboma ženami by sa mal odohrať na prelome augusta a septembra.

Facebook sa háji

Facebook pritom posledné roky prezentuje, ako je ochrana používateľských dát pre neho dôležitá. Navyše sa CEO spoločnosti Meta Mark Zuckerberg nedávno postavil proti zákazu potratov. Spoločnosť sa teraz háji tým, že úrady pri požiadavke poskytnutia údajov argumentovali vyšetrovaním úmrtia narodeného dieťaťa a nie potratu. Napriek tomu opäť podlomilo dôveru v ochranu súkromia Facebooku.

Náš tip
WhatsApp bude blokovať vytváranie screenshotov v aplikácii
14.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+